Rozkvetlé hnízdo

Rostliny nemusejí zdobit jen vázu nebo květináč. Zkuste vytvořit zajímavé hnízdo z větviček, mechu a floristického drátku.

Materiál

  • bezlisté výhony dřevin, ideálně z břízy
  • dekorativní větvičky keřů
  • suchý mech
  • rostliny
  • floristický drátek
  • plastová nádoba o průměru 20 až 30 cm
  • miska na vodu pod nádobu
  • zahradnický substrát
  • zahradnické nůžky
  • štípačky na drát

 

POSTUP

 

foto: Lucie Peukertová

1
Nejdříve si připravte měkké, ideálně ještě bezlisté výhony na tvorbu hnízda. Nejlépe se vám bude pracovat s těmi březovými. K nim můžete ale přivazovat i jiné, zajímavé budou větvičky z černého bezu obrostlé lišejníkem.

 

foto: Lucie Peukertová

2
Položte si na stůl plastovou nádobu, která poslouží pro výsadbu rostlin, abyste správně odhadli velikost hnízda. To by mělo být nejužší ve spodní a horní části, ve středu naopak nejširší, stejně jako to ptačí.

 

foto: Lucie Peukertová

3
Vytvořte si základ z větviček – připevněte je k sobě floristickým drátkem. Ten nezaštipujte, budete jím návin postupně zpevňovat, aby se větve neuvolňovaly.

 

foto: Lucie Peukertová

4
Výhony postupně obmotávejte kolem nádoby, nezapomínejte je směrem ke středové části rozšiřovat. Květník by neměl být vůbec vidět, proto hnízdo udělejte větší. Poslední větvičky už mírně překlopte směrem dovnitř nádoby.

 

foto: Lucie Peukertová

5
Jednotlivé řady větviček k sobě připevněte drátkem asi sedm centimetrů dlouhým tak, aby se hnízdo nerozpadalo. Po svázání by mělo pevně držet. Zjednoduší to další práci.

 

foto: Lucie Peukertová

6
Pokud se vám nedařilo k pružným březovým větvičkám průběžně přidávat pevnější větvě, můžete je sem drátky zafixovat dodatečně.

 

foto: Lucie Peukertová

7
Hnízdo doplňte suchým mechem. Na opravdovosti mu dodají i suchá stébla trávy.

 

foto: Lucie Peukertová

8
Na dno nádoby dejte trochu drenáže a substrátu. V březnu už seženete rychlené trvalky, vhodné jsou zvonky, pryskyřníky či pomněnky. Doplnit je ale můžete i cibulovinami.

 

foto: Lucie Peukertová

9
Po vysazení rostliny zalijte a povrch substrátu zakryjte zbytky mechu, které vám ještě zůstaly. Mezi rostliny zapíchněte zajímavou větvičky nebo jinou dekoraci.

 

foto: Lucie Peukertová

10
Nádobu s vysazenými rostlinami usaďte do hnízda. Pokud jste použili květináč s perforovaným dnem, vložte pod něj misku na vodu. Vrchol nádoby mohou dozdobit větvičky břečťanu nebo jiné stálezelené rostliny.


Tip redakce
Při tvorbě hnízda vám pomůže i floristický návin z vinné révy. Větvičky k němu jednoduše přivinete, navíc jich nebudete potřebovat tolik.

foto: Lucie Peukertová

 

 

Lucie Peukertová, foto a realizace autorka

Rozkvetlé hnízdo