Bydlení pro užitečný hmyz

Včely samotářky a čmeláci opylují rostliny na zahradě i za chladného počasí, kdy medonosky ještě zůstávají v úlu. Chcete-li, aby u vás zůstali, připravte jim vyhovující bydlení. Hmyzí domky se dají koupit, ale snadno je i sami vyrobíte.

Domky a hotely nebo čmelíny se mohou stát ozdobou zahrady. Především však do ní přilákají užitečný hmyz, který nejen opiluje rostliny, ale také pomůže například s lovem mšic. Bydlení jim připravte časně zjara, když hledají vhodné místo pro založení hnízda. Zahrada s úkrytem a bohatou nabídkou květů je pro ně ideálním místem pro život.

Hotel pro samotářky

Včely samotářky – jak napovídá jejich označení – nežijí ve společenstvu, o své potomstvo pečují samy. Proto jim stačí malá skulina a takových může i jeden obyčejný hmyzí hotel nabídnout spoustu. Samotářek existuje mnoho druhů a podlouhlé dutiny vyhledávají především čalounice – jméno jim dal zvyk si obydlí vystlat kousky listů. Hotovou komůrku ocení i zednice a maltářky, ačkoli si ji umí z jílu postavit. Jako útočiště pro tyto včely připravte dřevěné špalky a cihly, do kterých vyvrtáte alespoň deset centimetrů dlouhé otvory o průměru čtyři až šest milimetrů, které poslouží jako hnízdní komůrky. Nebo stačí nastříhat dostatečně velká dutá stébla a vložit je do poličky hmyzího hotelu tak, aby byl jejich zadní konec uzavřený.

Navrtané špalky a nádoby se stébly je třeba uložit na suché a před větrem chráněné místo, jednotlivé části proto poskládejte do celku krytého stříškou. Může mít různé podoby a při jeho vytváření lze využít staré bedny, dřevěné palety, střešní tašky, prkna i trámy, větve… Místo pro domek vyberte slunné, ale vzhledem k horkým létům je lepší, aby ho před ostrými poledními paprsky chránil stín zdí, stromů nebo keřů.

Kromě samotářek mohou v těchto domcích žít i škvoři a zlatoočky – hmyz, který pomáhá lovit mšice. Stačí přidat oddělení vyplněné slámou či suchým senem a chránit ho pletivem. Škvoři milují i vystlané obrácené květináče.

Pařezová chaloupka

Chluponožky, ploskočelky a pískorypky si hloubí vlastní dutiny v písčité zemi, drvodělky zase v trouchnivém dřevě. Proto zpuchřený špalek nebo starý pařez přidejte i do hmyzího hotelu, Anebo ponechte na zahradě kupku dříví, do níž se schová nejen hmyz, ale poslouží jako úkryt také ježkům či ještěrkám.

Včely, které si obydlí hloubí v zemi, mohou žít v suché zídce postavené z kamenů, jejichž spáry jsou místo malty vyplněny lehkou zeminou. Postavte ji nejen pokud potřebujete zpevnit svah, ale i na rovině – vytvoří příjemné teplé závětří pro pěstování bylinek. V prostornější dutině zídky někdy zahnízdí i čmeláčí královna. Je větší, stejně jako její potomci, do hmyzího hotelu se tedy většinou nevejde.

Čmelíny

Čmeláčí samička, která úspěšně přečkala zimu, na jaře létá při zemi sem tam, bzučí a hledá vhodné místo pro rodinu. To musí být prostorné, protože z vajíček se vylíhnou desítky dělnic, které jí pomáhají s péčí o další potomstvo. A také by mělo být bezpečné a chráněné před vodou. Ideální jsou proto takzvané čmelíny, které můžete zakoupit, nebo vyrobit ze silných a dobře izolujících prken. Jako vchod poslouží deseti až patnácti milimetrový kruhový otvor, a pokud na něj směrem dovnitř čmelínu naváže krátká rourka, bude se čmeláčí královna cítit ve větším bezpečí. Dovnitř jí přichystejte suché a na malé kousky nastříhané seno, mechu a listí nebo surovou bavlnu. Místo pro hnízdění hledají čmeláci ve skulinách v zemi, pod pařezy, kameny. Příbytek proto dejte na polostinné místo do výšky maximálně půl metru. Aby ho nezničili mravenci, doplňte ho kovovými nohami a postavte do mělké nádoby s vodou či olejem.

Viola Martinková, foto Shutterstock

Bydlení pro užitečný hmyz