Zahrada vyladěná do nejmenšího detailu

Anglická zahrada u nás? Najdete ji jen málokde. Ovšem existují výjimky, které pojmou výběr rostlin a jejich uspořádání netradičně a rozhodně si zaslouží obdiv. Přesně tak je tomu v Kublově.

Jen málokdo má o své budoucí zahradě tak jasnou představu seskládanou z tolika drobných detailů jako manželé Pavel a Martina Zelenkovi. Ačkoli se dlouhodobě zabývají stavbou rodinných domů a průmyslových staveb, před několika lety své služby rozšířili o nabídku projekce a tvorby jezírek a zahrad samých. Technicky je jejich budování nezaskočilo, což ale nelze říci o některých řemeslnících, které majitelé oslovili. Vysoké nároky se ale promítly do současné podoby okolí domu, kde nelze najít snad jedinou chybu, vše je dotažené do toho nejmenšího detailu. Zahrada slouží majitelům i dvěma dětem a psovi po celý rok.

Jak to všechno bylo

Každá zahrada má svou historii a někdy se stane, že ne vše, co bylo vymyšleno na začátku, se ukáže jako zrovna nejšťastnější. Úprava pozemku o ploše dva a půl tisíce metrů čtverečních byla rozdělena do dvou fází, přičemž ta první se zaměřila na tvorbu klasické, v České republice dnes i zcela běžné nepravidelné zahrady. Jenže výsledek majitele netěšil, takže se rozhodli pro radikální změnu a v druhé části parcely postupovali podle konceptu anglické romantické zahrady a využili paprskovitého rozložení prostoru, vepředu spojili styl přírodní s romantickým. Ne zcela běžný koncept vedl k tom, že došlo napohled k výraznému odlehčení i sladění jednotlivých částí. Na první fázi dokončenou v roce 2015 o dva roky později navázala druhá. Týkala se zadní zahrady, kde najdete také budovu s netradičně pojatou fasádou připomínající corten. Dnes by jen těžko někdo tipoval, že ještě nedávno byl tento pozemek prakticky rozorán a že do půdy bylo zapraveno na třicet tun písku pro odlehčení.

 

Voda v hlavní roli

Zřejmě nejvýraznějším prvkem v zahradě je trojice okrasných jezírek, z nichž jedno majitelé v létě využívají ke koupání. Jejich tvorbou se manželé Zelenkovi zabývají na profesionální úrovni, není se tedy čemu divit, že právě voda se v jejich zahradě objevuje na více místech. Kousek od vstupu do zahrady a odpočinkového altánu najdete první dvojici jezírek vzájemně propojených kamenným vodopádem. Třetí, které dostalo formální charakter, se nachází ve východní části parcely. Odtud se nabízí krásný výhled do krajiny přes ozdobu v oplocení, kterou majitelé poeticky nazývají Strom života. Je vyrobený z cortenu stejně jako fasáda showroomu, oblouk v zadní části zahrady nebo výplň zábradlí na terase. Zahradu rozhodně nelze oddělit od domu, v Kublově se obojí navzájem doplňuje. Na pozemku se kromě rodinného domu nachází také budova showroomu. Ačkoli zastavěná plocha není zcela zanedbatelná, rozhodně stavby nenarušují atmosféru zahrady.

 

Trvalkové záhony

Majitelka sice není vystudovaná profesionálka, přesto se na návrhu své zahrady podílela – měla o její budoucí podobě určitou představu. V té době tedy začala navštěvovat kurzy zahradní architektury vedené Renatou Zahrádkovou, kterou majitelka požádala o spolupráci a návrh zahrady. Obě se shodly, že z rostlin zde budou převládat trvalky, pro něž je třeba připravit ty nejlepší podmínky. Do záhonů byl proto přimíchán dobře uleželý koňský hnůj a půda, kde byly naplánované kromě kvetoucích rostlin i trávy a suchomilné trvalky, se vylepšovala kompostem. Pečlivá příprava se vyplatila, květinám se tu nadmíru daří a radost dělají majitelům od brzkého jara a dokonce i přes zimu – to obzvlášť vyniknou suché semeníky a listy okrasných trav.

 

Pro odpočinek

Velkorysý pozemek umožnil rozčlenění zahrady do různých tematických celků, které lze bez nadsázky označit za pokoje v zahradě. Její kouzlo spočívá také v tom, že ji celou nevidíte z jediného místa, při procházce tedy postupně objevujete různé typy posezení, zákoutí pro děti, odpočinkové plochy, které lákají k relaxu pod širým nebem s knížkou v ruce, nebo třeba zeleninovou zahradu. Ta dokazuje, že ani užitkové plochy nemusí okrasnou část zahrady nijak rušit. U branky najdete formálně pojaté záhony trvalek a dřevin na místě, kde ještě nedávno rostl trávník. Tomu se tu ale nedařilo, takže se majitelé rozhodli pro jeho výměnu za pochozí plochu ze štěrku a dubových trámů, mezi nimiž jsou vysoké trvalky. Na zahradě najdete výhradně lokální materiály, tedy nejen dřevo nebo místní kámen, ale třeba i prvorepublikové cihly.

V okolí jezírek se daří bujně rostoucím druhům, které této části zahrady dodávají až přírodní nádech. Pokud člověk hledá soukromí, najde ho v altánu v rohu zahrady, jen pár metrů od vodní plochy. V další části se rozprostírá bazén a trávník s gabionovou zídkou a vysokými trvalkami. Právě za nimi se nachází příjemné posezení, kde si v klidu můžete vychutnat krásný pohled na dům i okolí.

 

Zahrada ve jménu krásné Anglie

Asi největší překvapení ale každého čeká v druhé polovině pozemku, kde se majitelé rozhodli pro poměrně netradiční úpravu v anglickém stylu. Kruhovému půdorysu dominuje altán, který citlivě doplňuje systém treláží s popínavkami. Ačkoli byly vysazeny teprve loni na podzim, už se začínají ukazovat ve své kráse, přesto jim ale ještě chvilku potrvá, než dřevěnou konstrukci zcela obrostou. Mezi trvalkami najdete různé kultivary třapatkovky nachové (Echinacea purpurea), zavinutku trubkovitou (Monarda fistulosa), šalvěje hajní (Salvia nemorosa), bělotrn (Echinops) s modrým kulovitým květenstvím nebo třeba méně běžnou topolovku (Alcea cannabina), která svými výhony jemné textury ohraničuje průchod k posezení za gabionovou zídkou. Za ní se nachází ohniště a posezení s netradičně pojatým povrchem – jde o vertikálně položenou střešní tašku bobrovku prosypanou kamennou drtí.

 

Na úplném konci

Kruhovým průchodem z cortenu se dostanete do odpočinkové části s koutkem pro děti, které se tu výborně zabaví na houpačkách zavěšených do koruny třešně. Právě tu na zahradě zasadil dědeček majitelky asi před pětadvaceti lety a zůstala zde hlavně jako vzpomínka na něj. Dnes se stará o příjemný stín. Na smyslovém chodníčku si mohou nejen děti vyzkoušet, jaké to je chodit naboso po různých površích z písku, štěrku nebo z kůry stromů. Překvapení a neobvyklých prvků zde najdete více, například i výběh se slepicemi, o kterých skoro vůbec nevíte, a to i díky vzhledu kurníku. Už teď se majitelé těší, jak si v následujících letech užijí květnatou louku a vysokokmenné jabloně, které už nejsou prakticky vůbec – až na pár výjimek – k sehnání.

 

 

Lucie Peukertová, foto autorka a zelenka-stavby.cz

Zahrada vyladěná do nejmenšího detailu