Dřeviny s krásnými plody

Zima na zahradě může být neskutečně zajímavá. Stačí jen použít pár triků zkušených zahradních architektů a zvolit správné stálezelené rostliny, okrasné trávy nebo dřeviny s okrasnými plody. Zde je deset tipů na ty nejhezčí.

Tradiční jedlé plody

Tradiční ovocné druhy se vracejí do tuzemských zahrad. Na trhu najdete dřeviny, jejichž plody jsou nejen chutné, ale jejich plody i krásně vypadají a zvláště u zimních odrůd na větvích dlouho vydrží. Na zahradu si můžete vysadit jak jedlé keře, tak třeba staré zimní odrůdy hrušní nebo jabloní. Zvolíte-li například renety, také z nich usušíte křížaly nebo upečete štrúdl.

Trnitá krása

Nejen do živých plotů a stěn se vysazuje hlohyně šarlatová. Díky silným a dlouhým trnům je to přirozená ochrana proti vstupu divoké zvěře nebo nezvaným návštěvám na pozemek. Plody na větvích vydrží opravdu dlouho do zimy, jsou totiž poměrně tvrdé a málo šťavnaté, takže rychle nepodlehnou zkáze. Hlohyně je silně prošlechtěná a jednotlivé odrůdy se liší nejen vzrůstem, ale také barvou plodů – na výběr máte od svítivě žlutých, přes oranžové až po korálově červené. Stačí si vybrat některý z kultivarů Vyzkoušejte kultivar Orange Glow, Red Column, Soleil d´Or či Nana.

Přežijí i mrazy

Plody rakytníku řešetlákového vydrží na trnitých větvích i po tuhých mrazech. Jsou oblíbené u ptactva a můžete je zpracovat i v kuchyni. Tento bujně rostoucí keř možná znáte pod označením citroník severu, jeho plody jsou velmi bohaté na vitamin C. U nás byl dlouho neznámý, nyní ho na zahradách objevíte stále častěji. Pozor, jde o dřevinu náročnou na prostor, hodí se tedy spíš do velkých zahrad. Poradí si s chudou a nekvalitní půdou. Odrůdy mohou mít oranžové nebo sytě žluté plody. Abyste se jich ovšem dočkali, musíte poblíž sebe vysadit samčí i samičí rostliny, ideálně na jednu samčí dva až šest samičích.

 

Brsleny a skalníky

Plody v zimě slouží nejen na okrasu, ale jde i o přirozenou potravu pro ptactvo. Platí to třeba pro skalníky, růže, brsleny nebo kaliny. Tyto dřeviny můžete vysazovat jak samostatně,tak jako součást živých plotů, kde si je najdou i jiné skupiny živočichů.

Do přírodní zahrady

Kaliny jsou vhodnou rostlinou do okrasných i přírodních zahrad. Na výběr máte jak domácí, tak původem cizí druhy. Do první skupiny patří kalina obecná, která je dostupná i v kultivaru s kulovitým květenstvím a sytě rudými plody, které chutnají ptákům. Kaliny lze vysazovat jako solitéry nebo do volně rostlých živých plotů. Větve s plody se často požívají i v zimních dekoracích a můžete je zkusit zamrazit do ledových ozdob.

Mišpule obecná

Mišpuli obecnou někteří považují za novinku na trhu, ale ve skutečnosti jde o velmi starý keř nebo keřovitě rostoucí stromek. Plody v hnědě zelené barvě jsou krásné a navíc i plné vitamínů. Chutné jsou ovšem až po prvních mrazech, do té doby jsou malvice tuhé a natrpklé.

Červené šípky

Růže se nepěstují jen pro krásné vonné květy, ale zvlášť v tomto období oceníte i jejich plody – šípky. Obsahují celou řadu minerálu a vitaminů, vitaminu C mají dokonce více než citrusy. Vydrží poměrně dlouho na větvích a vnáší tak sytě červenou barvu do zahrady i v zimě. Ze zajímavých plodů se můžete těšit nejen u růže šípkové, ale i u mnohokvěté nebo svraskalé, jejíž plody se konzumují čerstvé nebo z nich lze vařit sirupy či džemy.

Vděčné skalníky 

Keře skalníku s červenými plody mají tak nízké nároky na pěstování, že se s nimi setkáte téměř všude – na zahradách i v parcích. V sortimentu najdete opadavé i stálezelené druhy s tuhými plody červené barvy. Některé skalníky se využívají i jako náhrada trávníku, neboť tvoří stálezelený půdní pokryv, jiné jsou vhodné do živých plotů i jako zajímavé skupinové rostliny.

Brsleny a jejich listy

Brsleny na přelomu roku přebarvují své listy do sytých oranžových, červených nebo růžových odstínů. Když opadají vyniknou krásné plody této rostliny. Brslen evropský roste ve volné přírodě i v zahradách, často je součástí je součástí volně rostoucích živých plotů. Jeho růžovooranžové plody se lidově nazývají papežské čepičky.

Do zimních zahrad

S plody granátového jablka se setkáte téměř v každé prodejně s ovocem, ale tuto okrasnou rostlinu lze pěstovat i jako pokojovou nebo v zasklené zimní zahradě. Nepočítejte však s plody velkými jako v supermarketu. Menší granátová jablka však mají jednu výhodu – snadno se suší a lze je pak použít v různých dekoracích. Granátovník vyžaduje dobře propustnou půdu bez vápna. V létě ho přeneste třeba na zahradní terasu a nyní bude vděčná za zasklenou zimní zahradu či chodbu s teplotou maximálně do patnácti stupňů.


Oblíbené dřeviny s okrasnými plody, které nesmí chybět ani na vaší zahradě

Latinský název – český název – doba zralosti

Berberis thunbergii – dřišťál Thunbergův – IV až I

Cotonaester dammeri – skalník Dammerův – VII až XI

Crataegus monogyna – hloh jednosemenný – VIII až I

Euonymus alatus – brslen křídlatý – IX až XII

Euonymus europaeus – brslen evropský – VIII až XII

Gaultheria procumbens – libavka polehlá – IX až XII

Malus – okrasná drobnoplodá jabloň – IX až XI

Ilex aquifolium – cesmína obecná – IX až XII

Pyracantha coccinea – hlohyně šarlatová – IX až XII

Rosa – růže – IX až XII

Taxus baccata – tis červený – IX až XII

Vaccinium vitis – idaea – brusnice brusinka – IX až XI

Viburnum opulus – kalina obecná – VIII až XII

Chaenomeles japonica – kdoulovec japonský – IX až I

Hippophae rhamnoides – rakytník řešetlákový – IX až XI

Juniperus communis – jalovec obecný – IX až I

Lonicera nitida – zimolez lesklý – X až XII

Lonicera pileata – zimolez kloubkatý – X až XII

Aronia melanocarpa – temnoplodec černoplodý – VIII až XII

Ligustrum ovalifolium – ptačí zob vejčitolistý – X až II

Ligustrum vulgare – ptačí zob obecný – X až XII

 

 

Lucie Peukertová, foto autorka a Shutterstock

 

Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2018.

Dřeviny s krásnými plody