Za plotem

Také vám u domu roste? Živý plot nejen vymezuje hranice zahrady, ale také dokáže oddělit její různé části nebo skrýt nehezká zákoutí. Pokud se o něj správně staráte, je hustý, neprůhledný, stálezelený…. a většinou také nudný!

arch3

O krásném a zajímavém živém plotu sní snad každý zahradník. Ovšem většina z nich nakonec sáhne po osvědčené túji, která je cenově dostupná a na péči nenáročná. A co když dá soused přednost pomalu rostoucímu tisu, který není nutné tak často stříhat? Po okrajích pozemku pak vznikne tmavé a nevábné zákoutí. Je to škoda, protože živé ploty mohou být opravdovou ozdobou zahrady, která vám zpříjemní výhled ven. Inspirujte se těmito tipy.

arch6

PŘÍRODNÍ

Kdo by si nepřál krásný a na péči nenáročný plot? Pokud o něm uvažujete, myslete na to, že potřebuje poměrně hodně místa. Proto se hodí na velké pozemky a do přírodních zahrad. Jeho základ by měly tvořit odolné dřeviny, které zpravidla doplňuje pás kvetoucích trvalek a letniček. Plně tak nahrazuje i květinový záhon. Doporučuje se do něj volit mohutnější druhy, které obstojí v konkurenci dalších rostlin. Ideální je zvolit květiny, jež se samy vysévají. Zjednodušíte si tím péči o plot a ten bude vypadat každou sezonu trochu jinak.

arch1

ELEGANTNÍ

Také elegantní plot, zvlášť pokud ho pěstujete v několik výškových úrovních, ocení poměrně hodně místa. Nejenže tak lépe vynikne jeho krása, ale mezi dřevinami potřebujete volný prostor, abyste se k nim pohodlně dostali při pravidelném stříhání. Pro dokonalý vzhled totiž musejí být keře tvarované minimálně dvakrát za rok. Při výběru rostlin volte různé druhy co do barvy i vzhledu. Hodí se například kombinace zimostrázu, tisu nebo ptačího zobu, který v tuzemských podmínkách neopadá ani v zimě.

arch5

ÚCHVATNÝ

Pokud si přejete krásný živý plot připomínající vlnu, je dobré ho začít tvarovat brzy po vysazení.

Existují však i dřeviny, například tis nebo habr, která zvládnou výraznější formovací řez také v pozdějších letech. U ostatních dřevin je ale opravdu lepší začít se stříháním co nejdříve a větvičky zkracovat jen málo. Samozřejmě záleží na typu dřeviny a jejím růstu.

arch2

MODERNÍ

Jestliže průchod v živém plotu nebo jednotlivé skupiny rostliny oddělíte dřevěnými kůly, bude působit moderně a zajímavě. Zároveň tak můžete dobře zakrýt chyby při pěstování nebo tvarování rostlin. Nepovedlo se vám je srovnat do stejné výšky? Dosazovali jste část rostlin nově a je to v zelené ploše poznat? Nevadí. Oddělte tato místa od sebe a bude to vypadat jako záměr.

arch7

NENÁPADNÝ

Dlouhý zelený pás dřevin může na někoho působit nejen nudně, zároveň ale zahradu opticky zkracuje. Zkuste ho proto nahradit keři vysazenými a tvarovanými do pravidelných bloků. Pokud je ještě prostřídáte stříbrným čistcem nebo trvalkami světlých barev, vytvoří zajímavý kontrast vůči tmavozelenému plotu.

arch4

KVETOUCÍ

Komu by se nelíbil kvetoucí živý plot? Máte dvě možnosti, jak ho získat. Buď si na pozemku vysadíte kvetoucí dřeviny, vhodné jsou například kdoulovec či tavolník, nebo můžete stálezelené druhy oživit předsazenými pnoucími rostliny, které ho nijak neomezují v růstu. Pouze na vás záleží, zda dřeviny doplníte pnoucími trvalkami, které ale potřebují patřičnou péči nejen před zimou, nebo sem rok co rok budete vysazovat vysadíte letničky. Druhá varianta má jednu výhodu navíc – každý rok vám může plot kvést jinými barvami.

 

Magdaléna Krajmerová, foto profimedia.cz a Shutterstock

arch3

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_10_2016


Za plotem