Bylinkový ráj

Obdivujete v České televizi zahradu, kde se točí pořad Kouzelné bylinky a rádi byste ji lépe poznali? Pojďte si tento ráj léčivek v Českém Krumlově prohlédnout.

raj1

 

Současný hektický životní styl mnoha lidem vadí, ovšem jen někteří se rozhodnou změnit ho a vrátit se do přírody. Simona Tancerová tuto odvahu měla a vytvořila si kolem sebe doslova bylinkový ráj. Ten získal v roce 2015 plaketu Ukázková přírodní zahrada, místo tedy můžete navštívit po předchozí domluvě i osobně. Dozvíte se zde vše o bylinkách, objevíte zajímavé zeleninové záhony a koupit si můžete i přebytky ze samotné zahrady. Navíc se tady pokocháte také nádhernými výhledy na českokrumlovský zámek, který místu dává opravdu zvláštní a jedinečnou atmosféru.

Tématické záhony vám představí bylinky užívané při různých obtížích

Tématické záhony vám představí bylinky užívané při různých obtížích

Na každém kroku

Bylinky vás v této zahradě doprovázejí na každém kroku. Dozvíte se zde o nich mnoho zajímavostí, které jste dosud – pravděpodobně – neznali. Centrem zahrady je dvacet šest tematických záhonů s léčivkami, u každého máte přehledné popisky všech vysazených druhů. Nové informace při tom získáváte opravdu příjemnou a zábavnou formou.

Pestré barvy zdobí zahradu během léta

Pestré barvy zdobí zahradu během léta

Rostliny jsou vysazené do skupin podle léčivých účinku, tak se například dozvíte, že se brusinka, třezalka tečkovaná, tymián obecný či kopřiva dvoudomá postarají o vaše ledviny nebo že na neduhy kůže pomůže jitrocel kopinatý, měsíček lékařský či kostival lékařský a mnoho dalších léčivek, které najdete ve volné přírodě nebo na své zahradě. Bylinky jsou vysazené do vyvýšených záhonů, máte je tedy pěkně na očích a dobře přístupné, což ocení i osoby se sníženou pohyblivostí. Můžete si je samozřejmě nejen prohlédnout, ale také osahat a přičichnout k nim, protože právě vůně je dobrým rozpoznávacím znakem mnoha léčivek. Mnohem lépe si tak vše o rostlinách zapamatujete. Kromě tradičních a známých druhů je zde i jeden dětský záhon, kde najdete byliny na drobná dětská poranění. Na dalších rostou italské druhy, rostlinná afrodiziaka či léčivky, jejichž použití není tak úplně jednoduché, protože jsou zároveň i jedovaté.

raj4

Babiččina zahrada

Kromě tematických záhonů můžete na pozemku obdivovat například babiččinu zahrádku, ve které jsou vysazeny tradiční léčivky. V dalších částech nechybí ani skleníky se zeleninou a bylinkovou sadbou, klasické zeleninové záhony, na nichž se kromě tradičních druhů zeleniny pěstují užitečné rostliny podporující růst vysazené plodiny. Dobrým sousedem tu jsou například mrkev a kopr, kedluben a mangold nebo třeba červená řepa a medonosný brutnák.

Unikátní bylinkové divadlo je připravené na různé akce

Unikátní bylinkové divadlo je připravené na různé akce

V zahradě objevíte opravdu velké množství medonosných rostlin, a to i mezi bylinkami. Jsou zdrojem potravy pro místní včely, jejichž úly se nacházejí za zeleninovými záhony. Možná právě díky nim se zde rostlinám opravdu daří a loni se tady dočkali nadstandardně vydatné sklizně jablek. Majitelka si z nich nechala vylisovat výborný mošt, který určitě stojí za ochutnání. Své msto pro život zde našli i další užiteční živočichové. V klidném koutu zahrady najdete hmyzí domek nebo mraveniště, které zde před lety vzniklo prakticky samo.

Vedle záhonů nechybí úly pro hmyzí opylovače

Vedle záhonů nechybí úly pro hmyzí opylovače

V souladu s přírodou

V českokrumlovské zahradě se od samotného počátku jejího založení hospodaří v souladu s přírodou. Již při vstupu na pozemek pochopíte, že sem mají chemie a syntetické přípravky na ochranu rostlin rozhodně vstup zakázán. Veškerý materiál ze zahrady se kompostuje v početných nádobách a ve velkých nádržích se vyrábí kopřivová jícha, která je nejen skvělým hnojivem, ale po naředění také přípravkem určeným pro boj proti chorobám. Aby byly naplno využité všechny přírodní zdroje, zalévá se tu dešťovou vodou, která je pro rostliny nejvhodnější.

raj7

Pokud se rozhodnete bylinkovou zahradu navštívit, odejdete odtud obohaceni nejen o spoustu nových znalostí a vědomostí. V místním krámku si můžete nakoupit přebytky ze zahrady, bylinkové čaje a sirupy, , tinktury, vína a jiné produkty z léčivek. Kromě pravidelných prohlídek zahrady ovšem můžete absolvovat také některý z kurzů jógy nebo se stát studentem Bylinkové školy přírodních terapií, jejíž první ročník byl otevřen loni.

raj10


O zahradě Kouzelné bylinky

  • otevřeno od června do října
  • návštěvní dny úterý až neděle
  • vstup možný pouze po předchozí domluvě 
  • vstupné 50 korun za osobu, děti do 15 let zdarma
  •  www.kouzelnebylinky.cz
Nedaleko babiččiny zahrádky najdete i zeleninové záhony a skleníky

Nedaleko babiččiny zahrádky najdete i zeleninové záhony a skleníky

Zalévá se tady výhradně dešťovkou, na kterou mají připraveno několik nádob

Zalévá se tady výhradně dešťovkou, na kterou mají připraveno několik nádob

Pro užitečný hmyz zde vybudovali přímo hotel

Pro užitečný hmyz zde vybudovali přímo hotel

Lucie Peukertová, foto autorka

 

 

Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_08_2016

Bylinkový ráj