Zahrádka s tmavomodrým oknem

Někdy se i původně nenápadná malá plocha zahrady může proměnit v atraktivní místo, kde se budete cítit příjemně a dobře. Pokusí se vás o tom přesvědčit následující návštěva.

Vybrané rostliny barevně ladí s novou fasádou dílny a působí harmonickým dojmem.

Vybrané rostliny barevně ladí s
novou fasádou dílny a působí
harmonickým dojmem.

Představovaná zahrádka se nachází na okraji jednoho malého jihomoravského městečka a přilehlý sedmdesát let starý řadový domek musel nejdříve projít celkovou rekonstrukcí.

Nová předzahrádka
Před pěti lety bylo provedeno zateplení čelní fasády domu, takže předzahrádka už mohla získat svou současnou podobu. Kromě okrasných travin v ní převažují rostliny teplých barev – červené a oranžové zápleváky (Helenium) ‘Red Ruby’, ‘Waltraut’, ‘Rubin Zwerg’, denivky (Hemerocallis) ‘Crimson Pirate’, ‘Chicago Aztec’ nebo kokarda (Gaillardia x aristata) ‘Kobold’. Na úzkém pozemku za domem se kromě dvorku s pergolou nachází ještě dílna. Před ní byla původně jen travnatá plocha lemovaná ze dvou stran jabloněmi vedenými na drátěnce a listnatými keři.

Proměna dílny

Na štěrkový záhon navazuje užitková část zahrady se zeleninou, angrešty a podsadbou šalvěje lékařské.

Na štěrkový záhon navazuje
užitková část zahrady se
zeleninou, angrešty a podsadbou
šalvěje lékařské.

V roce 2013 se majitelka domku rozhodla pro radikální změnu, a to přeměnit několik let nevyužívanou dílnu na místnost pro svou dceru, která by zde našla klidné místo pro setkávání se svými přáteli. Plán zahrnoval osazení bývalé dílny novým tmavomodrým oknem se stříbrným parapetem, jemně fialovou fasádu stavby a okolní rostliny převážně bílé, modré a žluté barvy.

Návrh zahrady
Zahradní architektka navrhla místo trávníku náročného na zálivku pojmout celou plochu zahrádky jako štěrkový záhon s výsadbou trvalek a okrasných travin. Z původních rostlin zde zůstala zachována pouze pnoucí hortenzie (Hydrangea petiolaris) na dřevěné ohradě v rohu vedle dílny. Volně rostoucí živý plot z tavolníků byl nahrazen habrovým (Carpinus betulus), který bude stříhaný na šířku 70 centimetrů, aby nezasahoval do chodníku. Habr byl využit také k výsadbě hranice mezi novým štěrkovým záhonem a vstupem do užitkové části zahrady se skleníkem a zeleninovými záhony. Z jehličnanů byly vybrány sloupovité tisy (Taxus x media) ‘Hicksii’, které pomáhají výškově členit zahradu a dva z nich jsou vysazeny tak, aby zakrývaly kovové sloupky oplocení. Třetí tis roste u okna a jeho funkcí je zabránit nevítaným pohledům na plánované relaxační místo s ratanovým křesílkem a poduškami, které zatím dočasně nahrazuje jen zahradní lehátko.

Záhon v průběhu roku

Šalvěj hajní 'Ostfriesland' a astru 'Wartburgstern' doplňuje svými stříbrnými listy čistec vlnatý.

Šalvěj hajní ‘Ostfriesland’
a astru ‘Wartburgstern’ doplňuje
svými stříbrnými listy čistec vlnatý.

Mezi prvními na jaře rozkvetou na záhonu žluté tařice skalní (Aurinia saxatilis), tařičky zahradní (Aubrita x hybrida), prvosenky jarní (Primula veris), dva druhy pryšců – pryšec mnohobarvý (Euphorbia polychroma) a plazivý pryšec myrtovitý (E. myrsinites) – následované kamzičníkem východním (Doronicum orientale). Pastvou pro včely, čmeláky a různé druhy motýlů jsou šalvěje hajní (Salvia nemorosa) ‘Ostfriesland’, šanta (Nepeta x fassenii) nebo levandule úzkolisté (Lavandula angustifolia) ‘Hidcote Blue’. V záhonu září žluté květy krásnooček (Coreopsis grandiflora) plnokvětého kultivaru ‘Sunray’, minidenivka (Hemerocallis x hybrida) ‘Stella d´Oro’, pupalka (Oenothera tetragona) a třapatka (Rudbeckia fulgida var. sullivantii) ‘Goldsturm’. Kromě tisů záhon výškově člení okrasné traviny. Vybrána byla ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) ‘Kleine Silberspinne’ a třtina ostrokvětá (Calamagrostis x acutiflora) ‘Karl Foester’, jejichž ozdobná květenství gradují převážně v létě. Nižší traviny, jako jsou vousatec – dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides) a ocelově modrý ovsíř (Helictotrichon sempervirens), doplňují na podzim modře kvetoucí hvězdnice (Aster dumosus) ‘Professor Anton Kippenberg’ a bílé japonské sasanky (Anemone japonica) ‘Honorine Jobert’. A přestože jde o malou plochu, nesmějí zde chybět ani růže. Jsou jimi v roce 2009 zvolená nejoblíbenější růže na světě (Rosa) ‘Graham Thomas’ a půvabná keřová růže ‘Rhapsody in Blue’.

Zahradní práce
Realizace nového záhonu před dílnou se uskutečnila převážně svépomocí. S odstraněním starého travního drnu pomohli kamarádi dcery majitelů z místního oddílu taekwonda, odplevelení a zapravení 35 pytlů zahradního substrátu zařídil známý ze zahradnické firmy. Dovoz štěrku a osázení rostlin (kromě 180 centimetrů vysokých tisů v objemných kontejnerech) provedli majitelé sami. Výsadba proběhla na podzim roku 2013 a rostliny velice dobře přezimovaly. Zahrádka byla následující jaro v dobré kondici, a tak už v prvním roce po osázení mohla těšit své majitele.

FOTO: AUTORKA

Zahrádka s tmavomodrým oknem

Zahrádka s tmavomodrým oknem

Zajímavé