Popínavky u posezení s treláží

Rubrika: Doporučujeme, Zahradní architektura

Popínavým a pnoucím rostlinám se často věnuje málo pozornosti. V neuvěřitelně bohatém sortimentu přitom najdete jednoleté i vytrvalé druhy s dekorativními listy i květy. Mnohé jsou navíc multifunkční, protože vytvářejí krásné květy i listy a na konci sezony dokonce zaplodí. Pokud si tedy chcete vytvořit soukromé zahradní posezení, je pro vás řešením treláž popnutá těmito neúnavnými kráskami.

Pokud si tedy chcete vytvořit soukromé zahradní posezení, je pro vás řešením treláž popnutá těmito neúnavnými kráskami.

Pokud si tedy chcete vytvořit soukromé zahradní posezení,
je pro vás řešením treláž popnutá těmito neúnavnými kráskami.

Charakteristika výsadby
Popínavky se často využívají pro výsadby s nedostatkem prostoru, v nichž se nemohou uplatnit stromy, keře ani trvalky. Daří se jim ale i ve větších nádobách na terasách nebo balkonech, kde vytvoří příjemnou zelenou clonu. Dobře se kombinují s trvalkami okrasnými květy i listy, pěkně však poslouží i samy o sobě. Ještě před samotným založením výsadby si promyslete, co od zelené clony u treláže požadujete. I v rámci jednoho druhu se totiž rostliny mohou vyznačovat odlišnými vlastnostmi. Zcela určující je požadavek na vytrvalost rostlin. Zatímco u vytrvalých druhů se budete muset každý rok věnovat řezu, jednoleté bude potřeba každý rok znovu vysadit. Pokud vyžadujete celoroční clonu z popínavých rostlin, zaměřte se na sortiment stálezelených druhů, který ale není ve srovnání s opadavými tolik bohatý. Máte-li proto dostatek místa, doplňte tyto popínavé a pnoucí rostliny předsadbou z okrasných keřů, trvalek nebo cibulovin, které je celoročně oživí, a navíc vizuálně propojí s okolní zahradou. Bujné trvalky postupem času také zakryjí spodní části výhonů již plně vzrostlých popínavek, které často vyholují.

Použité materiály
Treláže jsou drobné stavby stojící samostatně nebo v kombinaci s jinou stavbou, kterou bývá obvykle pergola nebo zahradní altán. Na jejich stavbu se nejčastěji používá povrchově upravené dřevo nebo bambusové tyče. Při tvorbě záhonu vás budou zajímat především mulčovací materiály, které se odvozují od způsobu použití a stylu výsadby. V přírodní zahradě najde uplatnění dřevěná štěpka, v okrasné pak minerální nebo kůrový mulč. Pokud popínavky doplňuje prérijní trvalkový sortiment, použijte kamenné drtě, štěrky nebo kačírky.

Údržba a náročnost
Intenzitu údržby si můžete nastavit sami již samotným výběrem druhů. Jednoleté rostliny nemusíte řezat, ale každý rok je nutné jejich výsadby obnovit. Pokud nechcete, aby vám bujné vytrvalé druhy doslova přerostly přes hlavu, každý rok je na jaře razantně zmlaďte. Řez má však svá specifika, která závisejí na typu rostlin. Na zálivku ani hnojení nemá většina popínavých druhů příliš vysoké nároky. Častější závlahu dopřejte čerstvě vysazeným rostlinám.

K popnutí treláže nebo altánu vyzkoušejte některou z mnoha atraktivních odrůd plaménku.

K popnutí treláže nebo altánu vyzkoušejte některou z mnoha atraktivních odrůd plaménku.

Rostliny použité v naší ukázkové výsadbě

český název latinský název poznámka
1 plamének Clematis ‘Margaret Hunt’ okrasný především květy
2 plamének Clematis ‘Etolie Violet’ okrasný především květy
3 trubač kořenující Campsis radicans ‘Flava’ okrasné květy i listy
4 trubač kořenující Campsis radicans okrasné květy i listy
5 loubinec trojlaločný Parthenocissus tricuspidata okrasné listy
6 liliochvostec Eremurus stenophyllus okrasné květy
7 šalvěj hajní Salvia nemorosa okrasné květy
8 kavyl péřovitý Stipa tenuissima okrasné listy
9 dlužicha krvavá Heuchera sanguinea dekorativní květy i listy
10 kakost kantabrijský Geranium x cantabrigiense ‘Karmina’ dekorativní květy i listy
11 zvonek broskvolistý Campanula persicifolia okrasné květy
12 mavuň červená Centranthus ruber dekorativní květy
K popnutí treláže nebo altánu vyzkoušejte některou z mnoha atraktivních odrůd plaménku.

K popnutí treláže nebo altánu vyzkoušejte některou z mnoha atraktivních odrůd plaménku.

Doporučené rostliny
Vybírat můžete z opravdu pestrého sortimentu rostlin. Omezeni jste pouze stabilitou a nosností treláže. V případě malé nosnosti nebo rizika poškození stavby se raději vyhněte mohutným druhům, jako je vistárie, aktinidie nebo trubač. Nebojte se naopak využít jednoletky dostupné u specializovaných prodejců zaměřených na pěstování letniček nebo v zahradnictvích. V nabídce seženete také ovocné druhy.

Ukázková výsadba
Navržený záhon s popínavkami a okrasnými trvalkami, který vidíte na obrázku, je vysazen u dřevěné treláže, která je součástí pergoly s posezením. Skladba rostlin je vhodná především pro slunné polohy orientované na jih. Hlavním tématem záhonku jsou popínavé dřeviny, které dodávají posezení intimní atmosféru zahalenou do květů trvalek. Důraz je zde kladen na barevné kombinace červené, modré a růžové barvy a záhon je zamulčován kamennými valouny, které umocňují dojem prérijního záhonu. Ve výsadbě jsou použity druhy se zajímavými květy i listy. Plaménky v kultivarech ‘Etolie Violet‘ a ‘Margaret Hunt‘ rozkvétají v červnu ve fialových a růžových barvách. Ve stejném období kvetou i trubače (Campsis radicans) vyznačující se poměrně bujným růstem. Ve středové části treláž popíná nenáročný loubinec trojlaločný (Parthenocissus tricuspidata) atraktivní především svým podzimním zbarvením listů. Celoroční efekt vytvářejí hráškově zelené kavyly péřovité (Stipa tenuissima).

Vhodné druhy jednoletých i vytrvalých pnoucích a popínavých rostlin

český název latinský název poznámka
ačokča Cyclanthera pedata jednoletá
smatavka křídlatá Thunbergia alata jednoletá
fazol šarlatový Phaseolus coccineus jednoletá
povijnice Ipomea lobata jednoletá
vilec pnoucí Cobaea scandens jednoletá
zimolez Henryův Lonicera x henryi vytrvalý
aktinidie význačná Actinidia arguta vytrvalý
akébie pětičetná Akebia quinata vytrvalý
plamének tangutský Clematis tangutica vytrvalý
hortenzie řapíkatá Hydrangea petiolaris vytrvalý

FOTO: AUTORKA A SHUTTERSTOCK

KRESBY: AUTORKA

Popínavky u posezení s treláží

Popínavky u posezení s treláží