Zahrady paláce Hampton Court Palace 2013

Angličtí příznivci zahradnického řemesla mají ve svém kalendáři událostí pravidelně zaznamenán důležitý termín. V první polovině července se poblíž královského paláce Hampton Court v Londýně totiž každým rokem koná velká zahradnická akce, která se podle místa konání příznačně jmenuje Hampton Court Palace Flower Show.

Královské sídlo Hampton Court Palace je obklopeno pečlivě udržovaným parkem a krásnými zahradami.

Na přilehlých pozemcích okázalého paláce z období vlády anglického krále Jindřicha VIII. se tato výstava koná pravidelně už od roku 1990. Z relativně skromných začátků vyrostla do impozantních rozměrů a označení „show“ není ani trochu přehnané. V současnosti celá akce zabírá plochu téměř 14 hektarů a umožňuje prezentaci více než šesti stovkám vystavovatelů, kteří sem ochotně přijíždějí z celé Velké Británie. Ačkoliv celá show získala přívlastek „květinová“, dnes už toto označení není zcela přesné. Výstižnější by bylo zahradnická show, neboť byste těžko hledali zahradnické odvětví, které by tu nemělo své zastoupení. Podobných akcí se samozřejmě koná více, ale právě Hampton Court Palace Flower Show je ve světovém měřítku největším podnikem svého druhu, jak to alespoň tvrdí její organizátoři.

Od zahrady k bydlení

Zahradní architekti mají na výstavě dostatek prostoru i k tomu, aby ukázali i velmi netradiční možnosti, jak vyřešit soukromí u rodinného domu.

Koncept výstavy je velice široký. Prostor k prezentaci zde dostávají výrobci i prodejci rozličného zboží určeného pro zahradu a bydlení. K vidění je tu snad všechno, po čem může majitel zahrady zatoužit. Od semínek zeleniny a květin až po velkorysé zahradní pavilony. Protože výstava probíhá v Anglii, ze zásady tu nemohou chybět doplňky pro podporu drobných živočichů na zahradě, jako jsou krmítka, hnízdní budky, různé kryty a „ubytovny“ pro žáby, hmyz, netopýry, ježky i další živočichy, kteří se mohou v prostoru zahrady objevit. Za zmínku také stojí stánky s odbornou zahradnickou literaturou, které nabízejí neskutečně bohatý sortiment populárních i velmi odborných knih. Velkou část vystavujících prodejců tvoří umělci, kteří vyrábějí pro zahradu různé keramické, kovové či dřevěné doplňky v různých kvalitativních úrovních – od nevkusných až po zcela geniální.

Rostliny a sbírky

Samostatný pavilon byl věnovaný růžím, kde byly představeny jak různé floristické nápady, tak bohatý sortiment tradičních i zcela nových odrůd.

Bohaté zastoupení tu mají i prodejci rostlin. Svoje výpěstky zde nabízejí velké školkařské firmy, ale i různé kluby a specializované organizace, které tu také vystavují svoje sbírky. Na relativně malém prostoru jsou tak k vidění velmi rozmanité kolekce rostlin. Snad každý návštěvník si tu najde svoje, vedle sbírky bonsají či masožravých rostlin je možné potěšit se pohledem na sbírku chryzantém, begónií, hrachorů, eukalyptů, kapradin, bohyšek… Jen stěží byste uvěřili, co všechno je možné sbírat. Tyto specializované organizace zajímavosti ze svých sbírek často také prodávají, je proto možné tu nakoupit i takové druhy rostlin, které se obvykle neobjevují ani v lépe zásobených zahradních centrech. Nelze se tedy divit, že na výstavě panuje vášnivá zahradnická nákupní horečka. S ní souvisí zajímavá služba úschovy nakoupených rostlin a posléze i odvoz rostlin k zákazníkovi do auta na poměrně vzdálené parkoviště. O tuto službu se starají mladí brigádníci, kteří jezdí po výstavišti a s kolečkem plně naloženým květinovým nákupem kličkují mezi davy návštěvníků.

Ukázkové zahrady

Ještě mnohem přitažlivější zážitek nabízejí ukázkové zahrady, které patří k hlavním lákadlům této zahradnické akce. Prezentují se tu různí tvůrci, kteří na malých plochách představují své nápady. Některé z nich jsou v úrovni čistě výstavní show a i při největší fantazii a odvaze pravděpodobně nenajdou jiné, třeba i komerční uplatnění za hranicemi výstavního areálu. K těmto kuriozitám patří například zahrada, která byla vytvořena z navršených ledniček a osázena různými drobnými rostlinami. I některé další zahrady mohly vypadat na první pohled poněkud bláznivě, ale s výstavním katalogem v ruce se nakonec přece jen ukázalo, že v sobě mají myšlenku i sdělení. Jednou z nich byla zvláštní, ale trochu ponurá zahrada, v níž dominovaly ohořelé kmeny stromů. Na konci linie ohořelých stromů začínala linie nová, kterou představovaly už živé stromy vysazené do spirály od nejmenších semenáčků až po vzrostlé kusy. Kompozice tak symbolizovala obnovu přírody a kontinuitu života. Většina představených zahrad byla ale přece jen o něco srozumitelnější, a některé z nich byly naopak velice promyšlené a inspirativní i pro běžný život. Zájem vyvolala například zahrada vytvořená speciálně pro tělesně postižené osoby pohybující se na vozíku. Byla vysázena ze stromů, keřů a velkého množství barevných trvalek. Centrální částí zahrady byl okružní chodník vybudovaný z hladkého zpevněného povrchu, aby vozíčkáři mohli pohodlně projíždět zahradou a soustředit se na vnímání její krásy. Součástí zahrady bylo také dobře promyšlené sezení s vysokým stolem a lavicí. Lavice byla určena pro odpočinek doprovázející osoby a stůl byl zkonstruován tak, aby si k němu osoba na vozíčku pohodlně zajela

Nápady a kontroverze

Zahrádka z lednic osazená drobnými rostlinami. Názor o ní ať si každý udělá sám.

Další ukázkové zahrady vypadaly na první pohled sympaticky a přitažlivě, občas v sobě ale nesly i trochu kontroverzní prvky. V některých případech byla patrná snaha architektů o barevně atraktivní kombinace rostlin. To se jim sice dařilo, ale někdy jenom při použití takových rostlin, které nemohou vedle sebe na jednom záhoně dlouhodobě prosperovat. Tyto experimenty – ačkoliv působí na pohled nepřekonatelně, mohou majitele zahrad zmást a ovlivnit nesprávným směrem. Proč by se totiž nemělo dařit rostlinám na zahradě, když stejná kombinace byla na výstavě tak krásná? Květinová show tak přinesla mnoho otázek i odpovědí ze stále se vyvíjejícího zahradnického světa. Navzdory některým excentrickým nápadům se ale této výstavní akci rozhodně nedá upřít zajímavost a užitečnost. Hampton Court Palace Flower Show je výjimečným projektem, který v českém prostředí nemá srovnání.

FOTO: AUTOR

Zahrady paláce Hampton Court Palace 2013

Zahrady paláce Hampton Court Palace 2013