Zahrada pro vnoučata

Měli štěstí. Nejen na architektonické duo Podlipný – Sladký, které jim navrhlo krásný dům na přání, ale zároveň doporučilo i profesionály na zpracování projektu zahrady. A protože firmy navzájem spolupracovaly, pozemek nabízí vše, co má – soukromí, bazén pro děti, automatický závlahový systém i místo na parkování aut.

Zadání pro zahradní architektku Lucii Sedláčkovou bylo poměrně jasné a obsahovalo tři základní přání: vysadit kolem plotu keře, které dopřejí majitelům novostavby alespoň trochu soukromí, neboť z každé strany pozemku mají sousedy. Přáli si také zahradu celoročně pěknou, aby měli velkými okny co pozorovat i mimo sezonu. A také chtěli bazén a velkou zatravněnou plochu, kde si budou moci hrát vnoučata.

Túje v návrhu nebyly

Podle požadavků rodiny architektka zpracovala a předložila návrh majitelům, kteří ho přijali, tedy s jedinou výjimkou. „Živý plot byl naplánovaný z jiných dřevin a mezi nimi jsme objevili třeba i brslen a dřešťál, tedy jedovaté keře. Protože jsme tehdy měli malá vnoučata, báli jsme se, aby bobule nesnědli a raději požádali o jejich nahrazení tújemi,“ vysvětluje majitelka. Poradili si i s výtkou vůči těmto keřům, že působí celý rok stejně a tedy trochu nudně. Nejen v rozích pozemku je doplnili trvalkovými záhony, která se mění během roku. Navíc před zelenými dřevinami dobře vyniknou barvy květů i zajímavé tvary listů.

Proměna během roku

Zahrada je naplánovaná tak, aby zde bylo stále něco pěkného a zajímavého na pohled – na jaře a v létě se o to postarají trvalkové záhony a květiny v nádobách, v zimě zase traviny vysazené u bazénu.

Druhy rostlin se ovšem mění – některé nepřežily zimy, jiné horká léta, a tak je postupně nahrazují nové. Majitelka si časem vytvořila pravidlo, že na záhonech ponechává dřeviny a trvalky a do nádob a truhlíků vysazuje kvetoucí druhy. Na jaře zdobí terasu a její okolí cibuloviny, v sezoně je nahrazují balkonovky a letničky, které na podzim střídají chryzantémy. Odpadají tak starosti se správnou kombinací rostlin, aby měly stejné nebo podobné nároky na pěstování, pravidelné pletí záhonů, zazimování…

Trávník a bazén pro děti

Velkou plochu pozemku zabírá trávník, ačkoli patří k nejnáročnějším na pěstování. Tady si ho přesto přáli, péči o něj si vzal na starost majitel. Je pravda, že má dva pomocníky: automatický závlahový systém, díky němuž je porost pěkný a hustý po celý rok, a tak se ani příliš nezapleveluje. Na jaře si potom zve na pomoc profesionály, kteří provádějí hnojení a vertikutaci. Ta zde není úplně jednoduchá, protože nesmí dojít k proseknutí závlahových hadic. Péče o trávník se vyplatí, oceňují ji hlavně vnoučata – tři kluci a jedna dívka. Právě hoši ho považují za ideální fotbalové hřiště, a proto prarodiče rádi navštěvují.

Aby si to babička s dědou ještě pojistili, nechali postavit zapuštěný bazén, který také dělá zahradu pro děti atraktivní. Bazén je doplněný o zastřešení, investice do něj nelitují. Nejenže se tak zjednodušuje péče, ale především se pod ním voda rychleji ohřeje a nechladne. „Letos se tak děti začaly koupat už někdy v květnu a ve vodě byly ještě v září, sezona se nám tak protahuje skoro na půl roku,“ dodává majitelka.

Neuvažovali tady o tom, že by pobyt vnoučatům zpestřili třeba několika keři s malinami, borůvkami a dalším drobným ovocem? „Nikoli, to mají doma, přáli jsme si zahradu čistě okrasnou, proto zde nepěstujeme ovoce, ani zde nenajdete zeleninové záhony,“ odpovídají.
Nyní v zahradě přibyla ještě malé chatka, která slouží k uskladnění sekačky, doplňků k bazénu a dalšího zahradního nářadí a náčiní, které doteď zabíraly místo v garáži.

Terasy s přírodní patinou

Součástí zahrady jsou i další stavby – zaujme především pergola, přesněji dřevěná konstrukce pergoly bez zastřešení. Vlastníci ho sem nedoplnili a ani to neplánují. Ovšem nad kuchyňské okno nechali nainstalovat markýzu, která poskytuje potřebný stín a chrání před vysokými letními paprsky. Naopak nyní, kdy je slunce nízko a ohřívá dům, je vítané, a tak je dobře, že mu žádná střecha nepřekáží. V létě zdobí pergolu zavěšené nádoby s letničkami, ovšem letos je majitelka brzy sundala – horko rostlinám nesvědčilo, a tak je raději přesunula na okraj terasy.

Ze dřeva je i terasa kolem bazénu. Jde o teak, u nějž majitelé oceňují jeho bezúdržbovost. Šedá patina jim nevadí. „Tedy mi ho jednou zkusili napustit olejem, ale stalo se nám, že než se barva vsákla, přišly děti, šly do bazénu a byly od oleje špinavé. Od té doby ho ponecháváme bez ošetření,“ vzpomíná babička.

Terasy, a to jak v zadní části zahrady, tak pře domem, vybudovala firma už při stavbě domu.
Zatímco vzadu jde o jednoduchou světle šedou barvu, která nechává vyniknout okolní rostliny, naopak dopředu přišly kostky v cihlově červené barvě. Ladí s obkladem domu, především ale vytvářejí dostatečnou a odolnou parkovací plochu pro vozy domácích i návštěv.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Jaroslav Hejzlar

Uložit

Zahrada pro vnoučata