Zahrady s handicapem – Suchá zahrada na výsluní

Zahrada vystavená intenzivnímu slunečnímu záření, ve které navíc není vody nazbyt, je velkou výzvou snad pro každého nadšeného zahradníka. Ačkoliv se jedná o extrémní podmínky, které dokážou potrápit, můžete i tyto zřejmé nevýhody využít ve váš prospěch. Pomocí vhodných kombinací rostlin, materiálů nebo třeba vodních prvků je možné dokázat zázraky.

Stanoviště na slunci je jak dělané pro bohatou výsadbu trvalek se zářivými květy.

Představení zahrady

Zahrad, ve kterých je přiměřené množství sluncem zalitých míst i zastíněných odpočinkových zákoutí a kde vše roste podle představ majitelů, je opravdu málo. V praxi se lze většinou setkat s pozemky, na nichž se najednou doplňuje hned několik handicapů. Na zahradě, která není v létě chráněna vegetací ani okolními budovami před neúprosnými slunečními paprsky, mnohdy bývá i silně vysychavá půda s výrazným zastoupením písku. Příčinou, proč půda nedokáže pojmout a udržet dostatečné množství vody, může být také nízký půdní profil v kombinaci se skalním podložím. V tom případě je nutné se s tímto faktem buď smířit a zvolit takový charakter zahrady a typ vegetace, které si budou s danými podmínkami rozumět, nebo bude třeba na tento terén navršit silnou vrstvu kvalitní ornice. Ta pojme větší množství vody a umožní snadnější ujímání a růst rostlin na pozemku. Dalšími typickými znaky podobných zahrad bývají nízká vzdušná vlhkost a nepříjemná prašnost, které pobyt na zahradě značně znepříjemňují. Aby zahrada sloužila k odpočinku, je nutné všechny tyto problémy odstranit nebo alespoň zmírnit. Ačkoli je ale popisovaný pozemek v letních měsících značně nehostinný, po zbytek roku na něm mohou panovat mírnější, ba dokonce vyhovující podmínky. Po zimě například rychle vysychá, na méně vzdušných místech se nedrží dlouho sníh a půda se rychle prohřívá, což vede k rychlejšímu vstupu vegetace do nastávající sezony.

Jak si poradit

Počasí a klima samozřejmě nezměníte, i tak ale existuje několik způsobů, jak si s horkou a suchou zahradou poradit. První možností je snaha o změnu podmínek, která však často vyžaduje nemalé finanční částky. Silně propustnou půdu lze vylepšit přídavkem organické hmoty, která ji zúrodní a zvýší schopnost zadržovat vodu. Nízký půdní profil zase lze, jak už bylo uvedeno, obohatit navezením silné vrstvy kvalitní ornice. Pokud se navíc nechcete vzdát bujné a zelení překypující zahrady, budete muset zainvestovat do závlahového systému a zálivkové vody. V dnešní době je však nutné přírodní zdroje spíše šetřit a nadměrné čerpání kvalitní vody se navíc brzy projeví na finančních vkladech, které bude třeba do zahrady vložit. Můžete proto zvolit raději druhou cestu a styl zahrady podřídit daným podmínkám. Je možné, že budete výsledkem mile překvapeni. Jak postupovat? Při výběru rostlin na zahradu se zaměřte především na druhy, které si poradí se slunným stanovištěm a nízkou vlhkostí. Velkou službu zahradě prokážete výsadbou několika solitérních stromů, které časem vytvoří přívětivý toulavý stín. Jakmile na pozemku vzniknou stinná stanoviště, zvýší se také vzdušná vlhkost. Místa odpočinku se snažte alespoň částečně zastínit. V horké zahradě mají důležitou funkci také vodní prvky. Ať už se jedná o klidné koupací nebo okrasné jezírko či potůček, můžete se kromě estetického zážitku těšit na zvýšení vlhkosti vzduchu. Slunná místa na zahradě jsou především na lehkých půdách výrazně zatěžována nadměrným vysycháním. Určitým řešením jsou různé kombinace minerálních a organických mulčů. První skupina představuje širokou škálu různorodých frakcí kamenných drtí, štěrků a kačírku. Její výhodou je odrážení slunečního záření a ochlazování půdy, která si uchovává více vlhkosti. Organické mulčovací materiály zastupují hlavně štěpky, drcené kůry jehličnatých stromů nebo v ekologicky orientovaných zahradách také posečená tráva. Tyto nastýlky umožňují brzké prohřátí půdy na konci zimy a postupně se rozpadají, takže půdu obohacují přirozenou cestou o další organickou hmotu.

Rostliny vhodné na výsluní

český názevlatinský názevcharakteristika
bříza bělokoráBetula pendulaopadavý strom
jerlín japonskýSophora japonicaopadavý strom
štědřenec odvislýLaburnum anagyroidesopadavý strom
perovskie lebedolistáPerovskia atriplicifoliavonný polokeř
hlohyně šarlatováPyracantha coccineastálezelený keř
rakytník řešetlákovýHyppophae rhamnoidesopadavý keř
levandule úzkolistáLavandula angustifoliavonná trvalka
koniklec velkokvětýPulsatilla grandistrvalka
netřeskySempervivum sp.trvalka
rozchodníkySedum sp.trvalka

Krásné a nenáročné

Netřesky (Sempervivum sp.) a rozchodníky (Sedum sp.) si poradí s extrémními podmínkami. Vyhovují jim nádoby i střešní zahrady.

Jestliže se pustíte do plánování kompozice a výsadeb v zahradě na výsluní, využijte potenciál některých rostlinných společenstev. Rostliny s podobnými vlastnostmi tak vtisknou jednotlivým částem zahrady zajímavý charakter. V blízkosti altánu nebo pergoly, kde v letních měsících rádi grilujete, věnujte kus pozemku pěstování aromatických rostlin. Kromě druhů vhodných do kořenicích směsí a grilovacích marinád zapojte také léčivé druhy vhodné do bylinných směsí a výluhů. Bylinkoviště a lékárenská zahrada vás bude pravidelně zásobovat léčivými látkami a vitaminy, navíc si hravě poradí s nedostatkem zálivky. Z dalších rostlin uplatníte například nenáročné rozchodníky (Sedum sp.), netřesky (Sempervivum sp.) a mateřídoušky (Thymus sp.), které porostou i úzké pruhy půdy v příjezdové cestě. Milovníkům pestrých květů vyhoví zase prérijní trvalkové výsadby, kde mají své místo vedle trvalek také cibuloviny a okrasné trávy. Velkou výhodou těchto nenáročných výsadeb je kromě snadné údržby také výrazná proměnlivost během let. Jednotlivé druhy si v záhonech žijí vlastním životem a svévolně se přesévají, takže výsadba není žádný rok stejná. Na exponovaném slunném stanovišti se bude vyjímat například výsadba komule Davidovy (Buddleia davidii), ibišku syrského (Hibiscus syriacus), ořechoplodce clandonského (Caryopterys x clandonensis) a levandule úzkolisté (Lavandula angustifolia), která zahradě kromě barevných květů propůjčí i příjemnou vůni.

FOTO: AUTORKA A SHUTTERSTOCK

Zahrady s handicapem – Suchá zahrada na výsluní

Zahrady s handicapem – Suchá zahrada na výsluní

Zajímavé