Feng šuej v praxi

Poslední dobou se zvýšila poptávka po zahradách harmonického typu, pravděpodobně následkem hektického životního stylu. Správně vytvořená zahrada podle feng šuej vyzařuje totiž klid a radost, ale je výjimečná i svými pravidly založení. Současně dokáže být díky jehličnanům a dalším vhodným druhům atraktivní během celého roku.

Zahrada nebo alespoň některé její komponenty by měly mít tvar kruhu.

Pokud byste měli zájem zrekonstruovat zahradu právě podle feng šuej, čeká vás pravděpodobně rozsáhlá rekonstrukce. Nejde však jen o zahradu, ale i způsob vašeho života, myšlení a vaše priority. Jestliže chcete podobnou zahradu jen vlastnit, zapomeňte na ni, bude postrádat smysl. Nejdůležitější je pochopit podstatu této filozofie pocházející z jihovýchodní Asie, podle níž má každá linie, každý strom, prvek a konkrétní tvar svůj hluboký význam.

Energie a pět prvků

Zvuk vnese do zahrady i výkyvné bambusové klepátko shishi-odoshi.

Každý z vás, i ti méně znalí, se už určitě setkal s termínem životní energie čchi skládající se z protikladů jin a jang. Váš dům představuje jin, a zahrada proto musí vyjadřovat prostor, světlo a energii jako jang. Je třeba, aby v ní bylo zastoupeno pět základních prvků této filozofie, a to oheň, kov, voda, země a dřevo. Jde samozřejmě o symboliku, kterou v zahradě zpodobníte pomocí architektonických doplňků.

  • Vodu ztvárníte jednoduše umístěním jezírka, fontány, potoka, ptačího napajedla nebo pomocí zrcadla. Záleží na vašich možnostech a realizovaném prostoru. Voda může být klidná, jen ve formě hladiny, kterou čeří vítr nebo spadané listí, nebo pomocí čerpadla navozuje pohyb a energii. Vodu můžete vyjádřit i modrou nebo černou barvou.
  • Oheň napodobíte širokou škálou barevných kultivarů dřevin, keřů a květin rozkvétajících v oranžové až červené barvě. Ta působí na psychiku a dokáže člověka vybičovat k aktivitě. Pozor však na správný poměr a množství, aby zahrada nepůsobila příliš agresivně. Oheň vyjadřují i domácí zvířata, sochy, svíčky, krby, gril a trojúhelníkovité či pyramidální tvary.
  • Kov vyjádříte například kovovými sochami, slunečními hodinami, ptáčky, pergolami, nábytkem, nádobami nebo jinými kovovými předměty. Symbolizují ho také okrouhlé a oválné tvary.
  • Zemi zprostředkujete jednoduše – v určité části zahrady nezakrývejte půdu mulčem a vysaďte do ní například bylinky nebo založte zeleninový záhon. Půda musí dýchat, musíte se jí dotýkat. Zemi může v zahradě symbolizovat i cihla, kamenina, výrobky z hlíny a žlutá a hnědá barva.
  • Dřevo představuje například kůra, štěpka a také dřeviny a keře. Plusem je dřevěný doplněk, jako plot, altánek nebo různé sloupy a pilíře. Jak ale všechno umístit v zahradě, aby energie proudila správným směrem?

Správné uspořádání

Velice důležitý je na zahradě vchod do domu. Nikdy by k němu neměl vést přímý a rovný chodník. Postačí, když ho zalomíte nebo mírně zvlníte. Zabráníte tak negativní energii ša, aby vešla přímo do domu. Vchod by měl také vítat vaše návštěvy. Postavte k němu proto po obou stranách nádoby s vysazenými rostlinami. Mohou jimi být stálezelené dřeviny, jehličnany nebo kvetoucí sezonní rostliny. Ještě pozitivnější je vytvořit podél chodníku směřujícího k vchodu trvalkový záhon. Tím, že váš dům představuje jin, zahrada tvoří přirozeně jang – a tyto protiklady musejí být vyvážené. Znamená to, že i množství betonu a stavby musejí být vyrovnané ke hmotě zeleně, trávníku a dřevinám. Zahrada by měla mít tvar kruhu nebo alespoň některé její komponenty mají být kruhové. Nejjednodušším řešením je kruhová plocha trávníku, po jehož obvodě mohou být záhony s dřevinami a kvetoucími trvalkami. Mezi rostliny, které nesmějí na zahradě chybět, patří:

  • pivoňka, která představuje bohatství, čest a lásku,
  • chryzantémy zosobňující štěstí, blahobyt a radost,
  • bílá magnólie symbolizující čistotu a pravdu,
  • zahradní orchidej znázorňující dobrý vkus a ženskost,
  • lotos, posvátný květ, který zastupuje čistotu, pokoj a duševní pohodu.

Další zásady

Úkolem doplňků je zahradu jen doladit, proto jejich použitím zbytečně neplýtvejte.

Někteří zahrádkáři se mylně domnívají, že by zahrada podle feng šuej měla být osázená výlučně z jehličnatých a stálezelených dřevin. Není tomu tak. Tento styl spíše evokuje japonskou a čínskou zahradu, pro něž platí mnohem přísnější pravidla. Ve feng šuej zahradě je dovoleno téměř všechno, jen je třeba to umět sladit a uspořádat. Při výsadbě nezapomeňte například na vysoké okrasné trávy, které se budou v době kvetení i během celého roku, kdy jsou okrasné listem, pohupovat ve vánku a ševelit. Zvuky jsou v zahradě opravdu důležité. Můžete se zaposlouchat do šumícího větru, hry listů a trav, padající vody či zvuků zvonkohry. Na to, abyste si krásu a zvuky vychutnali co nejvíce, je vhodné si vytvořit i odpočinkovou zónu, ve které posedíte s přáteli a odpočinete si. V její blízkosti by neměly být žádné rušivé elementy, nádoby s odpadem nebo hluk z ulice. Terminologicky se mluví o skryté zahradě. Obklopte se proto zelení. Vaše zahrada má navíc vypadat čistě a upraveně. To platí o údržbě trávníku, který musí být dokonale posečený i s okraji, záhony zbavené plevele, dřeviny ostříhané a pořádek je třeba udržovat i v okolí terasy a vchodu. V blízkosti domu vyzařují pozitivní energii také bylinkové záhony pěstované ve volné půdě. Symbolizují zdravý život, a proto je reálně využívejte v kuchyni k dochucení jídel, salátů a nápojů. Nepoužívejte však žádnou chemii. Bylinky jsou aromatické rostliny, které nejintenzivněji voní po rozdrcení, a některé druhy i po závanu větru. Ovlivňují tak přímo čichové orgány a činí vaši mysl pozitivnější. Můžete jimi olemovat celou zahradu a nikdy jich nebude dost. Dbejte však na správné umístění, rozdělení na letničky a trvalky a jejich výšku.

V bytě a na balkoně

Jestliže zahradu nevlastníte, nezoufejte. Efektu zklidnění podle feng šuej můžete docílit i na malém balkoně, v bytě, na lodžii či terase. Na menším prostoru si ale dejte záležet na množství prvků a jejich rozmístění. Pro splnění pěti důležitých elementů nemusíte přitom sahat po hmotných předmětech, stačí, když jejich existenci vyjádříte abstraktně. Vodu nahraďte zrcadlem nebo modrou barvou, oheň svíčkou atd.

K pochopení filozofie feng šuej ale nestačí jen přečíst si tento text, musíte se jí poddat, věnovat čas k pochopení faktů a až potom se pustit do práce. Máte-li pocit, že je váš život prázdný a bez jiskry, zkuste změnit své myšlení a potom i zahradu. Zima je ideální ke studiu a jaro na rekonstrukci. Projděte se po zahradě a poznamenejte si všechno, co chcete nebo co je nutné změnit, aby byla krásná, čistá a pozitivní jako vaše mysl.

FOTO: SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Feng šuej v praxi

Feng šuej v praxi

Zajímavé