Permakulturní myšlení

Práce na zahradě se opět stává atraktivním trávením volného času. Zvýšený zájem o zahradničení neunikl ani výrobcům, jejichž produkty pěstování okrasných i užitkových rostlin zpříjemňují. Jsou však tyto výrobky opravdu nezbytné a neobejdeme se bez nich?

Inspirujte se nápady, které znázorňují novátorský přístup zahrádkářů k běžným věcem. Třeba některé z nich využijete.

Někdy se nelze ubránit dojmu, že zahradničení bez samozavlažovacích květináčů, nejrůznějších fólií, skleníků se sofistikovaným větráním a stíněním a bez kapkové závlahy s časovým spínačem snad ani není tím pravým. Ano, všechny tyto věci pěstování rostlin usnadňují, ale určitě nejsou nutné. Nemusíte proto litovat, že je nemáte. Tím nejdůležitějším jsou totiž váš um, zájem a energie, které zahradě věnujete.

Tuzemsko versus cizina

Poměrně hojným rysem dnešních zahrad je napodobování německého zahradničení, při němž panuje takový pořádek, že i lopatky jsou srovnané podle velikosti. Protikladem je často vysmívaný český nepořádek. Když ale půjdete do hloubky, zjistíte, že nejde o zmatek a chaos. Češi si zkrátka zvykli nevyhazovat věci, které se často ještě hodí nebo půjdou využít k výrobě něčeho dalšího. Tuzemské kůlny jsou tak plné věcí určených pro „co kdyby“.

Permakultura = hospodárnost

PET lahve se nejčastěji využívají seříznuté jako kryty na sazenice, obstojí ale i jako závěsné pěstební nádoby.

Do slovníku zahrádkářů, a to nejen přírodních, proniklo před časem slovo permakultura. Jeho význam si lze kromě jiného volně vyložit i jako využívání už vyrobených věcí k dalšímu účelu a tímto přístupem nezvyšovat tlak na přírodní zdroje, energie, další produkci a lidskou sílu. To, co západní Evropa objevuje v posledním desetiletí jako velkou věc, praktikují Češi bez odborného termínu už desetiletí.

Životní styl

Možná už přichází čas, kdy se budeme na dokonale promyšlené permakulturní zahrady dívat se stejným zájmem a obdivem jako na zahrady ryze japonské, štěrkové, vřesovištní a další. Vůbec totiž nejde o řešení z nouze, ale o projev životního postoje, který přináší i do zahradničení hospodárnost a tolik potřebnou odpovědnost za vlastní činy i nákupy.

Permakulturní není bio

Biovýrobky jsou vytvořeny z nezávadných zdrojů bez nebezpečných chemikálií, barviv, léčiv atd. Permakultura vlastně výrobu jako takovou zcela vynechává, neexistuje tedy permakulturní výrobek, ale jen permakulturní využití.

Co je to permakultura

Permakultura je určitá koncepce přístupu k zemědělství, přírodě a životnímu prostředí, která usiluje o trvalou udržitelnost, nebo ještě lépe o regeneraci přírodních zdrojů.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Permakulturní myšlení

Permakulturní myšlení