Parkování na zahradě

V zahradě je nutné najít místo nejen pro květiny, záhony, posezení či děti. V mnohých rodinách se za člena – a to velmi opečovávaného a rozmazlovaného – považuje auto. Někteří mu vyčlení dva zpevněné parkovací pásy před domem, jiní postaví krásnou garáž. Do které skupiny patříte vy?

Garáž

Samostatnou garáž lze do zahrady umístit i dodatečně. Firmy nabízejí desítky variant a provedení. Nejenže chrání auto před deštěm, sněhem a třeba i zloději, ale také nabídne úložný prostor třeba pro nářadí, techniku nebo sportovní náčiní, který zvlášť v novostavbách chybí.

 

Přístřešek u domu

Přístřešek dokáže ochránit auto před povětrnostními vlivy, zároveň nepůsobí na zahradě jako rušivý prvek. Pokud zároveň slouží i jako krytý vstup do domu, pozor na materiál, z nějž je vyrobená střecha. Vhodné jsou průhledné desky, které dovnitř propouštějí světlo. Vycházet ráno do tmy, i když svítí slunce, není moc příjemné.

 

Parkovací stání v zahradě

Parkovací stání v rohu zahrady může částečně nahradit i plot nebo oddělit okrasnou část od zázemí s kompostérem a sudy na vodu. Právě tady se vyplatí zvolit klasickou střechu, kterou můžete doplnit okapy svedenými do nádob na dešťovku. Boční stěny mohou být buď zcela plné, nebo jen částečně průhledné.

 

Zatravňovací dlažba

Zpevněná parkovací plocha nemusí omezovat zelenou plochu kolem domu. Je to díky oblíbeným zatravňovacím dlaždicím, které se zasypávají zeminou a osévají trávou. Firmy nabízejí betonové a plastové. Jen je třeba vědět, že beton jako nasákavý materiál absorbuje vodu, která pak může chybět rostlinám, proto je třeba takovou plochu alespoň ze začátku více zalévat.

 

Jednoduché pásy

Potřebujete-li další parkovací místo pro občasné návštěvy, je zbytečné kvůli němu ničit část trávníku. Stačí tady udělat dva parkovací pásy z kamene či betonové dlažby. Zabrání tomu, aby před domem po dešti zůstaly vyjeté bahnité koleje, a pokud trávu necháte povyrůst, částečně se v ní ztratí.

 

Pergola

Dřevěné pergoly nejsou jen k posezení, slouží také jako přístřešky pro auta. Samozřejmě se pak liší umístěním na pozemku i zvolenou podlahou. Co však mají společného, jsou květiny. Obě můžete nechat porůst popínavkami a také kolem dokola postavit květiny v nádobách.

 

S nastavitelnou výškou

Mezi hliníkovými přístřešky najdete i výrobky s nastavitelnou výškou. Tuto vlastnost oceníte ve chvíli, kdy klasické osobní auto nahradíte terénním vozem nebo dokonce obytnou dodávkou. I ty nižší mívají výšku kolem tří metrů a pod klasický přístřešek se nevejdou.

 

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock a profimedia.cz

 

Parkování na zahradě