Kvetoucí záhon na okraji vzrostlého porostu

Porostním okrajem se rozumí prostor přiléhající přímo k lesu či vzrostlým keřovým výsadbám nebo poblíž skupinky stromů. Jelikož se nachází u vyššího zapojeného porostu, má poměrně specifické pěstební podmínky. I takové místo si ale zaslouží zahradníkovu pozornost a pomocí květin, okrasných trav a keřů je možné na něm vytvořit pěkný záhon.

Mohutné dřeviny vytvářejí přirozenou ochranu citlivějším druhům rostlin.

Mohutné dřeviny vytvářejí přirozenou ochranu citlivějším druhům rostlin.

Charakteristika výsadby
Podmínky na okraji porostů se dost liší, podobně jako u podrostů. Na okraji ovšem nepanují tak tvrdé poměry jako přímo pod vzrostlými stromy. Většinou zde vládne polostín, který umožňuje pěstování širokého spektra rostlin. V závislosti na světových stranách mohou na porostní okraj dopadat velkou část dne také sluneční paprsky, které upravují celkové mikroklima. Půdní podmínky bývají dost různé, ale všeobecně lze říci, že půda nebývá tak silně prokořeněna jako v podrostu, proto jsou předpoklady k růstu rostlin mnohem stabilnější a umožňují pěstování i poměrně náročných druhů. Při výběru rostlin ale počítejte s tím, že zde bude na jaře dlouho ležet sníh, což může být pro některé druhy překážkou. Na druhou stranu tu dobře porostou pravděpodobně i choulostivější druhy, protože jim vzrostlý porost dřevin poskytne ochranu před větrem. Výsadba na porostním okraji může mít lesní či krajinný charakter, dobře se uplatní také v zahradě anglického či venkovského stylu. Můžete ji pojmout minimalisticky s použitím pouze několika málo druhů nebo naopak jako květinovou oázu efektní po celý rok. Fantazii se meze nekladou. Polostín láká k odpočinku v horkých letních dnech, proto zvažte umístění posezení, které mohou obklopovat vaše oblíbené květiny.

Vhodné druhy rostlin

český názevlatinský názevtermín kvetení
pěnišníkyRhododendron sp.duben a květen
pupkovec jarníOmphalodes vernaduben až květen
srdcovka nádhernáDicentra spectabiliskvěten
jaterník podléškaHepatica nobilisduben až květen
kakost kantabrijskýGeranium x cantabrigiensečerven až červenec
prvosenka jarníPrimula verisod dubna
dřín kanadskýCornus canadensisod května
pomněnkovec velkolistýBrunnera macrophyllakvěten
bergénieBergenia cordifoliaduben
čemeřice černáHelleborus nigerúnor až duben

Použité materiály
Využití materiálů nemá na okraji porostu jasně vymezené hranice. Záleží hlavně na typu zahrady a zahradním stylu, ve kterém výsadbu vytvoříte. Pokud se záhon nachází v přírodní zahradě, respektujte její požadavky na ekologicky nezávadné a šetrné materiály a vyvarujte se chemických přípravků, komerčních substrátů či rašeliny. V okrasné zahradě limitováni nejste. Než se ale pustíte do samotné výsadby, ověřte si intenzitu prokořenění a stav půdy. V některých případech je nutné přidat zahradní zeminu s přídavkem kompostu, listovku nebo při založení záhonu vřesovištního charakteru také mocnou vrstvu rašeliny. Porostní okraj lesního charakteru můžete doplnit kusy dřeva nebo většími kameny. Jako mulčovací materiál se osvědčila mulčovací kůra a štěpka. Použití barvené štěpky ale zvažte, výrazné barvy na sebe poutají veškerou pozornost, což je v tomto případě na škodu.

Údržba a náročnost
Okraje porostů jsou na údržbu středně náročné, ve velké míře záleží na zvolených rostlinách. Pokud jste pro výsadbu vybrali dřeviny vyžadující průklest nebo zmlazení, počítejte se zimním či jarním řezem. Okrasné trvalky a trávy vyžadují řez jednou ročně, v případě trvalek se mnohdy jedná také o řez odkvetlých květů během sezony. Vzhledem k panujícím podmínkám bude rovněž nutné jednou za dva až tři roky doplnit mulčovací materiál. Výhodou polostínu je menší potřeba zálivky během celého roku, častější přísun vody vyžadují jen mladé a čerstvě zasazené rostliny.

Doporučené rostliny
Výsadba na porostním okraji může být pojata jako vřesovištní, květinový, odpočinkový či relaxační záhon. Výběr rostlin ovlivní hlavně stávající podmínky, nároky na údržbu a tematické zaměření. Pokud chcete záhon efektní po celý rok, volte stálezelené druhy keřů, okrasné trávy či keře se zajímavou barvou výhonů. Při výběru nejste nijak výrazně omezeni, pouze pokud jste alergici nebo máte malé děti, přihlédněte k alergenním vlastnostem a jedovatosti rostlin a jejich plodů.

Ukázková výsadba
Základ navrženého polostinného záhonu u vzrostlých dřevin tvoří dvojice hortenzií s hlavním obdobím kvetení v srpnu. Jedná se o hortenzii velkolistou a hortenzii stromečkovitou v kultivaru ‘Annabelle’. V sortimentu použitých trvalek převažují druhy plného léta s květy v růžových tónech. Zajímavé barvy listů dodávají záhonu bohyšky a dlužichy, které jsou vysazeny v jeho přední části a vytvářejí další pomyslný okraj. Jednotlivé vysazené druhy tvoří jakoby vlny, ve kterých vynikne struktura květenství. Na údržbu je tato výsadba středně náročná, vyžaduje každoroční opatrný řez hortenzií, u kterých je nutné odstranit horní části větviček až na živý pupen. Odumřelé nadzemní části trvalek mohou na místě zůstat až do jara, kdy rostliny začnou nově rašit. Pro pěkný jarní efekt lze záhon doplnit o cibuloviny

Návrh záhonu na okraji porostu

Návrh záhonu na okraji porostu

Rostliny použité v ukázkové výsadbě

český názevlatinský názevtermín kvetení
1 hortenzie velkolistáHydrangea macrophyllačervenec a srpen
2 hortenzie stromečkovitáH. arborescens ‘Annabelle’srpen
3 sasanka japonskáAnemone hupehensis ‘Pink Saucer’srpen až říjen
4 orlíček obecnýAquilegia vulgariskvěten
5 jarmanka většíAstrantia majorčerven až srpen
6 dlužicha krvaváHeuchera sanguinea ‘Palace Purple’okrasná listem
7 bohyškaHosta ventricosaokrasná listem
8 čechrava čínskáAstilbe chinensis ‘Vision’červenec až srpen
Návrh záhonu na okraji porostu

Návrh záhonu na okraji porostu

FOTO: SHUTTERSTOCK A AUTORKA

KRESBY: AUTORKA

Kvetoucí záhon na okraji vzrostlého porostu

Kvetoucí záhon na okraji vzrostlého porostu

Zajímavé