Zákoutí s travinami

Podzim může být na zahradě opravdu krásný. Stačí vytvořit kout, na který z domu či při otevření branky hned uvidíte. Není to těžké, musíte si ale vybrat vhodné druhy travin a trvalek, případně i dřevin.

Podzim může být na zahradě opravdu krásný. Stačí vytvořit kout, na který z domu či při otevření branky hned uvidíte.

Podzim může být na zahradě opravdu krásný. Stačí vytvořit kout,
na který z domu či při otevření branky hned uvidíte.

Nejtěžší je zorientovat se v nabídce a zvolit správný podíl vybraných rostlin, které zde budou zastoupeny. Past je totiž trochu v tom, abyste do podzimního zákoutí nevysadili příliš mnoho trav, které vypadají podobně, a hlavně mají stejný životní cyklus. Kout s jejich vysokým zastoupením by tak byl na jaře prázdný, protože traviny tehdy teprve raší, v létě zase jen zelený a až na podzim by se trávy rozvinuly do svých charakteristických forem, které jsou ale opět vlastně nebarevné a trochu nudné. Pojďte se proto s námi podívat na jeden povedený záhon.

Vistárie
Správně komponované zákoutí by mělo vždy obsahovat dřevinu, která je něčím výrazná a zajímavá – květem, panašovanými či barevnými listy nebo tvarem. Tady padla volba trochu překvapivě na vistárii, kterou je vidět spíše jako okrasnou pnoucí solitéru u pergoly či domu. Svým jarním vodopádem květů zde na sebe strhne pozornost právě v době, kdy na záhonu není po travinách prakticky ještě ani vidu, protože z trsů teprve vykukují první nesmělá stébla.

Metlice
Travinové partie, pokud obsahují také trvalky a dřeviny, se vysazují převážně z druhů, které mají trsnatý typ růstu. Výběžkaté trávy mají totiž v popisu práce prostor svými kořeny ovládnout a využít, a záhon proto brzy zaplevelí. K trsnatým travinám patří třeba metlice rákosovitá, kterou v kompozici vidíte v pozadí. Je lepší, když se jedná o vysoké odrůdy, které na první pohled určí ráz celého zákoutí. V kompozici na sebe strhne pozornost také výstavní trs bezkolence vysazený v popředí.

Rdesno
Jako dominantní trvalka zde vystupuje červeně kvetoucí rdesno. Tato rostlina je nejkrásnější ve druhé polovině léta, proto s rytmem travin dobře souzní. Živá barva květů (odrůda ‘Darjeeling Red’) a kompaktní plocha svěže zelených listů přináší do zákoutí tolik potřebnou barevnou dynamiku, kterou traviny postrádají. Rdesna se dost rozrůstají, proto by se měla vysazovat spíš na kraje záhonu, kde nebudou ostatní rostliny svojí razancí ohrožovat.

Jiřinky
Pro smíšené záhony, tolik obdivované v anglických zahradách, je typické dosazování letniček a sezonních cibulovin. S tímto způsobem výsadby se v českých zahradách tak často nesetkáte. Základem úspěchu jsou ale jen tři jednoduchá pravidla: použít letničky s podobnými nároky, vysadit je do skupiny na větší plochu a vybrat druhy, které celou partii doplní, a to tvarově i barevně. K doplnění se tedy nehodí velkokvěté jiřinky či pompézní gladioly, je lepší – jako zde – vybrat drobnokvěté odrůdy jiřinek tmavších barev a montbrécie.

Ozdobnice
Velice pěkně vypadá, když se podaří uplatnit v zákoutí i jiné traviny než „klasické“. Všimněte si, jak vynikne ozdobnice čínská s převislými, leskle zelenými listy vedle zlatavých trsů jiných trav. Také její květy se liší od ostatních trav jinou barvou – jsou růžově vínové. Rod ozdobnice zahrnuje stovky odrůd, určitě si mezi nimi vyberete. Kontrast mezi travinami tak vyznívá zajímavě, i když jde vlastně o naprosto běžné druhy travin. Jejich šikovným sesazením ale získáte za málo peněz hodně muziky.

Kakost
Kakost je druhou trvalkou, která je v této výsadbě použita. S rdesny má mnoho společného – jde vesměs o odolný plastický rod s mnoha druhy a odrůdami, mezi kterými vyberete snadno ten pravý, který bude na místě dobře prospívat. Některé kakosty mají listy, které se s příchodem nižších teplot vybarví do zářivých červenavých tónů, což je pro podzimní zahradní týdny další bonus. Květy kakostů rozkvétají modře či růžově – vyberte si takové, které doplní váš záhon.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Zákoutí s travinami