Zahrada, kde mají opravdu všechno

Nenápadný dům se střízlivou předzahrádkou sotva nechává tušit, co najdete na odvrácené straně budovy. Pokud si myslíte, že vás u protáhlého pozemku na úrodné hanácké rovině čeká pouze nuda a fádnost, určitě jste ještě nebyli u Marciánů.

zahrada2

Tato zahrada vznikala poněkud jinak, než tomu bývá u rodinných domů, kde majitelé po dokončení stavby zpravidla začnou s budováním prostoru pro relaxaci, poté vysadí živý plot a vysejí trávník, zpravidla přidají i nějaký ten záhonek. Tato zahrada slouží majitelům nejen jako osobní, ale i pracovní prostor. Jsou totiž zahradní architekti. Nechybí zde tedy ani prodejna s rostlinami a potřebami pro zahrádkáře a vlastně celý pozemek slouží jako ukázkový ateliér. Část u domu je vyhrazená k relaxaci a nacházejí se zde drobné stavby (zahradní domek s krbem a letní kuchyní) a přechází v prostory na dopěstování rostlin se skleníkem. Vzdálenější kouty slouží jako ukázkové plochy.

Léta proměn

Anna a Josef Marciánovi svou zahradu nejen navrhli, ale zároveň své nápady na ploše čtyři a půl tisíce metrů čtverečních také realizovali. Samozřejmě prošla několika proměnami. Zhruba před patnácti lety přikoupili sousedící švestkový sad. „Rozhodli jsme se ho zrušit,“ říká Josef Marcián a vysvětluje, proč se tak stalo: „Vytvořili jsme ukázkovou okrasnou zahradu s centrálním kruhovým trávníkem, koupacím jezírkem, malým jezírkem pro ryby, kamennými zídkami a sbírkou čarověníků doplněných o různé druhy okrasných dřevin a trvalek.“ Rovný terén vymodelovali tak, aby trávník ležel nejníže a do stran se zahrada zvedala. Na pozemek zezadu navazuje zhruba hektarový přírodní lesík, zepředu se propojuje s původní zahradou u domu. „Na jaře sem pravidelně zavítá párek divokých kachen, několikrát jsme zastihli ledňáčka, trvale s námi žijí ještěrky a hnízdí tady celá řada ptáků,“ doplňují Anna a Josef Marciánovi.

zahrada1

Mnoho zahrad v jedné

Celá zahrada je záměrně rozdělena do jednotlivých zákoutí, která se od sebe liší, ale zároveň se prolínají, a když stojíte v jedné části, láká vás další. Hned za domem je jakési malé atrium, které v létě září barvami sezonních květin. Nyní v zimě je ale lepší popojít o něco dále. Síť cestiček protkává zahradu a současně zde vzniklo i mnoho ploch, kam můžete bez obav šlápnout – a nemusí to být jen trávník, ale také kamenné pole nebo vhodně položené šlapáky. Jen na dvou místech najdete skutečnou zeď. Mohutná stodola zanikla s minulostí, její cihly Marciánovi využili na stavbu pevné stěny, která však nepůsobí jako bariéra. Jen zčásti vymezuje pozemek, jinak ubíhající k horizontu.

Podobnou roli zde hrají statné kmeny stromů a keře, které rovinatou zahradu opticky dělí po vertikální linii. K výsadbě majitelé vždy použili vzrostlé stromy a každá dřevina měla od počátku pečlivě vybrané místo. Majitelé zde hodně pracují s rozmanitými kameny, pomocí kterých vytvářejí stupně a také umně kombinují kámen či cihly s dřevem. „Existují přírodní materiály, které když propojíte s rostlinami, nemůžete nic zkazit. Dřevo a kámen používáme často a rádi. Zde jsme pracovali s místním kamenem,“ vysvětluje Anna Marciánová. Při rozčlenění ploch nescházejí ani vhodné živé ploty, zejména na bucích se nyní snadno přesvědčíte, že některé listnáče shazují listí až zjara.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Dvě jezírka a potůček

Voda vždy dodá zahradě život. Na zdejším koupacím jezírku si dokonce ověříte, že i jedna vodní plocha může mít mnoho podob, břehy nemusejí být všechny stejné. Najdete zde zákoutí pro vodníka, keramický chrlič vody a důmyslně vyskládaný kamenný břeh. Další malé jezírko si žije bez technologie, zcela vlastním životem. Právě zima dává vyniknout čiré hladině, oblázkům na dně i hře ledu s pobřežními travinami a rákosím. Když zcela nastoupí mrazivé dny a sníh zakryje rozdíly mezi hladinou a pevninou, vznikne zde bílá pláň a z fontánky je malá ledová sopka.

zahrada4

Záliba v jehličnanech

Již letmý pohled do zahrady prozradí zálibu majitelů v jehličnanech. Ukazuje umění šlechtitelů, velmi rozmanitý sortiment stromů od vzpřímených po převislé, bizarně tvarované solitéry nebo drobné čarověníky na kmínku, které si drží tvar i bez náročného řezu. Část zahrady sloužila dříve jako matečnice, z těch dob zde zůstalo několik původních rostlin, mezi nimiž lze najít nejeden vzácný kousek. Jehličnany umí prostor zajímavě zaplnit, což je cenná vlastnost hlavně v rovinaté zahradě, a díky umění tvůrců zde nepůsobí ani kýčovitě. Jejich různorodé odstíny zeleně se mění až do zlaté nebo modravé, zvlášť nyní v zimě krásně kontrastují s šedohnědými konturami listnáčů i bělostí sněhu.

V zahradě uvidíte všechny oblíbené dřeviny, včetně japonského javoru a tújí. Navíc tady můžete obdivovat i málo známý platan s korunou ve tvaru deštníku vyvázanou do bambusové konstrukce. V létě skýtá stín a nyní v zimě nepřehlédneme jeho zajímavou kostru. Ovšem jak upozorňuje Josef Marcián, vzhledem k silnému růstu vyžaduje dvakrát až třikrát ročně řez.

Zajímavou dřevinou je i lípa srdčitá ´Winter Orange´, která právě v zimě upoutá nádherně oranžovým dřevem. Samozřejmě mezi stromy a keři zůstává dostatečný prostor pro trvalky a v létě výsadby doplňují barevné letničky – když se nevejdou do záhonu, najdou místo v některé z četných nádob.

zahrada5


Nenáročná na údržbu

Přestože zahrada vypadá z hlediska péče náročně, díky vhodné skladbě materiálů má poměrně rozsáhlé plochy, které nepotřebují častou údržby. Půdopokryvné rostliny se kombinují s kvalitním mulčem piniovou kůrou, takže v sezoně pak vynikne udržovaný trávník, v němž jako jediném je instalován automatický závlahový systém.

Co tedy obnáší starat se o takovou zahradu? „Před sezonou na jaře vertikutace trávníku, hnojení a případně pískování, poté vyčištění koupacího jezírka a během sezony stačí sečení a hnojení trávníku,“ vyjmenovávají majitelé, a jak podotýkají, každé jaro se snaží vylepšovat zahradu, někdy skalničkami nebo osázenými nádobami, jindy zase originální keramikou a dřevěnými sochami. Aktuálně přibude malé rozárium, růže tak v létě rozzáří plochu s množstvím jehličnanů.

Stačí jeden pohled a poznáte, že zahradnictví je skutečně celoživotní zálibou a naplněním celé rodiny. Jak lépe vyjádřit zkušenosti zahradníka než v zahradě, která zůstává celoročně krásná? V Kostelci na Hané si můžete prohlédnout, co dokáže která rostlina i jak vypadá jako součást velkého celku. V zimě zjistíte, jak mráz i jinovatka tady dokážou vykreslit neuvěřitelné obrazy. Když není sněhu mnoho, vyniknou kontury rostlin, barevná kůra dřevin nebo stálezelený živý plot. Jakmile je sněhu více, stává se zahrada velkou hádankou: Co roste tady pod sněhem? Kam zmizela lavička? A kudy ubíhá potůček?


zahrada6

Přijeďte se podívat

Manželé Marciánovi mají zahradnické centrum a specializují se na tvorbu rodinných zahrad. Na vlastní zahradě si splnili svůj sen a vytvořili okrasnou pobytovou zahradu. Je přístupná celoročně a slouží také jako zdroj inspirace všem zájemcům; současně skýtá prostor pro různé akce spojené se zahradním centrem. Pokud se do Kostelce na Hané chystáte, všechny potřebné informace najdete na stránkách www.marcianova.cz.

Romantické zákoutí s litinovým nábytkem lemované stromy láká k posezení doslova v každé době a přitahuje pohledy. Trávník se promění v bílé pole, ale najednou vyniknou žluté větve svídy. Zima zdůrazní správnost každého vybraného stromu, prvku a místa.

Miroslava Paclová, foto www.marcianova.cz

Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2017.

Flora titulka_01_17

Zahrada, kde mají opravdu všechno

Zajímavé