Když nemůžete mít všechno

U malé zahrady je třeba se vždy rozhodnout, k čemu bude sloužit. Nemůžete zde mít všechno. Co sem určitě patří a čemu se vyvarovat?

Zapomeňte na to, že na nevelký pozemek patří pouze trávník a živý plot z tújí. To určitě ne, i na několika metrech čtverečních se dají vybudovat zajímavá zákoutí. Na malé zahradě máte příležitost starat se o ně téměř k dokonalosti.

Nemůžete mít všechno

Důležité je uvědomit si, k čemu má zahrada sloužit. Bude tady růst zelenina a bylinky, přejete si dostatek prostoru pro odpočinek nebo raději chcete pěstovat barevné trvalky nebo jiné květiny? Na malý pozemek o ploše okolo dvou až šesti set metrů se vám vejdou jedno či dvě zaměření, a i když milujte zahradničení, budete se muset v množství záhonů i rostlin omezit.

Pouze pokud prostor nepřeplníte vším možným, bude vypadat větší a také si usnadníte údržbu. Pomůže i zachování několika průhledů do okolí. Největší chybou, kterou můžete udělat, je postavit nebo vysadit kolem parcely – s odůvodněním, že si chráníte soukromí – vysoký a hustý plot. Často to platí i pro vztahy se sousedy. Možná si ani neuvědomujete, jak dokáže výhled na místní kostel nebo třeba les či rybník zahradu vylepšit a opticky zvětšit.

Bez trávníku?

Málokdo si umí představit svou zahradu bez trávníku, po němž se dá běhat a kde lze i relaxovat. A podle vžitých pravidel patří ke každému domu. Pokud je ale zahrada opravdu malá, zvažte, jestli by jeho absence nepomohla. Stinné části pozemku navíc bývají pro trávník nevhodné, a jestli po zahradě běhá pes a vytvoří zde pěšiny, je určitě dobré se ho vzdát. Cesty a pochozí plochy lze jednoduše vysypat štěrkem nebo v přírodních zahradách štěpkou a zahradu jednoduše rozdělit na terasu a okrasný či užitkové záhony.

Zaměřte se na detail

Na malé zahradě je hned vidět každý nedostatek nebo nedomyšlené zákoutí, proto už při plánováni všechno promyslete do nejmenšího detailu. Rozdělte ji do tematických celků, i když má sloužit jen k relaxaci nebo pěstování květin. Na malém pozemku nebude zřejmě moc místa, ale určitě tu najděte prostor pro zahradní terasu. Tu umístěte k domu, zvláště když na ni můžete vstupovat dveřmi přímo z kuchyně nebo obývacího pokoje. Při plánování a zakládání záhonů se zaměřte na detail, vymezte jim přesný prostor obrubami, u kvetoucích rostlin dobře vyberte i barvy. Do stinného zákoutí volte světlé a teplé barvy, které prostor opticky zvětší. U relaxační zóny by se měly objevit odstíny spíše studené, takže neuděláte chybu bílou, modrou, fialovou nebo starorůžovou.

I na malou zahradu patří vodní prvek, a protože jezírko se sem zřejmě nevejde, nahraďte ho třeba ptačím pítkem nebo vývěrovým kamenem, které lze postavit dokonce i na terasu.

Voda patří i na malou zahradu. Nepotřebujete zde budovat jezírko, ozdobná nádoba nebo pítko úplně stačí.

Pozor na kombinování

Na malém pozemku se vyvarujte překombinování různých typů materiálů. Jejich počet by se měl omezit na maximálně tři. Doporučuje se přírodní dubové dřevo s šedavou patinou, které se hodí pro stavbu nášlapů ve výsadbách, nebo z něj vytvořte bytelné schody. Dlažbu kolem domu a příjezdovou cestu do garáže ideálně sjednoťte. Dobrou volbou bude štípaný kámen i betonové varianty s nenápadnou barvou. Opatrní buďte při výběru betonové dlažby v teplých barvách, které malé povrchy dokáží snadno tříštit a zahradě na kráse moc nepřidají.

Na malém pozemku se vyvarujte překombinování různých typů materiálů. Jejich počet by se měl omezit na maximálně tři.

Krása po celý rok

Okrasné trávy, dřeviny s plody, které drží dlouho na větvích nebo stálezelené keře na malý pozemek patří, ale možností máte mnohem více a bývají i zajímavější. Vysaďte sem cibuloviny, které budou ozdobou předjaří. U dalších rostlin se nesnažte vybírat druhy s výraznou barvou listů. Panašované volte raději v menším množství a sesazujte je do skupin po více kusech od jedné sorty. Stálezelené dřeviny do zahrady vnesou barvu i v době mimo sezonu, ale rozhodně by zde neměly převažovat. Ve větším množství totiž působí nudně a stále stejně. Raději je tedy berte jen jako zajímavý doplněk.
Do malé zahrady se hodí i efektní materiály, kterých si všimnete okamžitě a působí zajímavě i v zimě.

 

Stromy, které nestíní

Někteří zahrádkáři se stromům vyhýbají, bojí se, že jim časem přerostou a větší část pozemku zastíní. Pro každou zahradu se ale vhodná dřevina najde, což je dobře. Vytvoří tady takzvaný toulavý stín, který upraví mikroklima na pozemku. Vyplatí se věnovat čas výběru vhodného druhu. Do malých zahrad se hodí stromy dosahující výšky maximálně osm metrů. Zajímejte se o průměr jejich koruny, zvlášť pokud je chcete sázet poblíž domu nebo v blízkosti sousedního pozemku. Vybírejte proto ze sortimentu takzvaných malokorunných stromů. Stanou se ohleduplným řešením pro sousedy i vaši zahradu.


Přehled malokorunných stromů vhodných do malých zahrad a jejich výška

buk lesní Fagus sylvatica ´Purpurea Nana´ 3 metry
dřín obecný Cornus mas – keřová forma roubovaná na kmen výška 4 až 7 metrů
jabloň lesní Malus sylvatica ´Royalty´ výška 5 metrů
javor mléč Acer platanoides ´Globosum´ 2,5 až 3 metry
katalpa trubačovitá Catalpa bignonioides ´Nana´ 3 až 4 metry
muchovník Amelanchier arborea ´Robin Hill´ výška 3 až 8 metrů
trnovník akát Robinia pseudoacacia ´Umbraculifera´ 3 až 5 metrů
višeň křovitá Prunus fruticosa ´Globosa´ 4 metry


Galerie rostlin do malých zahrad

 

Okrasná jabloň ´Yellow Siberian´ (Malus) – menší strom dorůstající výšky pět až osm metrů s asi třímetrovou korunou, květy jsou bílé a v průběhu léta z nich vzniknou světle žluté plody, které na větvích drží dlouho do zimy.

Vilín prostřední ´Diane´ (Hamamelis x intermedia) – keř nebo keřovitě rostoucí stromek zaujme v průběhu ledna až března oranžově růžovými květy, na podzim se listy přebarvují do žlutočervených tónů. Roste pomalu a dá se použít jako efektní vícekmenná dřevina k terase.

Dřevitá třezalka ´Hidcote´ (Hypericum) – efektní opadavý keř dorůstá do výšky jen asi jeden metr, žluté květy se na něm objevují od června až do srpna.

Dřín krvavý (Cornus sanguinea ´Midwinter Fire´) – méně vysoká odrůda dřínu dorůstající maximálně do jednoho a půl metru, je efektní hlavně v bezlistém stavu, kdy vyniknou růžově oranžové výhony.

Borovice kleč ´Winter Gold´ (Pinus mugo) – stálezelený jehličnatý keř, jehlice jsou během sezony svěže zelené a s příchodem mrazů se přebarvují do zlata, ideální rostlina na plné slunce, ale snese i polostín.

Kakost (Geranium ´Rozanne´) – půdopokryvná trvalka bohatě fialově kvetoucí od června do října, ideální na slunce.

Povíjnice nachová (Ipomoea purpurea) – jednoletá popínavka s fialovými, bílými a růžovými květy, výhony dorůstají délky až tři metry, osivo se dá předpěstovat ve skleníku v březnu a dubnu nebo se vysévá po namočení ve vodě v dubnu a květnu přímo na zahradu.

Šrucha velkokvětá (Portulaca grandifora) – letnička vhodná do truhlíků i do záhonů vystavených plnému slunci, snese i přísušek, kvete v bílých, žlutých, oranžových, růžových, fialových a červených barvách, dá se buď předpěstovat, nebo se osivo vysévá v dubnu a květnu přímo na zahradu.

Metlice trsnatá ´Pálava´ (Deschampsia caespitosa) – nízký kultivar okrasné trávy na slunce a do polostínu dorůstající výšky maximálně půl metru květenství se na rostlině objevují od června, listy jsou svěže zelené.

 

 

Lucie Peukertová, foto autorka a Shutterstock

Když nemůžete mít všechno