Cokoli děláš, dělej z celého srdce

Věta z nadpisu by mohla být i mottem představované zahrádky. Byla totiž opravdu vytvořena s láskou k přírodě a úctou k místním tradicím. Z malého uzavřeného dvorku tak vzniklo příjemné místo, a to i bez přispění zahradního architekta.

V zahrádce nesmí chybět ovocný stromek. Zde je uprostřed travnaté plochy meruňka podsazená léčivým měsíčkem zahradním.

V zahrádce nesmí chybět ovocný stromek.
Zde je uprostřed travnaté plochy meruňka podsazená
léčivým měsíčkem zahradním.

Nikdo by dnes nepoznal, že přízemní vesnický domek jednoho rakouského městečka je úplně nový. Majitelka ho zdědila po babičce, ale vzhledem k jeho pokročilému stáří a potřebám moderního bydlení z něj nakonec zbyly pouze základy. Celkový vzhled však zůstal zachován včetně barvy fasády, oken a samozřejmě oblíbených babiččiných rostlin.

Terasa se záhonkem
Majitelčin přítel je šikovný truhlář, a proto se zahrádka může pochlubit hned dvěma dřevěnými terasami. První navazuje přímo na obývací pokoj a díky hezkému výhledu do zahrady bývá často využívána ke snídaním, ale nejen k nim. Na terase je kromě vodního prvku s cirkulující vodou umístěný také zvýšený záhon obložený dřevem. Roste v něm sloupovitý zlatavý jilm (Ulmus x hollandica) ´Wredei´ a dva druhy hortenzie. Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) ´Pinky Winky´ se na podzim celá, tj. včetně svých až 40 centimetrů dlouhých květenství, postupně zbarvuje do červených odstínů. Tento druh hortenzie se musí na jaře asi deset centimetrů od země seříznout, aby se podpořila tvorba silných mladých výhonů, na nichž vyrostou nová květenství. U hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla) se naopak loňské výhony odstraňovat nesmějí. Záhon doplňují ještě fialovomodré kakosty (Geranium magnificum) nebo bílá podzimní sasanka (Anemone x japonica) ´Honorine Jobert´ a v blízkosti vodního prvku roste kapradina (Dryopteris filix-mas) nebo žluté petrklíče (Primula veris). Aby nebylo dřevěné obložení záhonu tak výrazné, nechává ho majitelka porůst plazivým skalníkem Dammerovým (Cotoneaster dammerii). Ve dvou mobilních nádobách našly své místo letničky, které se každoročně obměňují – dosny (Canna) se zelenými nebo tmavočervenými listy, petúnie z rodinného zahradnictví, muškáty všech tvarů a barev a modré lobelky. Díky nim se na terase nejen dobře stoluje, ale i relaxuje v houpačce s kupou měkkých polštářů.

Zákoutí je doplněno starobylým kovovým houpacím křeslem, ve kterém na vás opravdu dýchne atmosféra babiččiných časů.

Zákoutí je doplněno starobylým kovovým houpacím křeslem,
ve kterém na vás opravdu dýchne atmosféra babiččiných časů.

Díky kamenné vyrovnávací zídce vznikl kolem terasy další záhonek s trvalkami kvetoucími v modré a žluté barvě – s neúnavně kvetoucím krásnoočkem (Coreopsis x lanceolata) ´Sunrice ´, nízkým kultivarem modré levandule lékařské (Lavandula x angustifolia) ´Hidcote´, šalvějí lékařskou (Salvia officinalis) a šalvějí hajní (Salvia nemorosa) ´Ostfrieslan´. Nechybějí zde ani tradiční bílé kopretiny (Chrysanthemum leucanthemum), koniklec (Pulsatilla) a po zídce se plazí sírově žlutá pupalka (Oenothera missouriensis), tařičky (Aubrieta x hybrida) různých barev a vonná mateřídouška (Thymus serphyllum).

Jednoduchou dřevěnou pergolu obrůstá tradiční vinná réva. Samopnoucí přísavník Partnenocissus tricuspidata ´Veitchii´ na zdi dílny pak na podzim toto zákoutí výrazně změní do ohnivých barev.

Jednoduchou dřevěnou pergolu obrůstá tradiční vinná réva.
Samopnoucí přísavník Partnenocissus tricuspidata ´Veitchii´
na zdi dílny pak na podzim toto zákoutí výrazně změní do ohnivých
barev.

 

 

Terasa s pergolou
Na rozdíl od první terasy, která je vybavena slunečníkem, se ve výklenku v úrovni zahrady nedaleko dílny nachází terasa s pergolou doplněná žlutými pnoucími růžemi a přísavníkem trojcípým (Parthenocissis ticuspidata) ´Veitchii´. Uklidňujícím prvkem je zde kámen se zurčící vodou, do které se můžete při odpočinku v dřevěném zahradním nábytku zaposlouchat. Další pnoucí rostlinou v zahradě je voňavý žlutý zimolez (Lonicera tellmanniana) vedený po dřevěné treláži na fasádě domku s dílnou. V loňském roce však vlivem zhoršených klimatických podmínek a nadměrného výskytu škůdců začal odumírat a přes šetrná pěstební opatření se ho nepodařilo zachránit. Nyní bude nahrazen žlutě kvetoucím trubačem kořenujícím (Campsis radicans) ´Flava´. Žlutá barva byla zvolena záměrně, protože se její teplé odstíny v zahrádce opakovaně vyskytují. Skutečně kouzelným koutkem zahrady je místo se skupinkou hortenzií stromečkovitých (Hydrangea arborescens) ´Annabelle´, z jejichž kulovitých květenství vyrábí po usušení majitelka působivé věnce a jiné vazby. Hned vedle hortenzií roste komule Davidova (Buddleia x davidii), která se díky pravidelnému jarnímu řezu může rovněž chlubit velkým růžovým květenstvím. Zákoutí je doplněno i starobylým kovovým houpacím křeslem, ve kterém na vás opravdu dýchne atmosféra babiččiných časů. Upravenému dvorku vévodí pečlivě udržovaný trávník, v jehož středu je vysazen mladý stromek meruňky. Z celé zahrádky je cítit, že byla navržena s láskou. Získala dokonce prestižní ocenění ´Natur im Garten´ (Příroda na zahradě).

FOTO: AUTORKA

Cokoli děláš, dělej z celého srdce

Cokoli děláš, dělej z celého srdce

Zajímavé