Krásně obyčejná zahrada

Není třeba vymýšlet složité terénní úpravy ani shánět exotické rostliny. I takové obyčejné přání jako mít u domu jednoduchý trávník, zeleninové záhony a zachovat stávající strom i výhled do okolí, může vést ke krásné zahradě.

foto Partero CZ

Stejně jednoduchá jako dům je i zahrada, která ho obklopuje. Žádné složité detaily ani exotické rostliny nepotřebuje. Vystačí si s trávníkem a loukou, obyčejnými záhony, kamenem, dřevem, terénními úpravami, nebem…

„Zahradu jsme projektovali v době, kdy se dostavoval dům. A dokončovali ji, když už v něm majitelé bydleli, což nám práce zjednodušovalo. Stejně jako to, že oběma manželům je blízká příroda, to byl dobrý základ pro jasně řečené zadání, bezproblémový projekt a realizaci,“ popisuje spolupráci s majiteli Jakub Finger z ateliéru Partero. Díky tomu byla splněná i hlavní podmínka, kterou si architekti před spoluprací kladou: Majitel se musí na své hotové zahradě cítit dobře, trávit tady spoustu času a radovat se z ní.

foto Partero CZ

Vše se točí kolem domu

Zahrada se svou plochou necelých sedm set metrů čtverečních nepatří k největším, a není problém přejít z místa na místo. Architekti přesto vše potřebné a hezké umístili do blízkosti domu a terasy, která s ním sousedí. Tady kvete záhon, který je díky zasazeným travinám krásný a zajímavý i v zimě. Na něj navazuje krátce sečený trávník, sloužící k hrám a odpočinku. „Získat rovinu pro trávník nebylo úplně jednoduché, majitele jsme možná překvapili zásahem do terénu, který bylo kvůli tomu třeba udělat. Ovšem přijali to bez problému,“ vzpomíná na úpravy pozemku Jakub Finger.

Trávník přechází v louku s lučním kvítím, v ní se skrývají také vyvýšené záhony s jahodami a nově tady byly vysazeny divoké růže i ovocné stromy – jabloň, hrušeň, švestka a broskvoň. Až vyrostou, budou vyšší než stará třešeň, která v zahradě zůstala a nyní je dominantním stromem.

Dům lze obejít kolem dokola po cestě z přírodního mlatu lemované trvalkami, kudy se majitelka dostane také do své zeleninové zahrady se záhony bylinek, rajčat, cuket, hrášku. Nechybí tu ani kompostér.

Prostor před domem je
vydlážděný žulovými kostkami. foto Partero CZ

Malé velké radosti

Jak z terasy, tak obývacího pokoje mají majitelé výhled na barevně kvetoucí trvalky a keře. Díky volbě různých druhů se postupně rozvíjejí celou sezonu a mění každý den, podobně jako nebe na horizontu. Většina rostlin kvete buď bíle nebo nebo v pastelových tónech od růžové, přes modrou až po fialovou. Jako jedna z prvních nasazuje poupata kalina bodnantská, následují narcisy, střídané ozdobnými česneky. Přelom dvou ročních období patří šeříkům. V sezoně kvetou orlíčky, jarmanky, šalvěje, kakosty, pivoňky, plaménky, chrastavce a hvozdíky. Téměř do prvních mrazů zpravidla vydrží hvězdnice a třapatky.
Péče o tak krásnou zahradu při tom není nijak náročná – trávník si sice žádá pravidelné sečení, ovšem jeho plocha není nijak velká, proto jde spíš o zábavu než práci. Louku stačí pokosit dvakrát do roka. Záhony trvalek je třeba občas proplít, pohnojit a za sucha zalít. Stromy a okrasné dřeviny stačí jednou či dvakrát do roka ostříhat. Náročnější je starost o zeleninové záhony, ale to majitelé věděli, když si je přáli. Domácí zelenina za tu námahu ale stojí.

foto Partero CZ

Přírodní materiály

Protože dům zaujme svou modřínovou fasádou, zvolili architekti na stavbu terasy a dalších prvků také dřevo – dub. Oba druhy mají tu vlastnost, že časem získají šedý odstín, dub se zbarví více do stříbrna. Budou tedy stárnout společně a lépe tak splynou s okolím. Cesty, šlapáky a stupně jsou z kamene, využitý byl – jak jinak – ten místní. Vjezd k domu je vydlážděný žulovou kostkou. I tady bylo třeba upravit terén, protože po dostavbě domu vznikl velký výškový rozdíl oproti ulici.

Na zahradu navazuje ještě druhý pozemek pod loukou, kam rodina umístila sezonní nafukovací bazén. „Kouzlo této zahrady je v jednoduchosti a přirozenosti, když je horko, zajdete dolů k bazénu. Když je zima, zabalíte se na terase do deky,“ doplňuje Jakub Finger ze studia Partero.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Partero CZ

Krásně obyčejná zahrada