Slunný květinový záhon s hmyzím hotelem

Představte si barvenou záplavu květů, která se stane centrem vaší zahrady a bude se do ní vracet mnoho užitečných živočichů. Podobnou trvalkovou výsadbu si můžete vytvořit i vy sami. Postačí vám jen slunné stanoviště chráněné před větrem. A pokud patříte mezi kutily, vyrobte si i hmyzí hotely, které se do květinového záhonu perfektně hodí.

Trvalkový záhon plný květin a hmyzí hotel spolu ladí esteticky i funkčně.

Trvalkový záhon plný květin a hmyzí hotel spolu ladí esteticky i funkčně.

Charakteristika výsadby

Trvalkové záhony lákající užitečný hmyz se podílejí na tvorbě nových ekosystémů a uplatní se stejně dobře v moderních městských zahradách jako v přírodních zahradách. Tyto výsadby jsou zvláště důležité v husté městské zástavbě, kde hmyz špatně hledá útočiště, a dobře poslouží i při výuce dětí, které se zajímají o fungování přírody. Trvalky zahrnují mnoho rostlin důležitých pro opylující hmyz. Jejich květy rádi navštěvují denní i noční motýli, včely, vosy a čmeláci. Provedení a typ hmyzích hotelů záleží na cílovém druhu hmyzu a celkovém stylu zahrady. Berte v úvahu, že výsadba je určená především pro živočichy, a tomuto cíli podřiďte jak výběr rostlin, tak materiálů.

Použité materiály

Žádné použité materiály by neměly být chemicky ošetřeny. To platí i o dřevu použitém na stavbu hmyzích hotelů. Ačkoli nátěry vypadají zajímavě a mořidla prodlouží životnost staveb, zkuste jednou na chemii úplně zapomenout a dejte přednost třeba neopracovanému řezivu. Ještě před výsadbou rostlin zkontrolujte stav půdy. Pokud potřebuje vylepšit strukturu a dodat živiny, použijte kvalitní zahradní kompost, který zvládne obojí najednou. V záhonu určeném pro užitečné živočichy najde své místo také tlející dřevo či kámen. Dřevní hmota obohatí půdu o organickou hmotu a navíc poskytne útočiště některým larvám, kámen zase naláká teplomilné živočichy, jako jsou ještěrky. Vhodnou mulčovací hmotou je štěpka nebo minerální drť. Vyvarujte se používání jakýchkoli chemických postřiků a je-li to možné, omezte nebo zcela přestaňte používat syntetická hnojiva.

Údržba a náročnost

Péče o tuto výsadbu je náročnější hlavně po založení, kdy mladé rostliny potřebují zálivku a pravidelnější pletí alespoň do doby, než se zmenší zásoba plevelných semen v půdě. Během roku kontrolujte vrstvu mulče – častější doplňování vyžadují organické materiály, které se rychle rozkládají. Trvalky a okrasné trávy ponechte na záhonu až do jara a odumřelé nadzemní části ostříhejte těsně před rašením.

český názevlatinský názevdoba květu
řebříček tužebníkovitýAchillea filipendulinačerven až srpen
šanta modráNepeta faasseniičerven až srpen
baptisie jižníBaptisia australisčervenec až srpen
rozchodník nádhernýSedum spectabilesrpen až září
šuškarda klasnatáLiatris spicatačervenec až srpen
šalvěj hajníSalvia nemorosasrpen až září
prvosenka jarníPrimula verisbřezen až květen
plicník lékařskýPulmonaria officinalisbřezen až duben
bělotrn modrýEchinops ritročervenec až září
klejicha hlíznatáAsclepias tuberosačervenec až srpen

Doporučené rostliny

Pokud se péči o výsadbu nechcete věnovat příliš často, zaměřte se hlavně na nenáročné suchovzdorné trvalky a okrasné trávy. Perfektně se uplatní i jarní cibuloviny poskytující první pastvu po zimě vyčerpaným včelám. Kombinujte vždy více druhů s odlišným tvarem květů, které nabídnou obživu různým druhům hmyzu. Trvalky s vonnými květy lákají noční motýly, proto i jim věnujte dostatečnou pozornost. Trvalkový záhon dobře doplní i aromatické rostliny s léčivými účinky a atraktivně kvetoucí keře. Drobný hmyz vyhledává třeba ibišek syrský (Hibiscus syriacus), ořechokřídlec klandonský (Caryopteris x clandonensis), perovskii lebedolistou (Perovskia atriplicifolia) nebo třeba komuli Davidovu (Buddleia davidii).

Ukázková výsadba

V naší ukázkové výsadbě jsou na výhřevném stanovišti v klidné části zahrady umístěny dva zajímavě ztvárněné hmyzí hotely. Oba jsou vyrobeny z chemicky neošetřeného dřeva. Větší stavba má podobu klasického domku vyplněného větvemi, rákosem a cihlami. Menší, netradičnější hotel je vytvořen z malého dřevěného polena, jehož vnitřní část vyplňují bambusové tyčky. Povrch půdy je mulčován dřevěnou štěpkou, kterou seženete v  zahradnických obchodech nebo získáte při likvidaci větví ve štěpkovači. Hlavním tématem výsadby jsou trvalky plného léta, které se ve výsadbě ponechají i přes zimu. Kromě toho, že většina těchto rostlin vytváří krásné semeníky, poskytují navíc ptákům v zimě potravu. V sortimentu trvalek najdete především květiny atraktivní pro motýly, včely a čmeláky. Ačkoli se jedná o druhy užitečné především pro drobné živočichy, mnoho radosti  poskytnou také majiteli zahrady, který se bude moci kochat barevnou podívanou a květy využít i k řezu.

Návrh trvalkového záhonu se stavbami pro hmyz

Návrh trvalkového záhonu
se stavbami pro hmyz

český názevlatinský názevdoba květu
1 záplevák podzimníHelenium autumnalečervenec až září
2 dochan psárkovitýPennisetum allopecuroidesod července
3 třapatka zářiváRudbeckia fulgidačervenec až říjen
4 levandule úzkolistáLavandula angustifoliačerven až říjen
5 mateřídouška úzkolistáThymus serpyllumčerven až srpen
6 třapatkovka nachováEchinacea purpurea ´Cheyenne Spirit´červenec až září
7 plamenka latnatáPhlox paniculatačervenec až srpen
8 zavinutka trubkovitáMonarda fistulosačervenec až září
9 sadec kropenatýEupatorium maculatumčervenec až září
10 krásnoočko velkokvětéCoreopsis grandifloračerven až září
Návrh trvalkového záhonu se stavbami pro hmyz

Návrh trvalkového záhonu
se stavbami pro hmyz

FOTO: AUTORKA A SHUTTERSTOCK

KRESBY: AUTORKA

Slunný květinový záhon s hmyzím hotelem

Slunný květinový záhon s hmyzím hotelem

Zajímavé