Květinový park Sigurta – Mistrovský kousek zahradní architektury

Máte-li rádi zahrady se spoustou stromů a květin, ale i s loukami, jezírky, potůčky, bludišti a dalšími zajímavostmi, určitě si nenechte ujít návštěvu italského parku Sigurta. Každý rok přiláká několik milionů návštěvníků.

Hrádek (Castelletto) postavený markýzem Antoniem Maffeiem hostil významné osobnosti.

Hrádek (Castelletto) postavený markýzem Antoniem Maffeiem hostil významné osobnosti.

Park se rozkládá na ploše přibližně 60 hektarů a není to jen obyčejný park nebo botanická zahrada – tento areál bývá považován za jednu z nejkrásnějších zahrad světa. Současný park přitom přirozeně navázal na původní historický. V každé ze zahrad je možné v klidu posedět, ať už v houpací síti či pohodlném křesílku u jezírka, aktivně odpočívat lze ve Wellness zahradě.

Od kočáru k zahradě

Zahradu léčivých rostlin hlídá lev od sochaře Giuseppe Brigoniho.

Zahradu léčivých rostlin hlídá lev
od sochaře Giuseppe Brigoniho.

Za zrod současné zahrady může vlastně kočár. Nedaleké městečko Valeggio bylo totiž proslavené výrobou kočárů. Za druhé světové války, kdy byl benzin na příděl, ho proto navštívil Dr. Carlo Sigurta, aby si pořídil nový kočár. Kromě kočáru však zakoupil i starobylou usedlost s historickým parkem a přilehlými pozemky. To bylo v roce 1941 a šlo opravdu o šťastnou náhodu. Nový majitel získal koupí i prastaré právo využívat vodu z řeky Mincio, což mu umožnilo proměnit původně suché místo v oázu s bujnou vegetací a početnými rybníčky. V jeho práci později pokračoval vnuk Enzo a v roce 1978 byl park otevřen pro veřejnost. V parku se můžete volně procházet, ale je možné půjčit si zde i kolo, golfové vozítko, svézt se turistickým vláčkem nebo vyhlídkovým minibusem. Pokud přijedete na vlastním kole, nic nebrání tomu, abyste ho rovněž využili.

Zajímavosti parku

  • Bludiště – k atrakcím patří jistě bludiště otevřené v roce 2011, které bylo inspirováno podobným bludištěm v pařížském parku Bois de Boulogne. Na ploše 2500 m2 je vysázeno 1500 kusů tisu červeného a ve středu bludiště je umístěna věž, díky níž se můžete z úzkých tisových cestiček snáze vymotat. Dětem do čtrnácti let je zakázáno chodit do bludiště bez doprovodu rodičů a v případě potřeby je možné použít nouzový východ. Návštěvníci jsou rovněž upozorněni na jedovatost červených plodů tisu.
  • Hrádek – tuto budovu (Castelletto) s neogotickými okny postavil markýz Antonio Maffei (1759–1836) a původně byla využívána jako zbrojnice. V minulém století byl hrádek místem kulatých stolů a vědeckých setkání. Hosty zde byli významní literáti a vědci, dokonce i nositelé Nobelovy ceny. Z nejznámějších uveďme například objevitele penicilinu Alexandra Fleminga.
  • Vodní zahrada – nedaleko od bludiště se nachází i vodní zahrada, na jejíž hladině se odrážejí věže středověkého hradu. Jsou zde vysazeny kultivary leknínů s barvami květů od bílé a žluté přes světle růžovou až po cyklámenovou. Můžete tu obdivovat také lotosy, které se v zahradách vidí méně často než lekníny. Zajímavé jsou nejen jejich velké bílé nebo růžové květy, ale i plody. Celkem najdete v parku osmnáct vodních nádrží a rybníčků.
  • Růžová cesta – cesta Viale delle Rose proslavila park Sigurta po celém světě. Je totiž dlouhá jeden kilometr a každoročně podél ní rozkvétá více než 30 tisíc růží.
  • Obrovský trávník – uprostřed tohoto měkkého zeleného koberce jsou květinami obklopené dva rybníčky s romantickými smutečními vrbami, lekníny a japonskými kapry koi. Okolní jednoleté rostliny jsou vysazovány podle ročního období.
  • Zahrada léčivých rostlin – uvnitř parku se skrývá malý prostor, kde se rodina majitelů rozhodla vybudovat zahradu léčivých rostlin. Roste zde na čtyřicet druhů s významnými léčivými vlastnostmi a ve středu tohoto prostoru stojí socha lva od sochaře Giuseppe Brigoniho (1901–1960), který je má hlídat. . Poustevna – v severovýchodním cípu parku nechal v roce 1792 postavit markýz Antonio Maffei poustevnu v gotickém slohu.
  • Památník Carla Sigurty – tvůrce současného parku zachycuje zdaleka viditelná socha vysoká 3,4 metru. Sochař Dante Carpigiani zachytil Carla Sigurtu v jednom z jeho obvyklých postojů s nezbytnou hůlkou v pravé ruce.
  • Čtyři sta let starý dub – tento obrovský strom patří k nejstarším dřevinám v parku a je považován za zajímavý zejména díky dokonalé harmonii mezi kmenem o obvodu šest metrů a korunou s obvodem 120 metrů. Dub zabírá neuvěřitelnou plochu o rozloze 1000 m2.
  • Tvarované zimostrázy – bizarní tvary zimostrázů jsou pro Sigurtu typické. Na rozdíl od ostatních italských zahrad, kde jsou tyto dřeviny tvarovány do přísných geometrických tvarů, je jim zde ponechána určitá volnost a zahradníci je nůžkami spíše jen tak hladí a ponechávají jim tvar, který si keře samy zvolí, a pouze ho upravují.

Pestré cibuloviny i letničky

V zahradě léčivých rostlin najdete na 40 významných druhů používaných v léčitelství.

V zahradě léčivých rostlin
najdete na 40 významných druhů
používaných v léčitelství.

Na jaře rozkvétá v parku mnoho okrasných cibulovin. Tulipánů tu od poloviny března napočítáte přes milion, přibližně ve třech stovkách odrůd, a rovněž narcisy patří k prvním výrazným květům. Zvláště u vstupní části parku jsou jejich výsadby bohaté, rozkvétají však i volně na loukách parku. I jejich sortiment je pestrý a zahrnuje klasické i neobvyklé barvy a tvary květů. Barvami oplývají také bílé, fialové, růžové, fuchsiové a pomerančově zbarvené hyacinty s velice intenzivní vůní. Zapomenout nelze ani na mnoho druhů a kultivarů šafránu neboli krokusu, které v parku rozkvétají již koncem zimy a časně zjara, nebo na skromnější modřence v modré, fialové a bílé barvě, které nezřídka doprovázejí tulipány a vytvářejí s nimi barevný kontrast. Na jarní cibuloviny navazují svými vznešenými květy řebčíky královské. Jarem ale barevná paráda v parku nekončí, protože po cibulovinách rozkvétají četné letničky. Mezi nimi dominují cínie, které vytrvale kvetou v mnoha barvách až do podzimu. Pravidelně se v parku vysazují také pestré netýkavky a ani begónie se nenechají zahanbit. V parku je najdete vysazené nejčastěji podél aleje, kde kontrastují se zeleným pozadím. Záhony zdobí i četné kultivary aksamitníku, který bývá často považován za nezajímavou letničku. Přijeďte se ale podívat, jak mu to tady sluší od léta až do podzimu. Za uvedení stojí i pestrolisté letničky, například koleus, jehož listy doslova hýří barvami a vzhledem k velkému množství jeho kultivarů jsou záhony laděny do různých barev a tónů.

Pestré a osvědčené trvalky

Z vytrvalých druhů začínají v parku již koncem dubna rozkvétat kosatce. V květnu jich tu kvetou stovky tisíc exemplářů. Další atraktivní trvalkou je zde denivka. Její květy mají sice životnost jen jediný den, ale denivka to dohání množstvím květů, které jedna rostlina dokáže vytvořit. V devíti pestrobarevných odrůdách rozkvétají také kany, které můžete obdivovat na hlavní promenádě. V létě začínají rozkvétat rovněž jiřinky, a to v desítkách odrůd lišících se výškou rostlin, tvarem a barvou květů, a koncem léta se přidávají i podzimní astry s květy v modrých, fialových a nachových odstínech. Hortenzie najdete v severní části zahrady při Viale della Boschetta. V koutku, který jim byl věnován, rozkvétají v druhé polovině sezony v různých barvách od bílé přes různé odstíny růžové, červené až po modrou a fialovou. K vyhlášeným rostlinám patří v parku Sigurta také růže. Od května kvetou hlavně podél cesty Viale delle Rose a tvoří pozadí středověkého hradu Valeggio. Dalším nepřehlédnutelným keřem je i ibišek syrský s velkými zvonovitými květy v mnoha barvách. Výrazným barevným prvkem, který se odráží od vzorně udržovaných trávníků, jsou také japonské javory vysázené ve skupinách na mnoha místech parku.

Cestovatelské informace

 • Italský park Sigurta (Parco Giardino Sigurta) se nachází 8 km od městečka Valeggio, nedaleko vyhlášeného jezera Garda (Lago di Garda).
 • Park můžete navštívit od 8. března do 8. listopadu. Otevřeno je denně od 9 do 18 hod., v březnu, říjnu a listopadu jen do 17 hod.
 • Do parku není povolen vstup zvířatům s výjimkou psů doprovázejících nevidomé.
 • Běžné vstupné stojí 12 €. Děti do 4 let mají vstup zdarma, děti ve věku 5–14 let zaplatí 6,50 €, senioři nad 65 let 9,50 €, skupiny nad 25 osob získají slevu.
 • V parku si lze zapůjčit kolo za 3 € na hodinu, golfový vozík pro 4 osoby, který vám poskytne informace o parku, za 16–18 € na hodinu, můžete absolvovat 35 minutovou jízdu vláčkem za 3 € nebo hodinový okruh vyhlídkovým minibusem za 5 €.
 • Více informací získáte na www.sigurta.it.

FOTO: AUTORKA

Květinový park Sigurta – Mistrovský kousek zahradní architektury

Květinový park Sigurta – Mistrovský kousek zahradní architektury