Komunitní zahrada uprostřed návsi

Základní myšlenkou rakouské komunitní zahrady v Unterretzbachu je vztah člověka k přírodě a mezi lidmi navzájem. V roce 2012 získala v mezinárodní soutěži o Nejlepší soukromou zahradu se 126 účastníky z 26 zemí světa skvělé 3. místo. Posuďte sami, zda si ho opravdu zasloužila.

Základní myšlenkou rakouské komunitní zahrady v Unterretzbachu je vztah člověka k přírodě a mezi lidmi navzájem.

Základní myšlenkou rakouské komunitní zahrady v Unterretzbachu je vztah
člověka k přírodě a mezi lidmi navzájem.

Ještě v polovině 19. století se kousek od hranic s jižní Moravou – na návsi v rakouském Unterretzbachu – pásl dobytek. Plochu, kterou zásoboval vodou potok, využívali místní lidé k pěstování různých plodin, jako je například zelí, kapusta, brambory, fazole a různé druhy ovocných stromů – meruňky, švestky nebo ořešáky. Začátkem osmdesátých let minulého století začaly na návsi vznikat jednotlivé zahrádky, které nedávno dostaly díky rakouské zahradní architektce Christine Rottenbacher novou podobu. Dnes se tato zeleň na návsi (nyní už v Angergartenu) prezentuje jako vonící a kvetoucí celek, který se skládá z malých, neustále pečlivě udržovaných zahradních rájů.

Zahrada bláznivých proporcí
V této zahradě je úplně vše postavené na hlavu. Malý zahradní svět stvořily děti z místní mateřské školky. Jde o skvělé místo ke zkoumání, k pozorování a samozřejmě na hraní s obří žížalou uprostřed. V drobných úkrytech milé zahrádky jsou schovaní ježci nebo žáby. A nebyly by to děti, kdyby se zde nenašlo i něco k mlsání – jahodová loučka a sladké maliny.

Nábytek lze skutečně vyrobit téměř z čehokoliv. Zkuste se inspirovat netradičním posezením z dřevěných palet.

Nábytek lze skutečně vyrobit téměř
z čehokoliv. Zkuste se inspirovat
netradičním posezením z dřevěných palet.

Stinná zahrada
Zahrada rodiny Schleinzerových ukrývá prý skřítky Kořínky, kteří žijí v tomto tichém a tajemném kousku lesa uprostřed návsi. Zahrada poskytuje chladivý stín za horkých letních dnů a třeba zde při svém odpočinku opravdu na nějaké víly, trpaslíky nebo zmíněné skřítky narazíte

Voňavá zahrada
Zahrada rodiny Grafů byla původně užitková, ale s přestavbou obytného domu se postupně změnila v okrasnou. Dominují jí půvabné žluté růže, které doplňují modré levandule, dále meduňka, máta a fialky. Z listnatých keřů jsou v ní vysazeny tavolníky, stálezelený zimostráz a tis.

Přírodní zahrada se švestkami
Švestkám se v Unterretzbachu očividně daří – rodina Gerzerových se kdysi rozhodla věnovat a řádně pečovat o sedmdesát divoce rostoucích stromů. Osmnáct z nich zde roste dodnes, noví majitelé kolem vytvořili životní prostor i pro rostliny, které sem nebyly cíleně vysazeny. Zahrada je plná ptáků, hlemýžďů, ještěrek, různého hmyzu a dokonce i krtků. Kromě švestek na pozemku kvete zjara i žlutá zlatice a v létě vás potěší svými modrými květy ibišek syrský.

Švitořící a „povídací“ zahrádka
Do této původně okrasné zahrady byly postupně zasazeny ovocné stromy a četné keře typické pro zdejší kraj. Svými tmavomodrými plody láká ptáky také černý jeřáb a muchovník. V zahradě můžete posedět v zahradním altánku a ve společnosti starých odrůd jabloní naslouchat hlasům opeřených nájemníků.

Marmeládová zahrada
Žádná snídaně se v oblasti kolem Retzu neobejde bez skleničky marmelády na stole, nejlépe z plodů vlastní zahrádky. Rodina Thomase a Manuely Raabových v tomto duchu svou zahradu pečlivě udržuje a pěstuje především ovoce a bobuloviny, ze kterých vyrábí marmelády různých chutí – borůvkovou, ostružinovou, kdouloňovou, angreštovou nebo rybízovou.

Zahrada s výběhem pro kozy
Chcete se zbavit starostí s pravidelným sečením trávníku? Věčně hladové ovce a kozy jsou ta správná volba. Přenosný výběh tak ponechává rodině Pollakových více času na ostatní zahradní práce, například na péči o zvýšené záhonky ve tvaru pyramidy, na kterých se daří červené řepě, karotce, celeru nebo ředkvičkám, pěstuje se zde ale i čočka, pastiňák, dýně nebo zelí. Barvy zahrádce dodává malebná květinová loučka.

Meteorologická stanice na zahrádce? Proč ne. Počasí je přece pro růst rostlin důležité.

Meteorologická stanice na zahrádce?
Proč ne. Počasí je přece pro růst rostlin
důležité.

Tchynina bylinková zahrada
Co se týká bylinek, ty se na návsi v Unterretzbachu pěstovaly už velmi dlouho. Dříve se tu totiž všude dařilo pažitce, petrželi, kopru, ale i rozmarýnu, majoránce, levanduli, kozlíku, šalvěji a tymiánu. V každé zahrádce kvetly růže, řeřichy a měsíček zahradní. Dodnes se zde dodržuje místní tradice a rostliny slouží jak pro potřeby kuchyně, tak k léčebným účelům. A nechybí ani chutná hruška Williamsova, oskeruše nebo kdouloň.

Stromy přírodní lékárny
Do všech zahrad na návsi jsou umístěny malé naučné tabule, které vám vždy poskytnou informace o konkrétní rostlině a jejím možném použití. Zjistíte například, že bříza, buk a další stromy mají opravdu velkou moc nad našimi neduhy… a mnoho dalšího.

Prohlídka všech zahrad na návsi vám zabere necelé tři hodiny. Místní obyvatelé jsou navíc ochotni vám poskytnout průvodce v českém jazyce a osobně vás seznámit s jednou z nejkrásnějších rakouských návsí.

FOTO: AUTORKA

Komunitní zahrada uprostřed návsi

Komunitní zahrada uprostřed návsi