Když se dokonalá zahrada stane ještě dokonalejší…

Kvetoucí, vonící, krásná, příjemná, s výhledem do krajiny, se záhony i místem na relaxaci… Požadavků, jak by měla vypadat jejich dokonalá zahrada, měla rodina dost. Architekti jim je splnili všechny.

foto Flera

Nově postavená roubenka se nachází na velké parcele, která má téměř hektar a plynule přechází do okolní krajiny. Vypadá tak mnohem rozlehlejší. „Když jsem vstoupil na tento pozemek, trochu jsem se zalekl. Prostor byl ohromný a vlastně dokonalý,“ vzpomíná Ferdinand Leffler z architektonického studia Flera na první setkání s touto zahradou na okraji malé obce v Orlických horách.

foto Flera

VÝHLED ZŮSTAL

Velký pozemek architekti ve svých plánech rozdělili na několik menších celků a pro každý z nich našli využití. Ty s nejkrásnějším výhledem do okolí slouží jako posezení – pohodlí najdete nejen u stolku se židličkami, na lavici, ale trochu neobvykle se dá posedět i v kadibudce s velikým proskleným okénkem. Jako plot i dělicí příčky uvnitř zahrady pak místy nechali vystavět několik suchých kamenných zídek, které jsou osázeny trvalkami a vonnými bylinkami, například netřesky, mateřídouškou či šalvějemi. Zídky jsou na pozemku umístěny nahodile. „Jsou jen tak vysoké a umístěné nepravidelně, aby nebránily výhledům do otevřené krajiny,“ poznamenává Markéta Šindlarová, která zahradu společně s Ferdinandem Lefflerem navrhovala.

foto Flera

Kámen na jejich stavbu byl použitý stejný jako na podezdívku domu. Projektanti ho v zahradě využili také na zpevnění pochozích ploch včetně kamenných nášlapů, které propojují jednotlivá zákoutí. A je z něj postavené i ohniště. To se nachází dál od domu, aby rodiče i děti vytáhlo i do koutů, které by jinak asi nenavštívili.

foto Flera

PRO MAJITELKU PĚSTITELKU

Obrovskou zahradu je třeba osázet tak, aby rodina zvládla její údržbu. Protože majitelka ráda pěstuje, v blízkosti domu má k dispozici několik velkých vyvýšených záhonů z modřínové ho dřeva, kde může sklízet nejen zeleninu a bylinky, ale třeba i květiny do vázy. „Vyvýšení záhony projektuji velmi rád, působí stále upraveně a čistě. Půda se v nich rychleji prohřívá, takže zelenina a květiny tady pěkně rostou. To je v horách s vyšší nadmořskou výškou a kratší sezonou důležité,“ doplňuje Ferdinand Leffler. Při výběru rostlin architekti sáhli po osvědčených druzích venkovských zahrad, jako jsou třeba kopretiny nebo fialové stračky.

foto Flera

Pravidlo, že zeleň je dobré přitáhnout co nejblíže k domu, terase nebo bazénu, platí pro všechny typy zahrad bez ohledu na jejich velikosti. A autoři ho dodrželi i tady. Stavba tak lépe zapadla do terénu.

foto Flera

KVETOUCÍ LOUKA

Vzdálenější část pozemku architekti proměnili v kvetoucí louku. Ta do horské zahrady patří, navíc se seče jen dvakrát do roka, což je pohodlné. Směs je dobré vybrat podle toho, čemu se daří v okolí, jaká je na pozemku půda či klima. Můžete vybírat také podle oblíbené barvy květů nebo jestli chcete na zahradu přitáhnout včely nebo motýly. Ve specializovaném obchodu vám namíchají směs na míru podobně, jako tomu bylo tady.

foto Flera

Na zahradě by neměl chybět ani sad. Proto se i tady nacházejí ovocné stromy. A také listnáče. „Pokud do velkého prostoru sázíte stromy, tak pořádně velké. A klidně ve skupině podobné remízku, který nejpřirozeněji propojí vaši zahradu s okolní krajinou. Maličké stromečky působí legračně,“ radí architekt Ferdinand Leffler.

Ohniště se nachází dál od domu, aby rodinu vytáhlo i do koutů, které by jinak nenavštívila. foto Flera

BAZÉN, NEBO JEZERO?

Rodina si přála také bazén, což projektanty trochu zaskočilo – do zahrady, jako je tahle, se hodí spíš jezero. Majitelům ale jejich přání splnili. „Pokud volíte bazén, ukliďte ho z horizontu, pod úroveň, i kdyby to znamenalo pár kroků navíc. Bazén si obecně představujte v prostoru vždy zakrytý, protože tak po většinu roku opravdu vypadá,“ říká Markéta Šindlarová. Koupání tady lze spojit i s grilováním, protože hned vedle se nachází pergola s posezením a kuchyní.

foto Flera

foto Flera

foto Flera

foto Flera

Místa s nejkrásnějším výhledem do okolí slouží jako posezení. foto Flera

foto Flera

 


Tip redakce

Zaujala vás tato zahrada? Její příběh najdete v knize Zelené pokoje. V ní Ferdinand Leffler přirovnává jednotlivé části zahrady z hlediska funkce k místnostem v domě, vysvětluje podstatu těchto zelených pokojů a nabízí možnosti, jak je využít, aby naše prožitky strávené mezi stromy, květinovými záhony, vodní plochou a terasami byly co nejpříjemnější a nejintenzivnější. Knihu koupíte na www.flera.cz.

foto Flera

 

Magdaléna Krajmerová

foto Flera

Když se dokonalá zahrada stane ještě dokonalejší…