Jablečník na lepší trávení

Jablečník obecný je nenápadná rostlina a zároveň velmi účinná bylina. Jméno ovšem nemá nic společného s jablkem. Latinský název je odvozený z hebrejštiny a ukazuje na výraznou hořkost léčivky.

Jablečník obecný (Marrubium vulgare) má drobné bílé květy umístěné v přeslenech nad sebou, svraštělé listy a bíle plstnaté lodyhy. Plody – zralé tvrdky – zůstávají v ostnitém oplodí, ta se přichytávají na srst zvířat, která procházejí kolem, čímž se rostlina přesívá na různá místa.

Pěstování na zahradě
Jablečník pochází z jižní Evropy, v přírodě ho najdete jen velmi zřídka – výjimečně se vyskytuje na slunných místech, v suchých křovinách, podél cest a na rumištích. Pokud ho chcete používat jako léčivku, vysejte ho na zahradu. Je to nenáročná rostlina, která vyžaduje propustnou půdu a slunce, ovšem snese i mírné zastínění. Naopak pozor na trvalé přemokření, před častými dešti ji chraňte. Semena se vysévají koncem jara do řádků asi třicet centimetrů od sebe. Poté v červnu a červenci sbírejte vrchní část kvetoucí nati, kterou sušte volně rozloženou ve stínu. Na zimu je vhodné rostliny přikrýt chvojím, další sezonu opět obrazí.

Jak účinkuje?
V jablečníku najdete především třísloviny, hořčiny a silice, tedy látky, které pomáhají hlavně k lepšímu trávení, je ale účinný i při léčbě obtíží s dýchacími cestami, jako jsou nachlazení a bronchitidy – rozpouští tuhé sekrety a usnadňuje odkašlávání. Odvar z jablečníku se dříve užíval i pro léčbu tuberkulózy. Uvolňuje také křeče a snižuje horečku.
Často se bylina používá při obtížích s trávicím traktem: podporuje činnost žlučníku, povzbuzuje chuť k jídlu, množství baktericidních látek pomáhá také při průjmech. Rostlina, přesněji odvar z ní, pomáhá hojit rány – stačí je omývat, přikládat obklady anebo vyplachovat ústa či kloktat.


Sirup proti bronchitidě
Sto gramů kvetoucí nati se svaří na mírném ohni s litrem vody a půl kilogramem cukru, objem se při tom zredukuje o čtvrtinu až třetinu. Užívá se při chronické bronchitidě po dobu tří týdnů, třikrát denně polévková lžíce sirupu.

Na žlučníkové potíže
Smíchejte dvacet gramů nati jablečníku a po deseti gramech kořene smetanky lékařské a listů máty peprné. Směs přelijte vroucí vodou a nechte asi deset minut louhovat. Pije se menší šálek třikrát denně, čtyři až šest týdnů.

Čaj na astma
Smíchejte dvacet gramů nati jablečníku, mateřídoušky a semen fenyklu, směs přiveďte k varu a nechte louhovat kolem deseti minut. Pije se třikrát denně šálek, doba užívání by měla trvat asi tři týdny. Doporučuje se tuto kúru opakovat třikrát za rok.

Léčivý med
Do čtvrtlitrové skleničky medu přidejte dvě polévkové lžíce jablečníkové nati, jednu polévkovou lžíci yzopu a dvě polévkové lžíce nadrobno nakrájeného čerstvého zázvoru. Nechte dva týdny naložené v medu a poté sceďte. Čajová lžička medu se používá při chronickém kašli několikrát denně, nejvhodnější je rozpustit ji v čaji proti kašli.

 

Dagmar Cvrčková, profimedia.cz a Shutterstock

Jablečník na lepší trávení