Když terasu, tak z betonu

Vyšlapané cesty ve sněhu krásně ukázaly, kudy v zahradě nejčastěji chodíte, tedy kde se vyplatí udělat cesty. Uvažujete o tom? Postavte je z betonu. Ten je v exteriéru stále nejoblíbenější.

foto: Shutterstock

Přirozený a klasický vzhled, zároveň široká nabídka tvarů, barev či colormixů. K tomu ještě jednoduchá údržba a velmi dlouhá životnost – díky těmto přednostem patří betonová dlažba k nejoblíbenějším.

 

Vzhled je na prvním místě

Jednou z prvních věcí, kterou většina lidí u dlažby řeší, je vzhled. Netýká se to jen barev, ale i povrchu. Je totiž rozdíl, jestli hledáte betonovou dlažbu k právě zrekonstruované venkovské chalupě nebo na terasu moderní vily. A také zda dláždíte terasu či parkovací stání. V prvním případě odborníci doporučují zvolit lakované povrchy ošetřené UV zářením, které dobře vypadají, jsou vysoce odolné a snadno je vytřete. Nepoškodí je ani skvrny od oleje nebo uhlíků z grilu a další agresivnější nečistoty, protože zůstanou na povrchu. V druhém jde hlavně o odolnost.

foto: Shutterstock

Podle stylu

K moderním terasám se hodí speciální terasové nebo velkoformátové kolekce, kde mají jednotlivé dlaždice velikost 60 × 30 centimetrů, ale i metr krát metr. Díky menšímu množství spár tak působí jednoduše, terasa vypadá i větší, než ve skutečnosti je. Jen pozor, velkoformátové dlaždice jsou náročnější na pokládku, a především rovnost podkladu. Určitě neplatí, že jich potřebujete méně, a tak zvládnete pokládku rychleji.

Naopak u starších domů a chalup častěji využijete skladebnou nebo zámkovou dlažbu, která u nich působí přirozeněji. Při výběru designu a barev myslete i na to, kde vaše terasa leží. Pokud je celé léto zalitá sluncem a není zastíněná, hrozí, že příliš tmavé dlaždice vás budou pálit do nohou. A příliš světlé zase mohou oslňovat. I tomu přizpůsobte výběr odstínu. Při rekonstrukci chalupy a jejího okolí určitě volte z výrobků s ostařeným či otloukaným povrchem.

Kolem bazénu jsou vhodné dlaždice s vymývaným, strukturovaným či tryskaným povrchem, který má ty nejlepší protiskluzové vlastnosti. Podobné oceníte třeba u vjezdu do garáže v suterénu, kdy sjíždíte a vyjíždíte do svahu. Tam se také nikdo nechce klouzat.

 

Povrchové úpravy

Při nákupu betonové dlažby vybíráte nejen z množství rozměrů a různých barev, včetně jejich kombinací, ale také různých povrchů, které se navíc mohou lišit u různých značek.

K nejoblíbenějším patří:

Základní – zachovává drsnost kameniva a nabízí několik barevných variant. U všech se můžete spolehnout, že odolávají UV záření. Dlažba vám tak nikdy nevybledne.

Tryskaný – povrch je jemně zdrsněný pomocí ocelových kuliček, a tím získává jemnou strukturu a hedvábně matný vzhled.

Strukturovaný povrch – připomíná přírodní kameny, a to třeba díky úmyslně vytvořeným mírným výškovým rozdílům.

Sametový – vyrábí se uhlazením pomocí kartáčů. Díky tomu není tak drsný a vypadá elegantněji.

Ostařený – je ideální například pro stavbu zápraží na chalupě. Jednotlivé kameny jsou ze všech stran ostařené a jejich hrany jsou nepravidelně sražené. Vypadají tak jako původní a přirozená součást například venkovských chalup.

Otloukaný – také se hodí k historickým objektům, neboť jednotlivé kostky jsou otloukány samy o sebe, čímž dostává každá individuální a originální vzhled.

Imitace dřeva – jeden z nejoblíbenějších v posledních letech, kdy firmy speciální výrobní metodou dosáhnou přirozené žilkované struktury se vzhledem dřeva. A proč po něm sáhnout raději než po přírodním dřevu? Odolává povětrnostním vlivům, má mnohem delší životnost a nemusí se natírat ani jinak ošetřovat.

Ultra UV – dodává dlažbě lesk, zvýrazňuje barvy a zvyšuje její odolnost. Základní povrch s několika vrstvami laku se vytvrdí UV zářením. Takové ošetření dlaždicím dodá maximální odolnost i proti mechanickému poškození, případné škrábance lze navíc kdykoliv opravit pomocí speciální politury.

 

Cesty a parkovací stání

Na parkovacím stání můžete mít klasickou betonovou dlažbu, třeba i zámkovou, jen se zaměřte na její odolnost, aby vám pod tíhou auta nepopraskala. Všude kolem domu potřebujete dlaždice mrazuvzdorné, aby vám po první zimě nepopraskaly, a výhodou je, pokud jim neublíží ani chemické rozmrazovače.

Při výběru dlažby na cesty a parkovací místa je důležitá i jejich tloušťka. Na čistě pochozí plochy, jako je okolí bazénů, terasy nebo lodžie, stačí čtyřcentimetrová. O dva centimetry silnější by měla být na místech, po kterých občas přejede osobní auto, což jsou třeba zahradní chodníky, cesty či nádvoří před domem. Do parkovacího přístřešku nebo před garáž raději volte výroby s tloušťkou deset centimetrů a více, které odolají i těžkým autům.

 


Pro jednoduchý úklid

Pokud terasa navazuje přímo na obývací pokoj, a toto řešení volí stále více majitelů, nejen děti pak nečiní rozdíl mezi venku a doma a nepřezouvají se. A není to ani nutné, protože vytřít jak obývací pokoj, tak terasu, zvlášť s odolným UV povrchem, není nic složitého a zdlouhavého. Dokonce se obejdete i bez chemických prostředků, které by mohly po čase uškodit některým rostlinám vysázeným kolem.

Vhodné pro úklid nejen betonových teras jsou mopy vyrobené z milionů drobných syntetických mikrovláken. Ta jsou schopná na sebe vázat až 99 procent nečistot, a to i bez dezinfekčních prostředků. Pokud je přece jen chcete pro lepší pocit použít, podívejte se na jejich složení. Jestliže obsahují alkohol, měli byste na vytírání použít studenou vodu. Alkohol se totiž v teplé odpařuje, takže ho do ní lijete zbytečně.

Důležitá je také technika vytírání – zapomeňte na rovné tahy od jednoho okraje k druhému, to špínu akorát přesouváte z místa na místo. Chcete-li zachytit všechny nečistoty, pohybujte mopem eliptickým pohybem nebo volte horizontální osmičku.
Určitě se vám vyplatí pořídit si mop s vyměnitelnou hlavou – pak můžete mít jeden určený na doma a druhý na terasu. Ale vystačíte si i s jedním, protože některé firmy nabízejí výrobky, které lze prát až při šedesáti stupních. Po vytření zablácené terasy je lze hodit do pračky a opět použít v bytě.

Pro velké jarní čistění terasy včetně spár lze použít i vysokotlaké myčky.

 

 

Magdaléna Krajmerová, foto: Shutterstock

Když terasu, tak z betonu