Aby byla opravdu krásná

Co dělá zahradu krásnou? Není to ani ten nejpohodlnější nábytek, ani nejdokonalejší trávník, ani největší bazén… Nejhezčí v zahradě jsou samozřejmě květiny. Víte, jaké druhy, odrůdy a barvy vybrat, aby se vám líbily a odpovídaly vašemu životnímu stylu?
Při výběru květin je rozdíl, zda se chcete rozkvetlými záhony těšit z pohodlného lehátka a věnovat jim jen minimum času nebo zda se naopak nemůžete dočkat, jak si každou sezonu vytvoříte nová a stále krásnější rabata. Podle toho pak můžete vybírat z bohaté nabídky cibulovin, letniček či trvalek.

Cibuloviny

Řekne li se cibuloviny, řada lidí si představí tulipány či narcisy. V této kategorii ale najdete doslova desítky dalších druhů, které se na zahradě dají pěstovat. Výrazně větší podíl zde mívají zahradní odrůdy, které je třeba každoročně vyrývat a přesazovat, aby byly stále silné a krásné. Jsou to nejen tulipány a narcisy, ale třeba efektní tygřice, mečíky, nerinky… Je to samozřejmě časově náročné a pracné, zvlášť pokud máte těchto rostlin desítky, ovšem když vykvetou, svého úsilí nelitujete.

Naštěstí existuje i široká nabídka cibulovin, které se tak často přesazovat nemusejí. To když sáhnete po méně náročných druzích, které na místě vydrží řadu sezon. Zvolit můžete i ty, které kvetou později na jaře a počátkem léta, například řebčík kostkovaný, snědek, bělozářku, botanické tulipány a narcisy, do teplejších oblastí se hodí nápadný ladoník či celé spektrum okrasných česneků. Pokud se má cibulovinám dařit na jednom místě řadu let, je nutné jim dobře vybrat stanoviště. Této botanické skupině obecně vyhovuje sušší slunné místo s dobrou drenáží.

Aby kvetly i za rok

Nově sázené cibuloviny vám následující sezonu vykvetou téměř stoprocentně. V zakoupené cibuli už je totiž založený květ od pěstitelů, a tak například kvalita půdy a nároky na živiny takový význam nemají. Pokud ale chcete, aby rostlina kvetla i další rok, je nutné jí dodat živiny, ať uměle nebo v tom správném substrátu. A to hned po odkvětu, kdy prostřednictvím kořenů čerpá a ukládá živiny pro další rok. Seschnutím a zatažením listů v červnu a červenci je vývoj cibule ukončen a už příliš neovlivníte, zda následující jaro vykvetou nebo ne.

Tipy pro cibuloviny

✿ Pracné přesazování značně usnadní plastové košíčky, ve kterých se cibuloviny do půdy vysazují.

✿ Pěstujte ucelené barevné kolekce nebo jedinou odrůdu a odpadne vám starosts označováním a tříděním cibulí.

✿ Práci s každoroční výsadbou značně urychlí speciální sázeč, který ukládá cibule do jednotné hloubky.


Trvalky

Trvalkové záhony jsou krásné, ovšem jejich správné založení už si žádá určité znalosti a zkušenosti. Zahradu krášlí převážně ve druhé polovině vegetačního období, tedy nejčastěji od konce června do září. Potřebují však vhodné podmínky, a to nejen ohledně množství světla a slunce, ale i kvality a druhu půdy. Jen tak dostojí svému názvu a místo ozdobí trvale. Změnit kvalitu půdy na zahradě je trvale nemožné, lze ji jen do jisté míry upravit. Nezkoušejte proto přizpůsobovat typ půdy rostlinám, ale postupujte naopak: podle podmínek zvolte trvalky. Většina zahrad má přibližně neutrální nebo mírně kyselé pH, ale třeba v krasových oblastech je podloží vápenité, tedy zásaditá půda. Zcela naopak na tom bývají podhorské a horské zahrady s kyselým pH.

Jak začít?

Základem pěstování trvalek je příprava záhonu. Ten v dostatečném předstihu zryjte a přidejte do něj organickou hmotu, tedy dobře uzrálý hnůj či kompost, jenž dodá rostlinám živiny i zvýší schopnost půdy zadržovat vodu. Nezapomeňte ho také zbavit plevele, hlavně takzvaných výběžkatých druhů, jako jsou pýr, pcháč, smetanka nebo úporná bršlice. Abyste se jich zbavili trvale, bude třeba je vytrhat několikrát po sobě. Náročnost práce na začátku se vám později vyplatí. Na rozdíl od letniček záhon nepřipravujete každý rok, a jak se budou trvalky postupně rozrůstat, ubude potřeba pletí. Samozřejmě čas od času je třeba příliš bujné trsy ostříhat či jinak omezit, někdy musíte rostliny dosadit tak, aby místo vypadlo pěkně a bohatě.

Tipy pro trvalky

✿ Do zásaditého prostředí se hodí: třemdava, hlaváček, koniklec, štěničník, tařice, hlaváč, lupina, kakost, kamzičník, mavuň, dymnivka, stračka, orlíček, pilát, jarmanka

✿ Pro kyselé půdy jsou vhodné: vřes, vřesovec, libavka, dabécie, škornice, hortenzie, mamota, hořec, kontryhel, dlužicha


Letničky

Letničky nepatří jen do truhlíků a jiných nádob, jak si mnozí myslí a jak je nejčastěji používají. Klidně jimi můžete osadit celé záhony, kterým se říká mezi zahradníky rabata. Najde te je hlavně v parcích, ale proč si je nevytvořit i u domu? Základním kritériem pro výběr letniček by mělo být množství slunce, které na pozemek svítí. Záhony v polostínu je třeba osazovat jinou skupinou rostlin než ty otočené na jih. Všechny letničky také těžko snášejí místa podmáčená, chudší kamenitá půda jim naopak vadí daleko méně. Potřebné živiny jim doplníte pravidelným hnojením.

Jak je sázet

Záhony osazujete vyššími robustními druhy, převislé druhy či jemné typy letniček, jako je všelicha, hledíkovka či štírovník, se sem příliš nehodí. Zatímco v malém truhlíku vypadají dobře, na velké ploše naopak zanik nou. Jejich květy pak může poškodit silný déšť nebo necitlivé zalévání proudem vody z hadice. Pozor také na snahu vysázet si u domu přesné ornamentální vzory či bezchybné lemy například kolem trávníků či jiných záhonů. Zahradám více sluší volnější výsadba, kdy jednotlivé druhy dáváte do větších ostrůvků. Při jejich plánování platí, že vzadu by měly být rostliny nejvyšší a naopak vpředu ty nejnižší. Květiny si tak vzájemně nevadí a nepřekážejí a všechny jsou krásně vidět. Pokud bys te zvolili všechny stejně vysoké, nebude to vypadat dobře.

Tipy pro letničky

✿ Pro pěstování v záhonech se hodí: salvie, okrasný tabák, slunečnice, gazánie, hledík, ostálka, nestařec, nevadlec, krásenka, aksamitník, lokanka, zářivka, šrucha.

✿ Volte takové druhy, aby kvetly už od poloviny května a navázaly tak na skalničky či nejrozšířenější cibuloviny až do podzimu.

✿ Tyto květiny také nepotřebují nějak dlouho připravovat půdu, stačí jim běžný kupovaný zahradní substrát. I na horším místě budou vypadat dobře, stačí je pravidelně přihnojovat.

✿ Jsou vhodné k novostavbám, kdy pozemek není ještě zahradnicky upraven v celém rozsahu.

✿ Využijte jejich proměnlivost, v porovnání s trvalkovými záhony, které vypadají každý rok víceméně stejně, letničky dovolují zkoušet každou sezonu něco nového.

Aby byla opravdu krásná