Zvíře a voda

Misku s vodou potřebují v zahradě všechna zvířata. Ovšem některým uděláte radost i bazénkem, určeným jen a pouze pro ně.

Pokud se psy a kočky volně pohybují po domě i zahradě, měly by mít misku s vodou jak uvnitř, tak venku. Nádobu zvolte dostatečně velkou a umístěte ji do stínu, na sluníčku se v horkém dni může voda ohřát až na polévkovou teplotu. Denně ji měňte a misky čistěte, pokud použijete prostředek na nádobí, dbejte na dokonalý oplach. Pro psy koupíte i hladinové napáječky, ty jsou vhodné i pro drůbež, která také potřebuje neustále čistou vodu. Sice jí postačí miska, ale ta bude brzo špinavá.

Kdo se vykoupe v okrasném jezírku?

Přírodní jezírko čištěné pouze rostlinami je na zahradě nejen krásné, ale i nesmírně užitečné pro spoustu volně žijících živočichů. Může posloužit i jako skvělé místo pro koupání vodomilného psa. Zatímco bazén, který je chemicky čištěný, citlivé psí kůži neprospívá, přírodní jezírko jim nevadí. Zvířeti je třeba umožnit do jezírka pohodlný přístup. Pes nemá problém do vody skočit, ale po kluzké fólii může být těžší z ní vylézt. Proto pozvolný břeh opatřete například jutovou či kokosovou sítí pro zpevňování svahů. Ta poslouží třeba i ježkům, kteří se budou moci bezpečně napít a nehrozí jim utopení.
Okrasné jezírko poslouží i oblíbeným kachnám plemene indický běžec, které jsou nejen roztomilé, ale zahradu také zbavují slimáků. Mnozí jim nabídnou jen lavůrek a ony se s ním musí spokojit. Ovšem jezírko si více užívají, a mohutné vodní rostliny jako rákosy, orobince, či kosatce využijí jejich exkrementy jako hnojivo. Kromě toho, že budou kachny spokojenější, odpadne vám každodenní výměna vody v koupacích nádobách a jejich čištění.

Velkorysejší varianta přírodního jezírka je jezírko koupací, v němž si zaplavou jak zvířata, tak vy. Jen pozor, kachny, které se do vody klidně vyprazdňují, do něj raději nepouštějte.

Vaničky nejen pro děti

Pokud jezírko nemáte, psy potěšíte i velkým lavorem nebo nafukovacím bazénkem. Hladina stačí nízká, pes potřebuje mít hlavu nad vodou. Aktivní zvířata ocení prostornější nádobu, i kdyby nebyla přímo pro plavání, budou si v ní hrát. Vodu je třeba pravidelně měnit, ve stínu vydrží přijatelně čistá déle. Její trvanlivost rozhodně neprodlužujte pomocí chloru, skalice či soli. Kromě toho, že byste psům neprospěli, také byste s použitou nemohli zalévat zahradu. A protože je třeba měnit ji často, hadice nastavená na výpusť práci usnadní – ideální je pak zalévat samospádem. Nebo použít malé ponorné čerpadlo. Pokud váš pes vodu nesnáší, bazének mu nenuťte. Lepší je pro ně stín.

 

Napajedla pro ptáky

Ptáci potřebují nejen pít, ale také si ve vodě čistit peří. Poslouží jim mělký břeh jezírka, užitečným i krásným prvkem zahrady může být také ptačí napajedlo – nádoba se zdrsněnými stěnami, po nichž jim to nebude klouzat. Zvláště tam, kde se pohybují kočky, je třeba napajedlo zavěsit pod strom, nebo pořídit nádržku na noze. A třeba malá mělká prohlubeň v kameni, nejlépe také s drsným dnem – v měkkém pískovci ji snadno sami vytvoříte s pomocí dláta – poslouží jako pítko užitečnému hmyzu, aniž by mu hrozilo utonutí.

 

Viola Martinková, foto Shutterstock

Zvíře a voda