Aby jim v zimě nebyla zima

Zatímco v létě je pobyt zvířat v zahradě téměř bezproblémový a mohou zde zůstávat nepřetržitě, v zimě i ta odolná psí plemena potřebují speciální péči. Na rozdíl třeba od koček.

Chlad ohrožuje zvířata už při krátkodobém pobytu venku, což platí zvlášť pro krátkosrstá plemena. I psi, kteří jsou zvyklí být celý rok venku, ale potřebují přizpůsobit boudu k tomu, aby v ním mohli žít, když teploty klesnou pod nulu.

Nejlepší do boudy je sláma

Je-li bouda správně velká, pes si ji dokáže vyhřát sám, vy mu s tím však můžete pomoci. Doporučuje se pro toto období vyměnit klasickou přepážku mezi předsíní a ložnicí za zateplenou.

Stejně tak zvýšený práh u vstupu zajistí, že se dovnitř nedostane voda, ale ani průvan.

Velmi důležité je i zakrytí vchodu vhodným materiálem – zvolit můžete například závěs z měkčeného PVC, který běžně koupíte. Protože je průhledný, zvíře bude mít přehled o tom, co se děje venku. Navíc tento materiál odolá i teplotám pod nulou. Zvolit můžete i starou deku, která také zabrání chladnému vzduchu, aby pronikal přímo do boudy.

Naopak jako podestýlku deky, ani staré matrace nedávejte, snadno totiž navlhnou a zvíře na nich může nastydnout. Mnohem lepší je klasická sláma. Nenavlhne a výborně izoluje, navíc pes si v ní může udělat vlastní pelech, který ho lépe zahřeje. Jakmile přijdou velké mrazy, které ovšem trvají zpravidla jen pár dnů, měli byste zvířeti umožnit vstup do domu – například do předsíně, garáže, nebo třeba vytápěné kůlny. Jeto lepší, než pak řešit zdravotní problémy.

Domácí připravte i na vycházky

Přípravu na vycházky do zahrady či ven však vyžadují i psi žijící doma. Platí to zvlášť pro krátkosrstá plemena, která bývají nejvíce náchylná na nastydnutí. U nich pak má význam na toto období pořizovat kombinézy, svetry či jiné oblečení. Vždy se doporučuje je zvířeti vyzkoušet, nesmí jim být ani velké – snadno by se z nich vysvlékli, ani malé. Pokud by je někdy dřely, v místech by pak vznikaly kožní problémy. U psů, kteří mívají problémy s bolestmi zad, což jsou například jezevčíci, se doporučuje ponechat jim oblečení ještě několik minut po návratu z procházky, aby se lépe zahřáli. Důležité je také ošetření tlapek po procházce. To platí především pro psy ve městech, kde jsou chodníky ošetřené solí. Tam byste jim měli tlapky nejen důkladně osprchovat a umýt, ale také ošetřit speciálním balzámem, nebo jen obyčejnou neparfemovanou indulonou.

Kočky nastydnou spíš na okně

Kočky jsou v tomto směru odolnější, zvlášť pokud jsou zvyklé žít celý rok venku. I když rizikové mohou být noci s vysokými mrazy, jestliže si zvíře nemá kam zalézt a kde se ukrýt. Těm domácím pak hrozí nastydnutí, nikoli při vycházkách ven, ale při ležení na parapetu doma. Pokud okno dobře netěsní a táhne jím dovnitř studený vzduch z venku, kočky snadno prostydnou a pak jim hrozí například zánět dýchacích nebo močových cest.

Ptáci v zahradě

Pomoci přežít zimu venku však potřebují i ptáci, kteří neodlétají do teplých krajů. Posloužíte jim nejen plným krmítkem s vhodnou potravou. Noci pak tráví v početných skupinách, kde se snižuje jejich teplota pomaleji, než když by byli jednotlivě. Zpravidla hledají dutiny ve stromech, v budkách, za odstávající kůrou anebo i v hustých keřích. Pokud jim tedy takové místo na zahradě dopřejete, pomůžete jim lépe přežít tyto měsíce.

Ježci hledají zimní úkryt už v září nebo v říjnu, zpravidla v přístupných kompostech, starých pařezech nebo domcích, které jim připravíte. Důležité pro ně také je vytvořit si dostatečně zásoby tuku, dovedou se vykrmit až na váhu kolem dvou kilogramů. S klesajícími teplotami se snižuje jejich teplota až pěti stupňům a tělesné pochody běží v nejmenším možném rozsahu, aby ztrátu energie stačily pokrýt zásoby tuku.


Pohyb musí být

Při pohybu venku v zimě platí pro zvířata jedna důležitá zásada – pes se musí při procházce stále pohybovat. To je jeho přirozená touha pořádně se při procházce proběhnout. Problémy nastanou, pokud bezohledný majitel nechá své zvíře venku uvázané a jde například nakoupit. Totéž platí pro psa uvázaného pod sjezdovkou a čekajícího na majitele až dolyžuje. Pozor i na psy, kteří milují vodu a jsou schopni do rybníka či řeky skočit i v zimě. Je to nebezpečné, proto je raději v těchto místech přidržujte na vodítku.


Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2017.

Aby jim v zimě nebyla zima