Místo posilovny zahradní terasa?

Představujeme vám soukromé fitness studio, do kterého žádnou permanentku nepotřebujete… V létě totiž můžete na venkovní terase nejen odpočívat, ale i běhat, protahovat svaly nebo trénovat s vlastní vahou.

foto Shutterstock

Podle studie z univerzity v Glasgow hraje překvapivě velkou roli, zda se hýbeme venku, nebo v interiéru – vědcům se už v roce 2010 povedlo prokázat, že cvičení na čerstvém vzduchu má až o 50 % pozitivnější účinky na lidskou psychiku. Řada dalších studií zase velebí venkovní pohyb kvůli úspěšnějšímu zlepšování nálady, zvyšování sebevědomí a snižování rizika nadváhy. Pokud se v letních měsících radši zdržujete ve stínu, skvělým řešením, jak zůstat fit a v kontaktu se zelení, může být cvičení na terase.

 

CVIČÍTE TECHNICKY SPRÁVNĚ?

„I na malém prostoru se dá cvičit jakákoli tělesná partie, na terase tedy zvládnete jak posilovací, tak kardio trénink. Důraz byste ale měli klást především na techniku cvičení, abyste si zbytečně neublížili nebo neprohloubili případné zdravotní problémy,” apeluje osobní trenérka Jana Schwarzová. Z praxe má totiž zkušenost, že když začátečníci druhý den po cvičení „nic necítí”, obvykle se to neděje proto, že zvolili příliš snadné cviky, ale protože je neprováděli technicky správně. „Trenéra si pochopitelně můžete objednat i domů, na svoji verandu či zahradu. Ceny záleží na dojezdové vzdálenosti, ale pohybují se kolem tisícovky za soukromou lekci,” dodává trenérka. Zkušenějším cvičencům skýtá terasa možnost připojit se k wifi a užít si třeba online lekci pilates či fyzioterapie.

foto Shutterstock

 

VE STÍNU I NA PŘÍMÉM SLUNCI

A které zásady se vyplatí při cvičení dodržovat? Třeba myslet na správnou obuv. „Na měkkém povrchu, ať už na podložce nebo na tartanu, není špatné cvičit naboso. Ale pokud cvičíte na tvrdém povrchu, kupříkladu na dlážděné terase, a chcete do svého tréninku zařadit skoky a poskoky, měli byste zvolit obuv s měkkou podrážkou a zpevněnými kotníky, ať si neublížite,” varuje Jana Schwarzová. U pitného režimu v zásadě nezáleží na tom, jestli cvičíte doma, nebo venku, pokud však nemáte terasu nijak krytou a praží vám na ni ostré letní slunce, trenérka radí doplňovat tekutiny každých deset minut. „Trénink na sluníčku ocení spíš zdatní cvičenci, kteří se při něm zároveň vypotí a přirozeně opálí. Pokud se rozhodnete cvičení na slunci vyzkoušet, vedle láhve s vodou byste neměli zapomenout ani na sluneční brýle.”

 

130 TEPŮ ZA MINUTU

Rádi šetříte rodinnou kasu? Pak vás možná potěší zpráva, kolik pomůcek už doma máte. „Nechceteli utrácet za činky, můžete trénovat s batohem na zádech, do kterého si dáte lahve s vodou, se židlí, podnožkou nebo dětským balonem.” Motivuje vás k pohybové aktivitě především spalování tuků? Pak se vám vyplatí investice do chytrých hodinek, které ukazují tepovou frekvenci. „Obecně platí, že by se při tréninku na spalování tuků měla pohybovat okolo 130 tepů za minutu,” vzkazuje osobní trenérka. „Kdo cvičí pro radost, aby se cítil dobře, tepovku sledovat nemusí.”

 

foto Shutterstock

PRVNÍ PŮLMARATON NA VERANDĚ?

Pokud chcete zůstat v dosahu dítěte spícího v domě, nebo zrovna nemáte chuť běhat po lese ani vyrážet na cyklovýlet, můžete si na terasu přesunout i běžecký pás nebo rotoped. „Když teploměr ukazuje přes třicet stupňů, doporučuji, ať si šlapete příjemným tempem a se zátěží to nepřeháníte. Každý pohyb se počítá!” povzbuzuje k letnímu sportování osobní trenérka Jana Schwarzová.

 

 

Veronika Košťálková, foto Shutterstock

Místo posilovny zahradní terasa?