Terasa ve třech stylech

Terasa by měla ladit se stylem domu i zahradou, která na ni navazuje. Dáte přednost romantické, vesnické nebo se vám nejvíce hodí ta moderní?

Výběr nábytku, typ dlažby a samozřejmě také doplňky a dekorace ovlivňují vzhled terasy. Jejích výměnou pak můžete tomuto prostoru dát nový styl.

 

Romantická

Květiny v truhlících i na nábytku, pohodlná křesla a pohovky, množství doplňků… to vše by se mělo na romantické terase objevit.

Nejlépe si odpočinete obklopeni květinami a v přírodě. Nic z toho by tedy na romantické terase nemělo chybět. Platí to i o podlaze – tu nechte udělat ze dřeva, pokud se bojíte náročné údržby, dejte přednost kamenu, keramické dlažbě, klidně i betonu. Ovšem zapomeňte na jednobarevné dlaždice a volte kolekce, kde je namícháno více odstínů. A určitě je neklaďte pravidelně, nedokonalosti jsou zde vítané.

Nábytek zvolte ideální dřevěný, ratanový, případně z umělého výpletu. Protože pro romantický styl je typická bílé či krémová barva, dejte přednost těmto odstínům. Když se rozhodnete pro dřevěné sestavy, volte bíle lakované. Vyplétaný nábytek z umělého ratanu se běžně prodává ve světlých tónech. Nezapomeňte křesla a pohovky doplnit pohodlnými sedáky, ideálně v pastelových barvách s květinovými vzory.

Důležitým prvkem romantických teras jsou doplňky – nešetřete jimi. Zvolit můžete květinové závěsy, zdobené truhlíky, sochy, hrnky… krásné a zároveň oblíbené jsou houpací sítě, závěsná křesla nebo hamaky. Pro zastínění takové teras jsou lepší než pergoly a slunečníky altány s textilními bočnicemi, ty lze nahradit závěsy či záclonami.

 


Moderní

Jednoduché geometrické tvary, méně obvyklé materiály a k tomu jako doplněk jedna výrazná barva – tak vypadají moderní terasy. Jsou sice strohé, nikoli však nepohodlné.

Moderní terasy mají kromě jednoduchosti ještě jednu důležitou vlastnost – jsou bezúdržbové. Beton, kov, umělé textilie sice doplňuje dřevo, ale jde o druhy, které se nemusejí natírat – sice po určité době ztrácejí svou medovou barvu a získávají šedou patinu, ale to je tady vítané.

Podlahu terasy zvolte v neutrální šedé či béžové barvě, je jedno, zda sáhnete po betonových nebo keramických dlaždicích. Beton se zde požívá nejen na podlahu, ale i na nábytek, praktické jsou z něj třeba květináče. Rozhodně se nemusíte být, že by křesla a pohovky byly nepohodlné. Doplňují je opět měkké polštáře.

Moderní podobu dodá terase zastínění – volí se zde textilní plachty a přístřešky různých tvarů. Vyrábějí se z látek opatřených protišpinivou úpravou, bývají také impregnované, aby místo ochránily před slabým deštěm.

Doplňky zde šetřete. Zajímavost prostoru dodá buď barva, například na polstrech, nebo méně obvyklý materiál, třeba nerezový kov.

 

Venkovská

Tento styl přirozeně navazuje na tradiční zahradu. Používají se zde přírodní materiály, hodí se sem i použitý nábytek s patinou.

Venkovská terasa se neobejde bez dřeva – na podlahu, pergolu i nábytek zvolte ideálně masiv, ošetřený pouze lazurovacími laky, aby zůstala zachována přirozená kresba tohoto materiálu. Variantou jsou sedací sestavy z přírodního nebo umělého ratanu. Ani zde nechybí textilie, a to v pastelových odstínech – jednobarevné či vzorované, záleží na každém, čemu dá přednost. Venkovský styl místu dodá i klasická pálená cihla.

Ideálním místem pro takovou terasu je dřevěná pergola, která zde zajistí potřebný stín v letních měsících, zvlášť pokud ji necháte porůst popínavými rostlinami. Právě květiny a dřeviny v nádobách jsou nejlepším doplňkem tohoto stylu, zvlášť zvolíte-li domácí druhy – zvonky, kopretiny či hortenzie

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock a profimedia,cz

Terasa ve třech stylech