12 vodních osvěžení, která si zamilujete

Tekoucí i klidná, chemicky ošetřená i přírodní, okrasná i rozvlněná plaváním… Voda může na vaší zahradě ožít mnoha způsoby. Vytipovali jsme pro vás tucet nejkreativnějších nápadů pro svěžejší léto 2022.

Domácí vodní ZOO

foto Shutterstock

Pokud vlastníte zahrádku skromných rozměrů, věřte, že i miniaturní vodní plocha působí velmi atraktivně, zvlášť když se dozdobí rostlinami, kameny a vodotryskem na solární pohon. Sice se v zahradním mini jezírku nedají chovat ryby (v letních měsících byste jim těžko zajistili rozumnou teplotu vody), nicméně se dá očekávat, že tu malí zoologové nebudou mít nouzi o podněty: vodní hladina obvykle láká nejen žíznivé ptáky, ale i vážky, motýly, vodoměrky nebo žáby.

 

CHLADIVÁ MLHA NA POČKÁNÍ

foto Shutterstock

Kdykoli venkovní vzduch připomíná prádelnu, stýskáte si po mírnějších teplotách? Vodní mlhovače je umí spolehlivě „vykouzlit”! Jemná mlha, kterou trysky vyrábějí přeměnou vodního proudu na mikro kapičky, se bezprostředně odpařuje, čímž zvyšuje vlhkost vzduchu, ochlazuje exteriér o 1012 °C, a ještě odpuzuje hmyz. Zda si mlhovací set připevníte na slunečník, k bazénu nebo na terasu, záleží čistě na vás – obvykle se prodává s dlouhou hadicí, kterou připojíte k vodovodu nebo k čerpadlu. Počáteční investice se pohybuje v řádech stokorun, hodinová spotřeba běžného mlhovače se v průměru odhaduje na osm až deset litrů vody.

 

Melodie vodopádu

foto Shutterstock

Porouchal se vám klavír, opravit nejde, přesto je vám líto starý nástroj vyhodit? Proměňte ho na originální zahradní dekoraci 2 v 1! Voda může přes klaviaturu padat na kamení či přímo do jezírka, a navíc získáte prostorný truhlík, který upoutá každou návštěvu. Koncertovat se sice na piano s vodopádem nedá, ale tekoucí voda tvoří neméně zajímavou zvukovou kulisu.

 

SKLUZAVKA PRO MALÉ I VELKÉ

foto Shutterstock

Hledáte letní zábavu pro děti starší pěti let či pro partu přátel? Máte-li na zahradě rovnou plochu dlouhou alespoň pět metrů, nabízí se skluzavka s vodními tryskami alias slide. Atrakci z vinylu připevníte úchytkami k zemi, pomocí adaptéru ji připojíte k hadici… A záhy může začít soutěž, komu to na mokrém povrchu klouže nejlépe a nejdál.

 

Voda poháněná sluncem

foto Shutterstock

Líbí se vám relaxační zákoutí s fontánou, ale odrazuje vás představa, že byste na ryze okrasný prvek plýtvali vodou a elektřinou? Už nemusí! Poohlédněte se po solární vodní dekoraci, která disponuje kvalitním akumulárem a panelem dostatečně velkým na to, aby tekoucí vodu poháněla výhradně sluneční síla, nezávisle na elektrické síti. Někteří výrobci fontán pamatují na chytrý systém cirkulace, takže si na zahradě užijete zurčení i bez dodatečného přívodu vody.

 

DOTEK VODY A VYHŘÁTÉHO DŘEVA

foto Shutterstock

Ať si chcete u odpolední kávy máčet chodidla v bazénu, nebo si rádi děláte pohodlí při chytání bronzu, letní siestu vám zpříjemní dřevěné opalovací molo. U zahradních jezírek slouží pochozí mola nejenom ke slunění či k prodloužení dřevěné terasy, ale také k důmyslnému zakrytí filtrační šachty.

 

Neckyáda na souši

foto Shutterstock

Potřebujete dětem ukrátit čekání, než se voda v bazénu ohřeje na přijatelnou teplotu? Do plechové vany či starých necek stačí nalít pár kbelíků a obratem máte postaráno o nadšené výskání. Pokud děti při svých hrách všechnu vodu nevycákají ven, můžete s ní po koupání ještě společně zalít zahradu.

 

JEZERNÍ POSEZENÍ

foto Shutterstock

Na tempa v bazénu vás moc neužije, rádi se ale kocháte flórou, která se zrcadlí na vodní hladině? Pokud vám v blízkosti pergoly či altánku zůstala neosázená plocha, kam nepraží slunce od rána do večera, proměňte ji na okrasné jezírko – stanoviště ale volte chytře i s ohledem na přilehlé stromy a keře, ať si zbytečně nepřiděláváte práci s čištěním vodní plochy. Během tropických teplot vás jezírko potěší i jinak než vizuálně, umí totiž upravit mikroklima.

 

KAŽDODENNÍ EXOTIKA

foto Shutterstock

Zvažujete výstavbu suterénní koupelny pro návštěvy, které přišly vyzkoušet váš zahradní bazén, nebo zkrátka jen toužíte po nové úrovni uvolnění těla i duše? Inspirujte se výjevy z lázní na indonéském ostrově Bali, kde požitek z relaxační koupele ještě umocňuje výhled na bujnou vegetaci. Třebaže naše klimatické podmínky nesvědčí tomu, abyste si běžnou vanu postavili pod širé nebe, a ještě doprostřed zeleně, i pod střechou si můžete zařídit působivou iluzi tropického spa. Stačí, když si pohrajete s designem prostoru – cennou službu zde udělají tlumené barvy, surové přírodní materiály (kámen, dřevo, bambus) a rozměrné rostliny v květináčích. Když koupelnu ještě ozvláštníte cestou z dřevěných trámů a situujete ji na místo, kam lehce profukuje čerstvý letní vzduch, máte vyhráno.

 

Pro žíznivé vodomily

foto Shutterstock

Když začnete na internetu hledat zahradní pítka, v nabídce se vám objeví hlavně ta pro ptáky, ježky nebo psy. Po vzoru některých mateřských škol ale můžete zřídit fontánku s pitnou vodou také dětem – třeba ve formě nerezového pítka, venkovního dřezu či zahradního sloupu. Nejmladší členové rodiny díky ní budou mít připomínku pitného režimu stále na očích, a navíc se z konzumace „obyčejné” vody stane vítaná prázdninová zábava.

 

PŘÍRODNÍ KOUPÁNÍ DOMA?

foto Shutterstock

Vedle bazénů s chlorovanou vodou se rostoucí oblibě těší také koupací jezírka (která se čistí biologicky pomocí speciálního filtru) a biotopy (u nichž se čisticí proces deleguje na vodní rostliny a bakterie). Právě filtrační technika ale může ubírat místo koupací zóně.

 

 

Veronika Košťálková

12 vodních osvěžení, která si zamilujete