Znáte krásnější květiny?

Slunečnice jsou mimořádně atraktivní a krásné. Nebo znáte jinou letničku, která doroste do třímetrové výšky, její květ má v průměru třicet centimetrů a hodí se do každé zahrady?

Jednoletá slunečnice plnokvětá

Helios znamená slunce, Anthos květina. Helianthus je latinské jméno pro slunečnici.
Nejznámější je sice vysoká slunečnice letnička, ovšem neocenitelné jsou v zahradě i trvalky, což platí i pro tyto rostliny.

Slunečnice roční ́Autumn Beauty ́

Oblíbené jednoletky

Jednoletá slunečnice roční (Helianthus annus) je nejznámějším a pro mnohé také nejpůvabnějším zástupcem těchto květin. Můžete ji pěstovat v řadě variet, které ještě zvýrazňují její klasickou krásu, nebo jsou naopak méně obvyklé. Atrakcí na zahradě budou přes tři metry vysoké odrůdy, které zkrášlí okraje zeleninových záhonů nebo porostou podél plotu. Do nádob nebo mezi jiné druhy rostlin raději volte nízké varianty.
Letničky kvetou obvykle od červenci až do podzimu. A to nejen žlutě, mohou být i červené, žíhané, krémové, oranžové, purpurové nebo vyvolávat dojem plnokvětosti. Oblíbenou směs teplých tónů od žluté po karmín nabízí například kolem 170 centimetrů vysoká odrůda ‘Autumn Beauty’. Zaujme i krémové květenství časné odrůdy ‘Buttercream’, která nevytváří pyl, což ocení hlavně lidé alergičtí na hvězdnicovité rostliny. Pokud si přejete naopak nezvyklou temně červenou slunečnici, vyzkoušejte dva metry vysokou odrůdu ‘Infrared’. Vybrat si můžete jak klasiku, tedy jeden velký květní úbor na silném stonku, tak i variety větvené. Nabídka se u jednoletých slunečnic často obměňuje, vzniká i řada hybridních odrůd. Na sáčcích se semeny by měly být uvedené základní vlastnosti, jako je výška a typ květenství. Semena vysejte v půli května. Nejlépe slunečnice porostou a pokvetou ve výživné kypré propustné půdě s dostatkem vláhy a živin. A samozřejmě potřebují co nejvíce slunce. Pokud chcete vývoj urychlit, nechte půdu prohřát černou fólií či zahradnickým zvonem a semena vysejte již počátkem měsíce či koncem dubna. Semenáčky je pak nutné chránit před mrazíky – a také slimáky, kterým obzvlášť chutnají – sklenicí, plastovým krytem, netkanou bílou textilií a podobně. Předpěstovávání sazenic příliš vhodné není, přesazování těmto rostlinám nesvědčí. Stonek dobře zavlažovaných a živených slunečnic je silný, dokonce se po něm může pnout fazole. Ale mohou se zlomit při silném větru, proto je přivažte k plotu či zídce nebo jim dopřejte oporu.

Vytrvalé slunečnice

Slunečnice však mohou růst na zahradě celá léta, pokud si vyberete některou z trvalek. Mezi ně se řadí slunečnice vytrvalá (Helianthus decapetalus). Květní úbory má drobnější než jednoletá, dorůstají osmi centimetrů v průměru. Ovšem o co jsou menší, o to budou početnější. Nakvétají postupně od července až do října a dlouho vydrží i ve váze. Jde o ideální druh do záhonů venkovského stylu. Vytrvalá slunečnice bývá asi metr a půl vysoká a metr široká. Zjara ji můžete množit dělením trsů, počátkem léta pomocí bazálních řízků. Dařit se jí bude v propustné výživné půdě na slunném místě. V době růstu a poté nasazování květů ji pravidelně a dostatečně zalévejte, pokud by trpěla suchem, málo pokvete.

 

Slunečnice vytrvalá ́Meteor ́

 

Vybírat můžete z mnoha kultivarů včetně plnokvětých, jako je například ‘Soleil d´Or’ nebo poloplných jako ‘Meteor’. Odrůda ‘Capenoch Star’ má květní úbory obzvlášť velké a pěkné, dorůstá do výšky až 180 centimetrů. Zvláště na větrném místě jí ale raději poskytněte oporu, aby se nezlomila.Další z trvalek – slunečnice Helianthus atrorubens – zdobí zahradu v srpnu a září.

Trsnatá rostlina dorůstá až dvou metrů a může být široká i šedesát centimetrů. Podle toho volte i rozestupy při výsadbě – na metr čtvereční postačí dvě rostliny. Je ideální na pozadí trvalkových záhonů. Květy s purpurovo hnědým středem a zářivě žlutými lístky kolem jsou velké deset centimetrů. Zahradnictví však nabízejí vyšlechtěné odrůdy s květenstvími ještě většími a poloplnými. Například ‘Monarch’ zdobí až třicet centimetrů dlouhé lístky a pohled potěší i chlupatý stonek s nádechem do purpuru. Tato slunečnice ocení propustnou, humózní a vláhou dobře zásobenou, lehce zásaditou půdu. Jednou za čtyři roky jí prospěje rozdělení trsů, nejlépe na jaře nebo na podzim, čímž si ji zároveň namnožíte. Nejlépe pokvete na slunci, ale vyrovná se i s polostínem.

Helianthus atrorubens ́Monarch ́

Podzimní slunečnice

Opravdu neobvyklou ozdobou zahrady jsou mohutné trvalky, které kvetou od podzimu až do příchodu silnějších mrazů. Řadí se mezi ně slunečnice vrbolistá (Helianthus salicifolius) s výškou až dva a půl metru. Rozkvétá od října, má početné zlaté úbory velké asi sedm centimetrů. Ovšem zahradu zdobí po celou sezónu, a to především díky neobvykle úzkým listům. Tvoří mohutné trsy, na metr čtvereční proto vysaďte jen jednu sazenici. Nároky má podobné jako předchozí druhy, jen nepotřebuje tolik vody. Slunečnice obrovská (Helianhus giganteus) je vysoká až tři metry. Kvete od září do zimy a kromě zářivě žluté varianty existuje i krémový kultivar ‘Sheila´s Sunshine’.

Slunečnice roční ́Buttercream ́

Proč milují kompost?

Jak vytrvalé, tak jednoleté slunečnice potřebují dostatek živin a hodně vody, pokud mají narůst do své ohromné výšky a bohatě kvést. Při výsadbě a přípravě záhonu proto nešetřete kvalitním vyzrálým kompostem. Ten je bude pozvolna zásobovat důležitými prvky po celou sezonu, a navíc pomáhá v půdě zadržet vláhu. Na jaře i v létě jim můžete dopřát tekuté hnojivo, nejlépe organické. Nejenže nabídne rychlé živiny, ale podpoří i tvorbu humusu, který opět udržuje půdu kyprou a přiměřeně vlhkou.

Jedlé květy, semena i hlízy

Mezi slunečnicemi najdete i odrůdy určené speciálně pro ptáky s extra velikým středem plným semen, jako je ‘Mammoth Grey Stripe’, ‘Pro ptáčky’, ‘Obrovská’ a jiné. Pokud je ochutnáte, zjistíte proč. Semena budou chutnat i vám. Pokud mají ještě měkké slupky, nemusíte je vůbec loupat. Jedlé, chutné a zdravé jsou však i jazykovité květy po okrajích. Zpestří letní saláty, dezerty, chlebíčky i nápoje. Přímo pro jedlé hlízy se pěstuje pohledná a nenáročná slunečnice topinambur (Helianthus tuberosus). Hlízy, které lze upravovat stejně jako brambory, jsou bohaté na prospěšný inulin. Ten je sladký, proto ho lze využít jako náhradu cukru. Neštěpí se však v tenkém střevě a není absorbován do krve, nezvyšuje tak hladinu krevního cukru. Jeho kalorická hodnota je velmi nízká až nulová.


Co je úbor?

Slunečnice tvoří květenství zvané úbor. Tvoří ho stovky drobných trubkovitých kvítků uspořádaných do středového terče, který lemují jazykovité květy kolem dokola. Je plné nektaru a pylu, které lákají včely, čmeláky i motýly, ale třeba i pestřenky, jejichž larvy dovedou zlikvidovat velké množství mšic.

 

Slunečnice vytrvalá ́Capenoch Star ́

Slunečnice roční ́Infrared ́

 

 

Viola Martinková, foto Shutterstock a profimedia.cz

Znáte krásnější květiny?