Čím natřít kovový plot

Jestliže se rozhodnete pro kovový plot, je třeba se o něj starat – tedy pravidelně odstraňovat korozi a natírat ho. Jak často? To záleží na kvalitě přípravy povrchu, volbě nátěru i pečlivosti nanášení.

Odborníci tvrdí, že úspěch natírání závisí z jedné poloviny na přípravě povrchu, druhou pak tvoří správný výběr barvy a pečlivost jejího nanášení.

 

Rez musí pryč

Nejprve odstraňte ocelovou stěrkou a drátěným kartáčem hrubou a volnou rez, na jednotlivé šprušle lze použít i smirkový papír. Zvýšenou péči věnujte rizikovým místům, což jsou zejména různé svary a spoje. Zbytky koroze se dají odstranit i odrezovačem. Na výběr při tom máte přípravky oplachové nebo bezoplachové. V obou případech dodržujte návod výrobce. Po odstranění rzi však příprava pokračuje: předmět musíte odmastit, a to horkou vodou se saponátem a následně speciálními odmašťovacími prostředky. Důležité je povrch rychle vysušit, jinak by mohlo dojít k takzvané mžikové korozi. Pro odmaštění lze použít vhodná rozpouštědla, ale zde dodržujte bezpečnostní doporučení, často jde o zdraví škodlivé látky.

Jednodušší přípravu mají majitelé hliníkových plotů, které nekorodují. Ty stačí odmastit. Doporučuje se je umýt kartáčem a vodou s přídavkem saponátů, pak ještě opláchnout.

Jakou barvu vybrat?

Než začnete s natíráním, je třeba se rozhodnout, zda zvolíte vodou ředitelný nebo syntetický nátěr a jestli dáte přednost kombinaci klasické základové barvy a vrchní vrstvy anebo v současné době moderní takzvané jednošichtovce. Podle odborníků jsou všechny varianty možné a správné.

Dříve se k ošetření kovů používaly fermežové barvy. Patřily k velmi trvanlivým a na trhu bylo několik druhů. Dnes už se ovšem nevyrábějí. Na výběr tak máte vodou ředitelné a syntetické. Rozdíl v kvalitě není žádný, záleží tedy na každém, s čím se mu lépe pracuje.
To platí i o rozhodování mezi kombinací základního a vrchního nátěru a jednošichtovkou. V prvním případě se nanáší nejprve antikorozní barva, která ochrání kovové části proti rzi a zvýší přilnavost vrchní vrstvy. Ta poté dodá materiálu požadovanou barvu a vzhled, a především jej ochrání proti povětrnostním vlivům či UV záření.

Populární jednošichtovky zároveň působí jako základní i vrchní nátěr, tedy kovové části ochrání před korozí, ale zároveň působí proti povětrnostním vlivům. Neznamená to však, že povrch stačí natřít jen jednou. Vrstvy se aplikují vždy minimálně dvě. V čem je tedy jejich výhoda? Že nemusíte kupovat a skladovat dva druhy barev – stačí vám jeden. Zvlášť natíráte-li jen malou plochu, jsou výrobky dva v jednom výhodné.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Čím natřít kovový plot