Zářivé jasany nejen pro okrasné zahrady

Jasany nepatří k nejčastěji vysazovaným druhům, mnohé z nich se ale řadí mezi domácí dřeviny dobře přizpůsobené našim podmínkám – na prostornějších zahradách proto určitě najdou své místo. Netrpí významnými chorobami ani je nenapadají škůdci, kteří pronásledují jiné listnáče (klíněnka jírovce, grafióza pak jilmy), a dobře zakořeněné už nevyžadují téměř žádnou péči. Navíc nejsou náročné ani na typ půdy, ani na její pH. Co dalšího o jasanech potřebujete vědět?

Zářivé jasany

Foto: Shutterstock

Jasan ztepilý

Fraxinus excelsior

Nikoho podle jména nepřekvapí, že se jedná o vysoký strom s válcovitým kmenem a vejčitou, vzdušnou korunou. Na zahradách se častěji pěstují šlechtěné odrůdy, původnímu domácímu druhu se nejvíce blíží ‘Atlas’ s lesklými lichozpeřenými listy, na podzim se mění na jasně žluté. Kvete později, plody zpravidla netvoří. Odrůdu ‘Aurea Pendula’ poznáte podle převislé koruny a žlutavých či světle zelených větviček. Pozornost přitáhne zaručeně i solitérní samčí odrůda ‘Crispa’, která na výšku měří stěží dva metry. Tmavě zelené a stočené listy vyrůstají jen na koncích větví.

Tipy pro pěstování: Prospívá v jakékoli hlubší půdě, včetně těžké a jílovité, pokud není suchá. Mělčí kamenité profily mu nevyhovují. I když spadá mezi mrazuvzdorné dřeviny, silné mrazy snáší špatně.

Zářivé jasany

Foto: Shutterstock

Jasan úzkolistý

Fraxinus angustifoliaa

Spolu s jasanem ztepilým patří k domácím druhům, volně se s ním setkáte na jižní Moravě. Pěstuje se v podobě vysokého, ale úzkého tvaru, dlouhé lichozpeřené listy mohou dorůstat až do 25 centimetrů. Buď nekvetou vůbec, nebo mají velmi nenápadné květy. Nejžádanější a současně nejprodávanější je odrůda ‘Raywood’. Proč se těší takové oblibě, poznáte ke konci sezony, kdy se stromy vybarvují do karmínových, až temně bronzových tónů. Pokud se poštěstí dlouhý podzim bez mrazíků, tento nápadný kolorit se udrží i několik týdnů.

Tipy pro pěstování: Jako jeden z mála druhů lépe prospívá v půdě s kyselejší půdní reakcí, do neutrální půdy se proto přidává rašelina nebo listovka. Potřebuje slunné místo.

Zářivé jasany

Foto: Shutterstock

Jasan zimnář, syn. Jasan manový

Fraxinus ornus

Druh původem z jižní Evropy a Malé Asie dorůstá do tvaru menšího stromu, běžně zůstává i jako hustý keř. U nás jej někdy najdete na teplých a slunných stanovištích. Smetanově bílé květy se na samičích stromech objevují v průběhu května až června. Směstnané do bohatých lat pěkně voní. Po opylení se mění na hrozny okřídlených nažek. Samčí odrůda ‘Meczek’ sice nekvete, zdobí ji ale tmavě zelené olistění, jež se později vybarvuje do zářivě oranžové. V nabídce najdete i kultivar ‘Louisa Lady’ s pěkně utvořenou kulovitou korunkou.

Tipy pro pěstování: Velkou předností je hustý habitus a pomalý růst, nemusíte jej tvarovat. Tento jasan dobře roste téměř na jakékoli půdě s dostatkem živin, pH preferuje neutrální nebo mírně zásadité.

Zářivé jasany

Foto: Shutterstock

Jasan pensylvánský

Fraxinus pennsylvanica

Je představitelem jasanů ze zámoří, kde jich roste přes 40 druhů. Jedná se o vysoký strom s atraktivními listy, na jaře vyniknou také nápadné, nezvykle černé pupeny se sametovým povrchem. Ve školkách se často nabízí krásný kultivar ‘Summit’. Nevadí, když nekvete (jde o samčí klon), jeho vznosná, hustě olistěná symetrická koruna funguje jako krásná solitéra. Vynikne zvlášť na podzim, kdy získává zlatavý odstín. Za pozornost stojí zajímavá odrůda ‘Aucubifolia’ se žlutě kropenatými listy. I v tomto případě se jedná o nekvetoucí, poměrně rychle rostoucí, spolehlivě mrazuvzdornou dřevinu.

Tipy pro pěstování: Dobře snáší řez i prosvětlení a tvarování, tvar má spíš užší. Třebaže jasany vynikají tolerancí k typu půdy, mladé stromky špatně snášejí vysokou hladinu spodní vody.

Zářivé jasany

Foto: Shutterstock

Text: Dagmar Cvrčková, foto: Shutterstock

Zářivé jasany nejen pro okrasné zahrady