Balkon pro krásné léto

Přejete si odpočívat na slunci s knihou v ruce? Pěstovat květiny? Nebo si dokonce vytvořit vlastní zásoby zeleniny či bylinek? Nepotřebujete k tomu zahradu, balkon vám bude stačit.

Co je vám nejmilejší?

Na malý prostor balkonu se vám nevejde vše jako na zahradu, dobře si tedy rozmyslete, k čemu ho budete používat. Je orientovaný na východ a vy máte možnost chodit do zaměstnání až později? Pořiďte si sem malý stůl a v létě zde snídejte. Je-li orientovaný na západ, budete ho využívat spíš odpoledne, kdy sem svítí slunce. Hodí se sem tedy křesílko, třeba na čtení. Vhodné jsou i lavice s úložným prostorem, do kterých ukryjete vše, co potřebujete k péči o rostliny.

Pro spoustu květin

Chcete prostor využít především pro pěstování květin a máte pocit, že se vám nedostává místa? Firmy dnes nabízejí přesně pro takové situace speciální truhlíky a nádoby, které lze zavěsit na zábradlí, a to jak zvenku, tak se dají postavit na horní hranu. Značně si tak rozšíříte možnosti pěstování.

Na grilování

Balkony a terasy lze využít pro grilování a přípravu pokrmů. S ohledem na sousedy se doporučuje volit přístroje plynové a elektrické, které neobtěžují okolí kouřem. Na výběr pak máte klasické grily nebo můžete sáhnout i po takzvaných kompaktních přístrojích – jsou menší a stavíte je na stůl. Když je nepotřebujete, uklidíte je a nezabírají vám venku místo.

Relaxační místo

Malý prostor lodžie lze proměnit v relaxační prostor, raději než lehátka sem zvolte závěsné koše a křesílka. Nezabírají tolik místa a jsou stejně pohodlná. Sice je lze upevnit ke stropu, ovšem raději si k nim přikupte speciální závěs. Vyhnete se tak problémům, kdy můžete poničit sousedovi nad vámi balkon nebo lodžii, o jejichž stavu a nosnosti víte jen málo.

Na prádlo

Protože koupelny jsou k sušení prádla zcela nevhodné, mnozí mění své balkony a lodžie v sušárny. Šňůry zavěšené pod stropem pak často omezují funkci tohoto místa právě jen na věšení prádla. Lepší je tedy postavit sem skládací sušák, který snadno uklidíte a prostor můžete využívat také k odpočinku. A lidé z širokého okolí neuvidí, jaké nosíte spodní prádlo.

Pro více lidí

Chcete-li, aby balkon využívalo více lidí, pořiďte si sem lavice – jsou ideální, pokud potřebujete usadit více osob na malý prostor. Zvlášť na balkoně, kde zábradlí slouží jako opěrka zad. Ostatní nábytek pak volte skládací nebo stohovatelný, aby v době, kdy ho nepoužíváte, nepřekážel.

Zeleninová zahrada

Nejen květiny a bylinky, ale i celou řadu druhů zeleniny nebo drobného ovoce lze pěstovat v nádobách na balkoně. Pamatujete, že rostliny zde mají mnohem méně substrátu než na záhonu, jejich kořeny často trpí přehříváním, nedostatkem vláhy a živin. Pěstujte je raději v samozavlažovacích truhlících a květináčích, kde toto nebezpečí není tak velké.

Balkon pro krásné léto