Zajímavé a barevné divizny

foto Shutterstock


Divizna plstnatá

Verbascum bombyciferum syn. V. olympicus

foto Shutterstock

Oproti nejznámější divizně lékařské, která se skoro nevětví, má tato spoustu výhonů. Prvním rokem vytvoří přízemní růžici, druhým žlutě vykvétá a dorůstá až do výšky dospělého člověka. Pochází z Řecka a Malé Asie, proto se jí říká také divizna olympská.

Tipy pro pěstování: Tento druh poroste téměř všude s výjimkou těžké jílovité půdy, tu vylehčete pískem. Takzvaný zpětný řez podpoří zakládání a růst postranních květních lat.

 

foto Shutterstock

Divizna černá

Verbascum nigrum

Ačkoli se jmenuje černá, má tato divizna květy tmavě žluté s výrazně fialovými tyčinkami. Sytě zelené listy jsou plstnaté jen na rubu. Na hranatých hnědých stoncích dorůstá do výšky až metr a půl. Právě tento druh posloužil jako základ pro další vyšlechtěné odrůdy.

Tipy pro pěstování: Třebaže je ze Sibiře, daří se jí na slunci a suchých místech nebo štěrkových záhonech. Pravidelně ji přesazujte, jinak se postupně ze záhonu vytratí.

 

foto Shutterstock

Divizna brunátná

Verbascum phoeniceum

Diviznu s výrazně fialovými květy najdete volně růst v teplých oblastech Moravy. Mívá výšku jen kolem 60 centimetrů. Pocházejí z ní barevné kultivary jako lososové ´Suger´ a ´Honey Dijon´, oranžová ´Clementine´, matně červená ´ Cherry Helen´ či ´Royalty´ a další.

Tipy pro pěstování: Třebaže původní druh snáší dobře sucho, vyšlechtěné zahradní kultivary potřebují vodu a živiny, aby dlouho kvetly. Nehodí se tedy pro suchá místa na slunci.

 

foto Shutterstock

Divizna Chaixova, syn. divizna rakouská

Verbascum chaixii

Smetanově bílá nebo žlutá okvětí a tmavě růžové tyčinky zdobí tuto nenáročnou diviznu, vysokou kolem jednoho metru. Z jedné rostliny vyrůstá hned několik květenství. Vyšlechtěné kultivary jako ´Wedding Candles´ či ´Alba´ jsou bílé. Jde o dvouletku, zřídka vydrží déle.

Tipy pro pěstování: Má ráda sušší slunná a teplá stanoviště. Lze ji vysadit i na skalky, měly by být ale vápencové. Dobře poroste i na úpatí na sucho skládaných kamenných zídek.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Zajímavé a barevné divizny