Talovín, zlatý příslib jara

Talovín zimní patří k tradičnímu koloritu předjarních zahrad. Kvůli termínu kvetení bývá někdy neprávem zařazován mezi jarní cibuloviny, patří však mezi pryskyřníkovité a vyrůstá z hlíznatých oddenků, nikoli cibulek. Svým vzhledem působí jako nezdolný optimista a jeho květy dodají na konci zimy energii vám i vaší zahradě.

Talovínům se trochu se vyhnul zájem šlechtitelů, proto si uchovaly přírodní charakter.

Talovínům se trochu se vyhnul zájem šlechtitelů, proto si uchovaly přírodní charakter.

ŽIvotní cyklus
Talovínům se trochu se vyhnul zájem šlechtitelů, proto si uchovaly přírodní charakter. Typický talovín měří asi deset centimetrů a na krátkých silných stvolech vytváří zlaté květy vonící po medu, které jsou obklopené límečkem zelených listenů. Pravé listy se objevují až po odkvětu. Po vysemenění se talovíny zatahují pod zem, kde najdete drobné hlízky. Jimi se talovíny rozmnožují, častěji se ale šíří samovýsevem. Žlutá kulovitá semínka jsou uložena v pětici pukavých měchýřků.

Pěstování
Nejlépe se talovínům daří na slunném místě s vlhčí půdou pod listnatými stromy a keři, kde mohou růst řadu let. Vyniknou zejména ve velkých skupinách, v nichž na pár dní vytvoří doslova zlatý koberec. Na rozdíl od šlechtěných cibulovin se ale nehodí pro ornamentální výsadbu, nerychlí se a nepoužívají se k výsadbě do truhlíků. Na zahradě ovšem potěší nejen vaše oko, ale i první jarní hmyz, který v květech nachází v tuto dobu vzácný nektar. Nezapomeňte však, že jsou jedovaté!

FOTO: PROFIMEDIA.CZ A SHUTTERSTOCK

Talovín, zlatý příslib jara

Talovín, zlatý příslib jara