Ježčí ráj

Mezi jedny z největších pomocníků na zahradě patří ježek. Kromě různých druhů hmyzu a housenek si totiž rád dopřeje slimáky, jejichž populaci drží díky svému jídelníčku spolu s dalšími užitečnými živočichy na uzdě. Na nás je, abychom mu připravili dobré sezonní útočiště a kvalitní zimoviště, kde přečká nejnáročnější období.

Falešný kompostér je ve skutečnosti šikovným úkrytem pro ježky.

Falešný kompostér je ve skutečnosti
šikovným úkrytem pro ježky.

Charakteristika výsadby
Předně je dobré uvést, že ježčí záhon nebude sloužit pouze ježkovi. Úkryt v něm najde i hmyz nebo obojživelníci, hodí se proto do jakékoli zahrady přátelské k živočichům. Lepší předpoklady k výskytu ježků mají sice přírodní zahrady na venkově napojené na volnou přírodu, ježčí rodinky jsou ale hojné i ve městech. V nich je vzhledem k nedostatku přírodních úkrytů budování těchto výsadeb a různých skrýší obzvláště důležité. Ve velkých městech je totiž ježek ohrožen i dopravou a v době pálení listí také ztrátou zimoviště. Pod ježčím záhonem si ale nepředstavujte nízký a stroze upravený porost. Taková stanoviště nemají pro ježka smysl. Útočiště nachází pod hromadami dřeva, kamenů prosypaných listím a v mohutných křovinách. Dobře mu poslouží bujné trnité keře, které ho ochrání před predátory. Ve výsadbách se uplatní i trvalky, ale vybírejte vyšší druhy, které ponecháte na zahradě i přes zimu. Jejich semeníky se tak stanou zdrojem potravy pro hladové ptáky. Pokud patříte mezi zahrádkáře, kteří neustále uklízejí, v ježčím záhonku se budete muset zapřít. Spadané listí v jakémkoli množství a tlející dřevo jsou totiž jeho samozřejmou a nedílnou součástí.

český názevlatinský názevcharakteristika
růže šípkováRosa caninatrnitý keř domácího původu
růže svraskaláRosa rugosarůže s velkými šípky
brslen evropskýEuonymus europaeusdomácí keř
líska obecnáCorylus avellanadomácí keř s oříšky
bez černýSambucus nigradomácí keř s jedlými plody
mišpule obecnáMespilus germanicaovocný trnitý keř
dřín obecnýCornus masdomácí keř s jedlými dřínky
šeřík obecnýSyringa vulgariskeř s atraktivními květy
kalina obecnáViburnum opulusdomácí keř s červenými plody
muchovník LamarckůvAmelanchier lamarckiikeř s jedlými plody

Použité materiály
Při budování záhonu používejte pouze přírodní materiály. Pro tvorbu zimoviště se hodí neopracované hrubé řezivo, silné i slabé větve a přírodní kámen. Kameny a větve na podzim prosypte spadaným listím, ježci v něm lépe přečkají zimu. Ve výsadbě najde své místo i dřevěný úkryt vyrobený speciálně pro ježky. Jedná se o jednoduchou bedýnku s chráněným vstupem. Vyrobit si ji můžete sami nebo ji stejně jako jiné úkryty pro živočichy seženete ve specializovaném obchodě. Aby výsadby nezarůstaly plevelem, namulčujte povrch půdy dřevěnou štěpkou, listovkou nebo borkou z jehličnatých dřevin. V místě výsadby je možný i menší přídavek kompostu nebo zahradní zeminy, záleží na kvalitě půdy. Počítejte ale s tím, že zde porostou jen nenáročné druhy rostlin.

Údržba a náročnost
Péče o dobře založený ježčí záhon je minimální a spočívá především v doplňování dřeva k úkrytu a mulčovacích materiálů. Náročnější údržba vás čeká jen po založení výsadby. Mladé rostliny budou vyžadovat zvláště v teplém počasí občasnou zálivku a sem tam budete muset dohlédnout na zaplevelení. Ježkům vyhovuje spíše zahuštěný porost, pokud tedy můžete, řez úplně vynechte. Před samotnou tvorbou záhonku si dobře rozmyslete jeho umístění. Ideální je klidné tiché místo na okraji pozemku, kde může ježek migrovat pod plotem (ideální výška usazení plotu je asi deset centimetrů nad zemí, jinak ježek neproleze). Výsadba bude v následujících letech působit na pečlivější zahrádkáře zvyklé na čistě okrasné výsadby možná neupraveně, proto ji umístěte tam, kde vám nebude vadit.

Doporučené rostliny
Do záhonu pro ježky se výborně hodí celá řada našich domácích dřevin, se kterými se setkáte i v krajině. Ježčí výsadbu můžete vytvořit také pod vzrostlým stromem, který bude zároveň zimoviště chránit. Pokud je to jen trochu možné, vysaďte na místo i některé trnité keře. Vhodné jsou například trnky, hlohyně šarlatové a růže. Hodí se sem i okrasné keře, trvalky a vyšší traviny. Pokud vyberete druhy s jedlými plody a trvalky s dostatkem semen, budou záhon hojně navštěvovat také ptáci.

Ukázková výsadba
Navržený středně velký ježčí záhon je umístěný pod vzrostlým ořešákem královským. Spadané listí každý rok zimoviště doplní a mohutná koruna ho zároveň ochrání před nepříznivými vlivy během celého roku. Pod tímto stromem a v blízkosti klokoče zpeřeného jsou vytvořena ježčí zimoviště z mohutných kusů dřeva a kamenů prosypaných právě spadanými listy. Z trnitých keřů byla vybrána trnka obecná a růže Hugova, které budou zároveň plnit estetickou funkci. Růži Hugovu můžete snadno nahradit i dostupnou růží šípkovou. Okolí zimoviště je osázeno nenáročnou bikou sněžnou. Z trvalek byly zvoleny vyšší druhy, jejichž semeníky zůstanou na místě i přes zimu. Výsadba se hodí především do venkovské nebo přírodní zahrady většího rozměru. V optimálním případě by měla navazovat na krajinné porosty za hranicí pozemku, aby mohli ježci snadno migrovat za potravou do okolí.

Návrh výsadby záhonu pro ježky

Návrh výsadby
záhonu pro ježky

český názevlatinský názevcharakteristika
1 ořešák královskýJuglans regiadomácí listnatý strom
2 růže HugovaRosa hugonisžlutě kvetoucí růže
3 trnka obecnáPrunus spinosatrnitý domácí keř
4 klokoč zpeřenýStaphyllea pinnatalistnatý keř
5 bika sněžnáLuzula niveadomácí okrasná tráva
6 třapatkovka nachováEchinacea purpurealéčivá trvalka
7 jarmanka většíAstrantia majordomácí trvalka
8 agastacheAgastache ‘Blue Fortune’léčivá trvalka
Návrh výsadby záhonu pro ježky

Návrh výsadby
záhonu pro ježky

FOTO: SHUTTERSTOCK A AUTORKA

KRESBY: AUTORKA

Ježčí ráj

Ježčí ráj