Uvažte si krásnou zimní kytici

Kytice v přírodním stylu, který je v posledních let stále oblíbenější, může zdobit váš stůl nebo se stát hezkým dárkem. Víte, jak ji uvázat?

Zatímco na jaře a v létě budete v kytici obdivovat především pestré květy nejrůznějších tvarů, v chladných měsících si naopak začnete všímat i drobných detailů jako sušených semeníků planých rostlin a zahradních trvalek nebo třeba lišejníků na bezové větvi, která se může stát nepřehlédnutelnou součástí takové dekorace. Chcete-li aby vydržela déle než do Silvestra, přidejte do ní i rostliny sušené. Větve jedle, borovice, smrku či cedru rozvoní celý obývací pokoj. Kytici můžete uvázat pouze z toho, co seženete na zahradě. Anebo si zajděte do květinářství pro lilii či jiné zimní rostliny.

 

Zimní versus vánoční kytice

Zimní kytice není to stejné jako vánoční – liší se od sebe hlavně výběrem květin i materiálů. Pro první bývá typická lehká rozevlátost a určitá střídmost, pro druhou velká zdobnost. Větvičky s plody, stébla trav nebo jiné sušené květiny se proto zdobí floristickými spreji a doplňky ve stříbrném i zlatém odstínu. Tradiční barvou Vánoc je červená, kterou přirozeně doplní stejně tak typická zelená. Červenou nemusí nutně reprezentovat jen květy nápadného hvězdníku (Hippeastrum) nebo růže (Rosa), symbolem zimy a Vánoc jsou také výhony s červenými plody, tedy třeba cesmína (Ilex), anebo do tohoto odstínu vybarvené výhony svíd neboli dřínů (Cornus sanguinea, C. alba). Použít můžete i celé větvičky se šípky, ideálně pak drobné šípky růže mnohokvěté (Rosa multiflora). Zimní vazba je oproti té vánoční více přírodní, a tu v boho stylu odlehčíte větvemi opadavých dřevin i stálezelených jehličnanů. V kytici bude určitě převládat tato barva v různých odstínech. Nezapomínejte například na sivě zelený blahovičník (Eucalypthus), jiný odstín dodá dekoraci jmelí (Viscum album).

Vazba z přírodnin

Přírodní zimní kytici uvážete ze všeho, co najdete na zahradě nebo při procházce po lese. Základ mohou tvořit stálezelené větvičky. U borovic se bude mnohem lépe pracovat s druhy, které mají kratší jehlice a celkově jemnější texturu. Tyto vlastnosti splňuje borovice lesní (Pinus sylvestris) nebo vejmutovka (P. strobus), jejíž větve si oblíbíte hlavně díky dlouhým a jemným jehlicím, které dodají aranžmá příjemnou lehkost. Využijte i její podlouhlé šišky, které zafixujte drátkem a začleňte mezi ostatní rostliny. Příjemnou vůni pak dodají také větvičky smrku (Picea abies) nebo různých druhů jedlí (Abies) či douglasky (Pseudotsuga menziesii). Z procházky si také doneste suché semeníky planých rostlin, například třezalky tečkované (Hypericum perforatum) nebo zahradního orlíčku (Aquilegia vulgaris). Vůbec nevadí, že se na zimu zbarvily do hnědých odstínů, díky floristickému spreji budou snadno vypadat jako zasněžené.

Do zimních kytic se používají výhony borůvek, ty lze sehnat i v květinářství nebo floristických potřebách, rozhodně nepoškozujte rostliny v lese. Snadno jdou nahradit větvičkami drátovce (Calocephalus brownii), což je snadno dostupná alternativa v šedo bílé barvě, proto ji není třeba nijak upravovat.

 

Květy ve studených barvách

Krásu zimní vazbě dodají květy v čistě bílé, zelenkavé, smetanové nebo starorůžové barvě. Rozrazil (Veronica), bělotrn (Echinops), máčka (Eryngium), jícnovka (Eustoma), listopadka (Chrysanthemum) budou dobrou volbou stejně jako alstromérie (Alstroemeria). Stálicí jsou samozřejmě růže – staré anglické druhy s plnými polootevřenými květy nebo vícekvěté odrůdy i studenými barvami. Anebo voňavé hledíky (Antirrhinum majus).

 

Tip redakce

Kytice v zimních barvách je skvělým dárkem, který pro převoz rozhodně nebalte do celofánu. Přírodní hnědý papír rostliny dobře zafixuje a někdy sám o sobě slouží jako nevšední dekorace, která se ponechává. Ovšem musíte zvolit manžetu menších rozměrů, která pugét zakryje jen z boku, zatímco pro přepravu volte raději rozměrnější variantu, která ochrání kytici i shora.

 

Jak si uvázat zimní kytici s Lilií?

MATERIÁL
Větvičky opadavých listnáčů – líska, buk, bez černý s lišejníkem * výhony tavolníku * bezlisté výhony borůvek *výhony břečťanu * suché semeníky třezalky a orlíčku obecného * větve stálezelených jehličnanů – tisu červeného, borovice lesní, cypřišovce * květ lilie * stuha * sprej imitující umělý sníh * zahradnické nůžky * nůžky na stuhy * zelený floristický drátek * štípačky na drátek

POSTUP

Výhony všech rostlin zbavte listů i jehlic ve spodní části, kterou při vázání držíte v ruce, a pak bude ve vodě.

 

Výhony borůvek svažte do menších trsů a připevněte je drátkem ke špejli.

 

Ke květu z lilie nebo jiné květiny přivazujte do tvaru spirály další rostliny.

 

Pro odlehčení a zvětšení objemu kytice přidejte bezlisté výhony tavolníku.

 

Postupně zařazujte i větvičky jehličnanů. Ve středové části dejte předost jemnějším druhům. Poblíž lilie umístěte také semeníky trvalek postříkané umělým sněhem.

 

Bezové větvičky s lišejníkem umístěte do kytice ideálně ve druhé spirále, aby vynikla jejich barva i detaily.

 

Po obvodu přidejte větvičky borovice a cypřišovce, vytvoříte tak zelený lem, který zarámuje květ i ostatní doplňky.

 

Kytici pevně ovažte režnou stuhou. Ta by měla být utažená sice dostatečně, aby se s jednotlivými rostlinami nedalo volně hýbat, ale zároveň nesmí bylinné stonky zaškrcovat.

 

Stuhu zkraťte a stonky zastřihněte zahradnickými nůžkami tak, aby kytice stála i bez opory nebo mimo vázu.


Proč vázat do spirály?

Při vázání kytice do spirály dosáhnete rozevlátého vzhledu, pugét bude navíc mnohem bohatší a nespotřebujete ani tolik rostlin jako při kladení stonku na stonek. Ačkoli ve vazbě převládají větve dřevin s dlouhou trvanlivostí, i tak se doporučuje stonky a konce větviček každý den mírně seříznout, aby vydržely dlouho čerstvé. Jakmile květy lilií zvadnou, lze stonek i horní část rostliny z kytice vystřihnout a zbytek ponechat ve váze, zajímavý bude i tak.

 

Lucie Peukertová, foto autorka

Uvažte si krásnou zimní kytici