Rozkvetlé podzimní zahrada

Zahrada vypadá velmi dobře i v září, pokud na záhony vysadíte rostliny kvetoucí až koncem sezony. Vybírat můžete mezi letničkami i trvalkami různých barev.

 


Sadec
Sadec konopáč roste volně na vlhkých místech – v příkopech i na pasekách. Šlechtěné kultivary jsou odolné a bezproblémové trvalky, kterým dopřejte více prostoru, aby vynikly.


Luštěnice
Luštěnice trnitá neboli kleome je velmi neobvyklá, vysoká letnička, běžně dorůstá do výšky kolem jednoho metru, v dobré humózní půdě i o dvacet třicet centimetrů více. Na výběr máte bílé, růžové až fialové květy, z nichž vyčnívají velmi dlouhé prašníky s bliznou, což dodává rostlině zvláštní vzhled.


Lobelka
Od druhé poloviny léta až do mrazů kvete svítivě červená lobelka šarlatová. Tato vysoká a zajímavá trvalka potřebuje vlhčí půdu a místo na slunci nebo v lehkém polostínu.


Rozchodník
Typické trvalky pro toto období jsou rozchodníky. Netradiční karmínová odrůda “Bertram Anderson” zaujme poléhavým typem růstu a tmavě vybarvenými listy.


Sasanka
Kultivary japonských sasanek zdobí zahradu koncem léta většinou bílými květy, mohou však být i růžové nebo dokonce červené či nafialovělé. V přírodě se vyskytují v okrajových částech vlhkých lesů. Místo pod stromy a mírně vlhkou humózní půdu ocení i na zahradě.


Plamének
Do velkých záhonů se hodí i bohatě kvetoucí plamének vlašský, dřevitá lijána, které dorůstá do tří až šestimetrové délky. Potřebuje proto podporu, aby v záhonu vynikl, stejně jako jeho velké modré, modrofialové až nachové květy.

 

Dagmar Cvrčková, profimedia.cz a Shutterstock

Rozkvetlé podzimní zahrada