Skalníky jako ozdoba zimy

Skalník drobnolistý

Cotoneaster microphyllus

Jde o poloopadavý nízký druh, tvořící dlouhé výhony. Dá se i několikrát za sezonu tvarovat. Hodí se jako kobercová rostlina mezi šlapáky či schody. Odrůda ‘Queen of Carpets´ může nahrazovat trávník.
Má bílé květy, červené plody a lesklé tuhé listy.

Tipy pro pěstování: Jde o nenáročnou rostlinu, které vyhovuje místo na slunci a propustná zemina. Poroste i v těžší půdě, ale pak nezapomeňte na drenáž při výsadbě.

 

Skalník Dammerův

Cotoneaster dammeri

Tento plazivý skalník má výšku jen asi čtvrt metru, jeho poléhavé výhony postupně zakořeňují. Kvete bíle, plody jsou jasně červené a na keřích dlouho vydrží. Existuje řada odrůd, které využijete všude tam, kde vyniknou dolů splývající rostliny.

Tipy pro pěstování: Daří se mu i na neúrodných místech, půda ale musí zůstat propustná. Snáší přímé slunce. Vysazuje se jako podrost k růžím i koniferám.

 

Skalník vrbolistý

Cotoneaster salicifolius

Vzpřímený keř s převislými větvemi bývá vysoký od půl do dvou metrů, zaleží na odrůdě. Třeba ´Gnom’ roste i jako poléhavý druh. Má větší stálezelené listy, jasně červené plody jsou seskupeny v početných svazcích, zjara kvete v bílých chocholících.

Tipy pro pěstování: Potřebuje humózní půdu v polostínu. Nesnáší trvalé přemokření, sucho mu naopak nevadí. Stejně jako všechny skalníky je mrazuvzdorný.

 

Skalník vodorovný

Cotoneaster horizontalis

Opadavý nízký keř má pravidelně rozčísnuté ploché výhony a drobné okrouhlé listy. Narůžovělé květy se objevují zpravidla ve dvojicích, posléze se mění na červené plody. Odrůda ´Robusta´ roste silněji, ´Saxatilis´ je subtilnější, ‘Variegata’ má bíle panašované listy.

Tipy pro pěstování: Toleruje i neúrodná místa a sucho, vysadit ho lze i tam, kde se jiným dřevinám nedaří. Dík rychlému růstu slouží k zakrytí těžko udržovatelných ploch.

 

 

Dagmar Cvrčková

Skalníky jako ozdoba zimy