Zimní květy vilínů

Původní botanický druh vilínů pochází z východní Asie a Severní Ameriky. V současnosti existují desítky kultivarů vhodných k pěstování na zahradě, vilín virginský nachází uplatnění v léčitelství i kosmetice.

 Zahradní kultivary

Zahradní kultivary vilínu (Hamamelis x intermedia nebo H. Mollis) se pěstují jako široce rozložité keře. Jejich květy jsou dlouhé asi tři centimetry, různé odrůdy se od sebe liší barvami – žlutá je ‘Pallida’, oranžová ‘Orange Beauty’, červená ‘Diane’, vybrat si můžete i cihlový nebo karmínový odstín. Květy jsou seskupeny do svazků, zpravidla voní, korunní lístky mohou být na koncích i zvlněné.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Mají rády vlhkou a kyselou půdu. Pozor, starší rostliny nestříhejte! Dopřejte jim slunné místo či mírný polostín. Výborně snášejí zimu a mrazy.

Vilín virginský

Vilín virginský (H. virginiana) se využívá pro výrobu kosmetických a farmaceutických přípravků. Zejména jeho kůra a listy se stahujícím a čisticím účinkem jsou vhodné na léčení kožních problémů. Tento původní druh se pěstuje i jako soliterní dřevina. Zdobí ho zářivě žluté listy, které se na podzim zbarví dočervena, i drobné světle žluté velmi vonné květy. Ty se objevují už na podzim, zatímco ostatní vilíny kvetou později.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Oproti zahradním kultivarům snáší i vápenité půdy. V Severní Americe rostou především na březích řek a jezer, milují vlhkou půdu.

Dagmar Cvrčková, foto profimedia a Shutterstock

Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2018.

Zimní květy vilínů