Terasa se skalkou

Co udělat se svahem u terasy? Bude tady lepší postavit zídky, anebo vytvořit skalku z kamene a zpevnit ji vhodnými rostlinami?

PŘED

Na terasu rodinného domu, která je po většinu dne vystavena slunečním paprskům, takže zde může rodina trávit volný čas od brzkého jara do podzimu, navazuje neupravený svah. Není nijak zpevněný ani osazený rostlinami.

 

Protože se zahrada nachází v mírném svahu, vzniklo při stavbě terasy výrazné převýšení. To lze zpevnit betonovými prefabrikáty nebo jiným stavebním materiálem, který ho rozdělí na několik menších částí, jež se osadí květinami. Anebo mohou majitelé zvolit druhou možnost – založit zde skalku, při níž maximálně využijí kámen z místních zdrojů a zeminu, která je v současné době u terasy navršená. Kvůli její nižší kvalitě bude třeba při výsadbě rostlinám dopřát přídavek dobře zetleného kompostu nebo zahradnický substrát.

 

Zpevnění svahu

Běžně se na svahy vysazují rostliny, které je zpevní svými kořeny. Pokud je však sklon velký, nestačí to. Pak bývá lepší nejdříve sem usadit kamenné bloky a balvany, ideálně z místních zdrojů a přímo ze zahrady. Vzhledem k jejich velikosti a hmotnosti bude třeba použít při práci jeřáb. Kameny se nikdy nepokládají na stěnu svahu, ale musejí se do terénu z velké části zapustit, jinak by místo nestabilizovaly. Balvany usazujte do větších skupin, které napodobují přírodní kompozici. Nezříkejte se ani větších kusů – lépe zpevní svah.

Plaménka šídlovitá

 

Skalku ukončete obrubníkem

Jakmile bude usazen veškerý kámen, pokračujte v úpravě terénu. Zeminu pečlivě odplevelte a urovnejte hráběmi. Na okraj skalky instalujte obrubník, který zabrání prorůstání trávy mezi rostliny a také roznášení mulčovacího materiálu, kterým bude drť ze stejného druhu horniny, jako jsou balvany. Dejte jí přednost před pestrobarevným kamenem, který pochází mnohdy z jiných zemí Evropy a často ho nabízejí zahradnická centra. Ačkoli sám o sobě vypadá poměrně zajímavě, v zahradě se může zanedlouho omrzet.

Dřeviny a trvalky

Kámen sice svah poměrně kvalitně zpevní, větší stabilitu mu dodají kořeny těch správných rostlin. Ideální jsou dřeviny půdopokryvné a stálezelené, které po celý rok omezují erozi. Dobrou volbou tedy budou borovice kleče (Pinus mugo) v kultivaru se zelenými jehlicemi, Pumilio nebo v kultivaru Winter Gold, který má sice během sezony jehlice zelené, ale na zimu se mění do zlatých tónů a nabídne příjemnou změnu. Ze stálezelených dřevin je vhodný jedlovec kanadský (Tsuga canadensis ´Pendula´) dorůstající výšky okolo tří metrů. Z listnatých keřů se sem hodí brslen Fortuneův (Euonymus x fortunei ´Emerald´n Gold´) s listy zlatě panašovanými, který v zimě získá bronzový nádech. Během léta pak vykvetou ibišky syrské (Hibiscus syriacus). Kultivar Chiffon zaujme svými plnými fialovými a Woodbrigde zase jednoduchými růžovými květy s výrazným středem. Barevné oživení dodají skalce trvalky, ty ale svah nezpevní, jsou zde jen krásným doplňkem. Kromě levandulí (Lavandula angustifolia) během jara vykvetou růžové a fialovobílé plamenky šídlovité (Phlox subulata) a žlutý hlaváček jarní (Adonis vernalis).

Levandule lékařská

 

Údržba během roku

Na svahu se nacházejí dřeviny s odlišnými požadavky na řez, který se provádí v předjaří nebo na jaře. Zatímco šácholan (Magnolia x soulangeana) a ibišky syrské si vystačí pouze s odstraněním větví nadměrně zahušťujících vnitřní strukturu korunky, u ibišků se snažte redukovat rozklesávající se části. U třezalek (Hypericum ´Hidcote´) a tavolníků japonských (Spiraea japonica ´Golden Princess´) provádějte hluboké zmlazení, tedy odstraňujte větve až těsně u země. Jarní řez vyžaduje také ořechokřídlec klandonský (Caryopteris x clandonensis), u nějž ponechávejte silné větve, které zkraťte asi na čtvrtinu délky a zcela vystříhejte nebo radikálně zkraťte slabé výhony.

Odumřelé části trvalek a trav odstraňte v předjaří. Před sezonou rostlinám dodejte pomalu rozpustné hnojivo pro okrasné druhy. Zalévat je musíte pouze při dlouhodobém suchu, a to dešťovou vodou. Kamenný mulč brání odpařování vody. A nejen to, půdu také ochlazují. Právě proto se hodí na místa, kde mohou rostliny během léta trpět vysokými teplotami. Nemusíte se omezovat pouze na štěrk či kačírek, vhodná je i drť s kamenem v mnoha frakcích.

 

 

ALTERNATIVNÍ ŘEŠENÍ

Bylinky hned u terasy

Pokud přemýšlíte, kde na zahradě vytvořit bylinkový záhon, najděte mu místo poblíž terasy. Bylinky sice nelze použít pro zpevnění svahu, ačkoli některé druhy mají silný kořenový systém, slouží jen jako doplněk. Na trhu je dostupná opravdu bohatá nabídka, záleží tedy pouze na vás, jaké zvolíte. Nicméně poblíž terasy se vám budou nejvíce hodit druhy kořenité, tedy tymián obecný (Thymus vulgaris), jeho příbuzná mateřídouška úzkolistá (T. serpyllum), yzop lékařský (Hyssopus officinalis), dobromysl obecná (Origanum vulgare), pažitka (Allium schoenoprasum) a pelyněk brotan (Artemisia abrotanum).

 

Lucie Peukertová, kresba a foto autorka, Shutterstock

Terasa se skalkou