Na zdraví!

Nejen bylinné čaje vás zahřejí během chladných dnů. Vyzkoušejte i další nápoje, které připravíte z léčivých rostlin a zeleniny. Nejenže chutnají, ale také vám pomohou přežit zimu ve zdraví.

 

foto Shutterstock

Měsíčkový čaj na imunitu

Nejen v chřipkovém období a chladné zimě ocení vaše tělo čaj na posílení imunity z měsíčku lékařského. Připravte si směs, kde budou stejně zastoupeny květ měsíčku, třapatkovky, lípy a list břízy. Odeberte dvě polévkové lžíce bylin, zalijte je půl litrem vroucí vody, zakryjte a nechte zchladnout. Pak směs přeceďte a pijte dvakrát denně šálek.

Tip redakce: Zatímco zahradu ozdobí jak žluté, tak oranžové květy měsíčku lékařského, jako léčivky jsou podle odborníků lepší ty tmavé – obsahují více účinných látek.

 

foto Shutterstock

Mrkvová šťáva proti únavě

Pamatujete si, jak jste jako děti vždy k misce mrkvovému salátu dostali informaci, jak je tato zelenina zdravá, protože obsahuje spoustu vitaminu Ano, byla to pravda. Mrkev patří mezi nejléčivější zeleninu, cenný je zvlášť oranžový karoten, který se v organismu mění na životně důležitý vitamin A. Proto si odšťavněte přibližně stejné množství celeru, mrkve a rajčat. Pijte jeden decilitr dva až třikrát denně, tělu dodáte velké množství vitaminů a minerálů a zbavíte se tak únavy.

Tip redakce: Nepřekračujte doporučené množství šťávy. Větší dávky by mohly podráždit játra, ale také zbarvit vaši kůži do oranžova.

 

foto Shutterstock

Čaj z echinacey na nachlazení

Echinacea neboli třapatka nachová podporuje imunitu a pomáhá léčit nejrůznější typy zánětů, bakteriálních i virových infekcí. Vědci při výzkumech potvrdili, že snížila pravděpodobnost vzniku nachlazení o 58 procent, a také zkrátila jeho délku o jeden a půl dne. Nejjednodušší je připravit si obyčejný čaj, kdy jednu polévkovou lžíci sušených okvětních lístků nebo nadrceného kořene přelijete čtvrt litrem vroucí vody, necháte 15 minut luhovat a scedíte.

Tip redakce: Třapatce se také říká indiánské zlato, v Severní Americe se odpradávna používala při bolestech v krku, při kašli, na léčení bolavých zubů a mnoha dalších obtíží.

 

foto Shutterstock

Zázvorový čaj s jablečným octem

Gingeroly – tak se jmenují látky, které způsobují ostrou chuť zázvor a mají mnoho léčivých účinků. Spolu s vitamíny A, B, C, E a minerály jako sodík, hořčík, vápník, železo nebo draslík dělají z této rostliny jednu z nejlepších léčivek. Jeho účinnost ještě můžete zvýšit přidáním jablečného octa a koření. Přiveďte k varu hrnek vody a nastrouhejte do ní dva až tři centimetr zázvoru. Stáhněte z plamene, nechte alespoň pět minut louhovat a přidejte lžíci nefiltrovaného jablečného octa, lžíci medu a špetku kajenského pepře. Čaj popíjejte horký při nemoci i jako prevenci kdykoliv během dne.

Tip redakce: Věděli jste, že hladina účinných látek zázvorů se měří, a to hned ve dvou látkách 6-gingerolu a 6-shogaolu. Ne každý oddenek jich však obsahuje stejně, záleží na jeho původu a také roční době sklizně.

 

foto Shutterstock

Superpotravina goji

Kustovnice čínská neboli goji je považovaná za takzvanou superpotravinu. Obsahuje velké množství aminokyselin – konkrétně osmnáct druhů, včetně osmi esenciálních, které si tělo nedovede samo vytvořit. Nechybí ani vitaminy A, C, E nebo skupina B. Další složkou jsou minerální látky jako například vápník, hořčík, selen, zinek a železo. Sušené plody koupíte v lékárně nebo zdravé výživě, tři až čtyři čajové lžičky přelijte litrem vroucí vody, a ještě tři minuty povařte. Poté nechte chvíli vyluhovat, čaj sceďte a popíjejte. Zbylé goji můžeme sníst.

Tip redakce: Při přípravě čaje byste neměli používat kovové nádobí, lepší je plastová nebo dřevěná lžička.

 

foto Shutterstock

Kurkumové mléko

Kurkumové latte, Golden Milk, zlaté mléko… to jsou názvy pro léčivý nápoj z kurkumy, rostliny ze skupiny zázvorovité. Také z kurkumy se k přípravě léčivých nápojů využívá oddenek, z kterého si můžete připravit kurkumové mléko. Je nejen zajímavou alternativou ke kávě, ale také vás zahřeje a podpoří imunitu. Společně povařte 200 mililitrů obyčejného nebo ještě lépe rostlinného mléka, lžičku kokosového oleje, lžičku kurkumy, půl lžičky zázvoru a skořice a špetku pepře a soli. Na konec dochuťte lžící medu nebo javorového sirupu, mléko můžete poprášit také skořicí.

Tip redakce: Kurkumu si můžete vypěstovat na zahradě. Stačí kousek čerstvé oddenku vsadit do hlíny na chráněném místě nebo do květináče a občas zalévat.

 

foto Shutterstock

Tibetský česnekový nápoj

Česnek má antibakteriální a protivirové, účinky, očisťuje cévy a žlučník a celkově chrání tělo před nemocemi a chorobami. Věděli to už staří Tibeťané, kteří si z něj vyráběli léčivé kapky. Na jejich přípravu potřebujete 300 gramů oloupaného a rozmačkaného česneku, který zalijete 300 gramy devadesátiprocentního lihu a deset dnů dní luhuje v temnu a chladnu. Obsah přecedíte a užíváte prvních pět dnů od 1 do 15 kapek, dalších pět dnů od 15 do 1, poté třikrát denně 25 kapek do vybrání.

Tip redakce: Za palčivou chutí česneku stojí silice alicin. Uvolní se teprve poté, co česnek rozmačkáme nebo nakrájíme. Čím více je rozmělněný, tím bude ostřejší. Pokud vám to vadí nebo vás z česneku bolí žaludek, vyzkoušejte tip z italské kuchyně – stroužek oloupejte, jen dlaní rozmáčkněte a celý ho opečte na oleji. Vyjměte ho a teprve poté postupujte podle receptu.

 

foto Shutterstock

Rýmovníkový sirup

Rýmovník pomáhá nejen při nachlazení, rýmě a bolesti v krku, jeho žvýkáním se zbavíte nepříjemného zápachu z úst, zácpě či nadýmání, ale také pomáhá dásním, léčí afty či infekce ústní sliznice. Můžete z něj připravit čaje i studené nápoje, sirup nebo mast. Utržené listy se používají k čichání při rýmě nebo jako obklad k hojení ran. Rýmovník lze žvýkat čerstvě utržený, mnozí z něj vyrábějí sirup. Do větší sklenice vrstvěte cukr a lístky rýmovníku a nechte několik týdnů odležet při pokojové teplotě, aby se cukr rozpustil a bylinka pustila co nejvíce šťávy. Následně sirup přeceďte, uchovávejte v lednici a používejte třeba k doslazení čaje.

Tip redakce: Ideálními místy pro pěstování rýmovníku jsou ložnice, dětské pokoje nebo obýváky. Rostlina usnadňuje dýchání ve vytápěných místnostech, má protizánětlivé a protiplísňové vlastnosti.

 

foto Shutterstock

Kopřivové víno

V bylinkářské knize Zdraví z boží lékárny najdete u kopřivy poznámku, že pokud by lidé věděli, jak je léčivá, tak by pěstovali jen kopřivu. A je to pravda, slouží k posílení imunity, jako prevence při nachlazení, revma, revmatoidní artritidě, artróze, dně, nemocech jater, žlučníku, sleziny a desítkách dalších onemocnění a potížích. Nejjednodušší je uvařit si z kopřivy čaj, ale její užívání vám zpříjemní pití léčivého vína. Hrst mladých kopřivy omyjte a pokrájejte na menší kousky. Za občasného míchání macerujte v jednom litru bílého vína dva týdny. Poté sceďte do láhve. Kopřivové víno obsahuje vysoký podíl železa, podporuje krvetvorbu a pomáhá při nastartování imunity a metabolismu. Doporučená denní dávka je pouze jedna menší sklenička.

Tip redakce: Podle některých pramenů byste měli kopřivu sbírat pouze do 20. května, po tomto datu prý prudce stoupá množství dusíkatých látek v rostlině.

 

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Na zdraví!