Rosení, zálivka a postřik: Máte ty správné pomocníky?

Najdou široké uplatnění na zahradě i v interiéru: hodí se totiž nejen na ochranný postřik rostlin proti chorobách a škůdcům, ale také při rosení a jemné zálivce. Postřikovače a rosiče se dají sehnat v mnoha provedeních – které si vyberete vy?

Rosení a postřik

Foto: Shutterstock

 

Pokud se chystáte na pořízení nového pomocníka, určitě se setkáte hned se dvěma pojmy, a to s postřikovačem a s rosičem. Ačkoliv se oba názvy často zaměňují, v některých znacích se se liší. Pro rosič bývá typický jemnější rozstřik aerosolu, dá se tedy doporučit pro ošetření citlivějších rostlin, u kterých nechcete postřikem slepit listy nebo celé větve. Pokud bychom měli rosičům vytknout nějakou nevýhodu oproti postřikovačům, limitovat vás může poněkud nižší výkon a nepřesné směřování rosení.

Širší výběr vás pak čeká u postřikovačů, u kterých se vám otevírají opravdu široké možnosti. Velké rozdíly mezi jednotlivými postřikovači mohou způsobovat trysky – pokud vám nevyhovuje jeden typ, můžete zvolit jiný. V každém případě se postřikovače vyznačují aplikací o něco hrubšího aerosolu. Velmi výkonné modely se hodí i pro postřik na větší vzdálenosti, což oceníte, třeba když potřebujete ošetřit korunu vzrostlého stromu.

Jak se vyznat v nabídce?

V případě rosičů a postřikovačů máte na výběr hned z několika typů. Podle pohonu se dělí na mechanické a motorové. Nejde o nic jiného, než že se mechanické modely ovládají ručně (nádobu natlakujete táhlem), zatímco v případě motorového typu za vás rozstřik roztoku obstarává technika. V rámci motorových modelů se dále rozlišují akumulátorové, u kterých vám usnadní používání poměrně nízká hmotnost, a pak benzínové, které se často řadí do profesionální kategorie. Mají totiž silný výkon, který ovlivňuje vzdálenost dostřiku.

Při výběru si také pečlivě promyslete, kolik kilogramů by měl váš nový pomocník maximálně vážit a jak ho budete po zahradě přemisťovat: chcete přístroj nosit v ruce, na zádech, nebo si ho pověsit přes rameno? Při nákupu by také měli zpozornit leváci – ne všechny typy postřikovačů a rosičů jim totiž zajistí pohodlné používání. Najdou se, nicméně, i modely určené přímo pro leváky – rozhodně se tedy nemusí smiřovat s tím, že musí pracovat „přes ruku“.

Rosení a postřik

Foto: Shutterstock

Postřikovače a rosiče v kostce

Zádové přístroje

Dají se pohodlně používat, nádobu stačí díky dvojici nastavitelných popruhů zavěsit přes ramena na záda. Zádové postřikovače bývají vybaveny nádrží o větším objemu, většinou se pohybuje okolo deseti až dvaceti litrů. Často patří do profesionální kategorie, protože umožňují rychlou a pohodlnou aplikaci většího množství postřiku.

Modely na rameno

Hodí se spíš pro hobby použití, kdy vám stačí aplikace látky o menším objemu. Jejich nádrž obvykle pojme pět až deset litrů tekutiny, hodí se pro leváky i praváky.

Ruční postřikovače

Šíře nabídky v tomto případě sahá od miniaturních designových kousků vhodných pro zvlhčování pokojových rostlin až po praktické postřikovače o objemu okolo pěti litrů. Zřejmě největší oblibě se ale těší typy o objemu do jednoho litru, které se snadno drží v ruce. Ruční postřikovače najdou široké uplatnění jak v interiéru, tak na zahradě, všeobecně ale ošetří jen malou plochu. Využijete je na bodový postřik proti škůdcům i pro zalévání čerstvě vysetých semínek. Jemný rozstřik vody nevyplaví semena ani lehký substrát, lepší formu zálivky byste tedy po ručním výsevu hledali jen těžko.

Tryska dosloužila – co teď?

Pořizovací ceny ručních postřikovačů se pohybují od několika stokorun až po tisíce. Největší pořizovací investici vyžadují postřikovače motorové zádové, za ně utratíte mezi třemi až patnácti tisíci korun. Mezi základní výbavu každého zahradníka určitě patří minimálně dva ruční postřikovače, na aplikaci postřiků se pak určitě vyplatí vlastnit alespoň jeden model na rameno (v případě menší zahrady). Pokud vás ale čekají postřiky dlažeb herbicidem, které se většinou opakují dvakrát do roka, pak určitě zainvestujte do postřikovače zádového.

Při výběru cenově náročnějších modelů postřikovačů i rosičů si také důkladně ověřte, zda je možné k danému typu pořídit i komponenty. Zvláště důležité jsou pak trysky, které se mohou ucpat nebo mechanicky poškodit. Pokud postřikovačem plánujete aplikovat herbicidy nebo ochranné postřiky, budou se vám do výbavy hodit praktické kryty trysek. Vyrábí se z plastu a usměrňují postřik tak, aby nehrozila kontaminace okolí, na což byste měli dávat pozor hlavně při používání totálního herbicidu. U menších ručních postřikovačů pak oceníte možnost pootočení trysek do různých úhlů.

Rosení a postřik

Foto: Shutterstock

Chraňte sebe i své rostliny

Víte, že byste při používání měli správně používat ochranný oblek, ochranné brýle, respirátor a rukavice? Tato bezpečnostní opatření se snažte nepodcenit: postřiků na syntetické bázi byste se určitě neměli nadýchat, ani by neměly přijít do kontaktu s vaší pokožkou. Opatrnost ale dbejte i při používání samotného postřikovače nebo rosiče. Pokud při péči o zahradu používáte selektivní nebo totální herbicidy, které slouží k na hubení plevelů, zvažte, jestli si pro tyto prostředky nepořídíte jeden extra postřikovač, který vyčleníte na tyto látky.

Pokud byste jeden jediný postřik opakovaně střídali na všechny možné postřiky, tedy na herbicidy i ochranné látky proti chorobám a škůdcům, hrozilo by, že po použití herbicidu nedostatečně propláchnete nádrž i trysky. Herbicid totiž dokáže poškodit rostliny i ve stopovém množství, proto se vám zvýšená obezřetnost opravdu vyplatí. Optimálně si pořiďte na každý typ herbicidu po jednom postřikovači, riziko tak snížíte na minimum, zatímco na ostatní postřiky vám bude stačit jeden jediný postřikovač. I tak ho ale musíte po každém použití pečlivě propláchnout čistou vodou.

Text: Lucie Peukertová, foto: Shutterstock 

Rosení, zálivka a postřik: Máte ty správné pomocníky?