Když potřebujete něco speciálního

Rubrika: rss-feed, Technika

Barev na kov nebo dřevo najdete v obchodech plné regály. Problém nastává v okamžiku, kdy potřebujete ošetřit něco jiného, třeba plast, beton nebo střechu. Pak je čas vyhledat takzvané speciální nátěry.

Proč natírat beton? Nejenže lépe vypadá, ale také se snáze udržuje. Typickým příkladem je podlaha v altánu – v barevném odstínu je nejen hezčí a zajímavější, ale také se bude snadněji udržovat. Jestliže vám zde při grilování ukápne olej, omáčka nebo nápoje, stačí použit wapku a máte uklizeno. Jednoduchou údržbu takové podlahy oceníte třeba i v garáži.

Barvy na beton
Barvy na betonový povrch koupíte už v každé drogerii. Složitější než jejich pořízení je tak příprava povrchu. Na každém výrobku se dočtete, že jej lze aplikovat pouze na důkladně připravený povrch. To znamená, že před natíráním musí být podlaha nebo cesta čistá, suchá, pevná, bez prachu a jiného znečištění. Nový betonový či cementový podklad by se měl před natíráním ponechat aspoň pár měsíců vyzrát – maximální přípustná vlhkost je pět procent. Vyplatí se precizně sledovat pokyny výrobce nejen při přípravě povrchu, ale i nanášení. Každý z nich radí trochu jinou technologii a rozdílné časy mezi aplikacemi jednotlivých vrstev. Návod se vyplatí dodržet, prodloužíte tak životnost nátěru.

Barvy na plasty
Natírání plastů není právě jednoduché. Mají uzavřený povrch a barva se snadno oloupe. Na trhu ovšem existují výrobky určené speciálně k venkovním i vnitřním nátěrům umělých hmot. Používají se hlavně na konstrukce z tvrdých plastů: ploty, okenní rámy a parapety, potrubí, lišty, umakart a podobně. Na spodní straně nebo v dodacím listě výrobku byste měli vždy objevit, o jaký typ umělé hmoty jde, a podle toho vybrat vhodný nátěr.

Nejčastěji se v zahradě a domácnosti setkáte s těmito druhy:
PVC – dělí se na neměkčené, známé též jako novodur, z nějž se vyrábějí trubky, profily, desky, nádoby a podobně. Z měkčeného PVC neboli novoplastu se dělají například fólie.
PE – polyetylen je součástí kompozitních materiálů na bázi dřeva – woodplasticu.
PS – polystyren, u něhož se rozlišují další druhy. U domu se setkáte hlavně se zateplovacími pěnovými deskami nebo standardním polystyrenem, který připomíná plexisklo.
PMMA – používá v mnoha případech jako náhražka skla. Mezi jeho výhody se řadí snadná možnost ohýbání, nižší hmotnost a větší odolnost vůči nárazům.
Při nákupu barvy se vždy ujistěte, že se hodí na umělou hmotu, kterou potřebujete natřít. Pro výrobky neurčitého složení, tedy například recykláty, měkčené hmoty a různé laminované povrchy je třeba přilnavost nejprve vyzkoušet.

Nátěry střech
Mnohé rodinné domy jsou stále pokryté eternitovou krytinou, navíc s příměsí azbestu. I jejich životnost lze prodloužit vhodnou barvou. Pro nátěry nebo nástřiky se většinou používají akrylátové barvy ředitelné vodou. Pozor však na neověřené výrobky, které se nedokážou dobře propojit se strukturou eternitu nebo i novější vláknocementovou taškou. Barva se pak po uplynutí záruky začne loupat.

Podobně je možné renovovat i taškové střechy, a to nejen z pálených, ale i betonových materiálů. Postup je velmi podobný: nejprve se provede čištění a po zjištění škod výměna vadných částí. Nátěrem se prodlouží životnost střechy, zabrání totiž procesu degradace. Taška, která by se už například za pět let vlivem UV záření a povětrnostních vlivů rozpadla, vydrží mnohonásobně delší dobu. Při podobné rekonstrukci se vyplatí rovnou nechat i zkontrolovat komínové prvky a detaily střechy, jako je například oplechování.

Barvy na pozinkované povrchy
Když už budete natírat střechu, nezapomeňte ani na okapy. Nejen ty, ale třeba i kovové brány jsou často ošetřené galvanickým zinkováním. Zde záleží výběr nátěru na tom, jak dlouho vám jednotlivé prvky slouží. Na starší pozink se doporučují alkydové nebo alkyduretanové barvy. Obsahují stejnojmenné pryskyřice a také sikativy – látky urychlující vysychání. Proto tvrdnou rychle a vytvářejí odolný povrch.

Ani na čerstvý pozink nepoužívejte obyčejné barvy na kov, protože by rychle poprskaly a odlouply se. Zvolte jen speciální výrobky, které obsahují příměsi k úpravě zinku a umožní, aby nátěr na něm dobře držel, vytvořil souvislou vrstvu a chránil tak povrch co nejdéle.
Pozinkovaný povrch je před aplikací třeba dobře odmastit. Saponáty pro mytí nádobí vám sice skvěle pomohou v kuchyni, ale pod barvy se nehodí. Obsahují totiž různé oleje, které zabraňují dobré přilnavosti nátěru. Nejlepší je zvolit technický benzin – pozor pouze benzinový čistič nestačí! Lze použít i ředidlo C6000, je však agresivní vůči gumě a těsnění.

Na trhliny a nerovnosti stěn
Nejen u starých domů se často objevují trhliny ve stěnách, které chtějí majitelé snadno a rychle zamaskovat. Pomůže s tím takzvaný disperzní plastický nátěr, které lze použít jak v exteriéru, tak interiéru například na staré i nové omítky, beton, cementovláknité desky, dřevo, OSB nebo dřevotřískové desky, sádrokarton, umakart a dokonce i železo. Dekorační plastický nátěr se nanáší štětcem nebo válečkem v jedné nebo dvou vrstvách. Speciálními válečky lze vytvořit i imitace starého dřeva. Druhá vrstva následuje až po dokonalém zaschnutí předchozího nátěru, to je minimálně po 12 až 24 hodinách, záleží na podmínkách. Podle výběru válečku můžete vytvořit různě hrubou strukturu, štětcem zase atypické efekty.


Špinavé stěny
Nejen v letní kuchyni, ale třeba i v garáži či dílně máte po čase stěny pokryté nánosem mastnoty – vytvářejí se zde zažloutlé skvrny, které obyčejnou barvou nelze zamalovat, případně po čase velmi rychle začnou opět prosvítat na povrch. Podobný problém často řešíte i v domě, kde proteče voda skrz stop a objeví se na něm hnědé skvrny jakoby od rzi. Co s nimi? Pomohou například speciální izolační nátěry, které jsou schopné izolovat nežádoucí zbarvení podkladu. Lze je aplikovat na omítky, sádrokartonové a dřevotřískové desky ve vnitřních prostorech a na fasády. Před malováním je důležité nechat skvrny vyschnout alespoň tři týdny, aby ve zdi nezůstala žádná vlhkost. Pak je možné se rozhodnout, zda je lze použít přímo nebo budete muset starou malbu nejprve škrábat. Šanci vyhnout se této pracné přípravě mají tam, kde je starých nátěrů na stěnách málo a ani při aplikaci barvy nehrozí loupání původních vrstev.

 

Radek Tichý, foto Shutterstock

Když potřebujete něco speciálního