5 pravidel pro výběr postřikovače

Rubrika: Technika

Lopatka, motyčka, konev na zalévání… máte pocit, že s touto výbavou si při pěstování několika rostlin na balkóně zcela vystačíte? Omyl. Zapomněli jste na postřikovač. Pomůže vám častěji, než si myslíte.

postrikovace1

Na zahradách zpravidla oceníte i dva nebo tři postřikovače, neboť slouží k nanášení hnojiv, ochranných prostředků nebo naopak hubení plevelů, chorob a škůdců. Někteří pěstitelé zkoušejí tyto látky aplikovat pomocí zahradní konve. Proud je však tak silný, že látka z listů okamžitě stéká pryč. Rostlinám tak příliš nepomůžete a zbytečně utratíte peníze za tyto přípravky. S postřikovačem se vám něco podobné nestane. Víte, jak vybrat ten správný?

1. Výběr podle velikosti

Pokud se rozhodujete, jaký typ postřikovače si pořídíte, je třeba zvážit, kde všude jej využijete. Do interiéru na pokojové a balkonové rostliny vám postačí typ o objemu do dvou litrů nebo i menší. Jestliže vlastníte zahradu, zvolte výrobek s objemem pět až sedm litrů. Na velké pozemky, ovocné sady a větší zahrady je lepší pořídit co největší postřikovač, do nichž se vejde deseti litrů látky i více. U těch větších je dobré myslet na to, že plné nádoby váží pět, deset i více kilogramů. Proto je vhodné, jsou-li opatřené popruhy, abyste je mohli mít zavěšené na rameni nebo zádech. Ty největší mohou být dokonce doplněné vozíkem. Všechny bývají vybavené praktickým ručním madlem, díky kterému lze snadno přenášet i v ruce.

postrikovace2

2. Důležité trysky

Trysky jsou často nejdůležitější částí postřikovače a aplikačního zařízení. Mají největší vliv na přesnost a efektivitu postřiku. Vždy oceníte, má-li postřikovač regulovatelnou trysku, kterou lze nastavit do různých pozic pro lepší aplikaci látek. Existují nejrůznější typy pro různé rozsahy tlaku, průtoky, typy postřiku a také podle povětrnostních podmínek. Mezi nejpoužívanější a nejžádanější trysky patří trysky plastové, keramické, mosazné a nerezové. Ty se vyrábějí z takových materiálů které jsou vysoce stabilní, s vynikajícími vlastnostmi proti opotřebení a nezbytnou chemickou odolností.

3. Zvolte správný tlak

Pokud chcete kapalinu rozprašovat v podobě jemné mlhy, musíte zařízení natlakovat až na šest barů. U menších typů se to dělá ručně, u zádových zařízení bývá páka zpravidla umístěná na boku, abyste nemuseli nádrž neustále sundávat ze zad. U poloprofesionálních zařízení s větším objemem ovšem pomohou s tlakováním elektromotory napájené akumulátory nebo jednoduché dvoutaktní benzinové motory.

4. Jaké je uvnitř čerpadlo?

Tlakové postřikovače se podle čerpadla uvnitř dělí na pístové a membránové. Ty první jsou více využívané, najdete je ve všech ručních výrobcích. Při pohybu pístu ve válci dolů se nasaje kapalina do prostoru válce čerpadla přes sací otvor, který je umístěný u dna. Při opačném pohybu vzhůru se kapalina vytlačí do vzdušníku, který slouží jako zásobník. Druhou variantou je membránové čerpadlo, kde k nasátí a vytlačení kapaliny dochází průhybem membrány. Přitom každý z těchto typů se hodí na něco jiného. Odborníci doporučují membránové čerpadlo volit při postřiku hustějších kapalin nebo špatně rozpustných látek. Jestliže byste je aplikovali pístovým čerpadlem, mohly by pevné částice píst poškodit, čímž by se snížil výkon celého postřikovače. Při použití tekutých přípravků lze pístové systémy využívat bez rizika.

5. Výbava doplňků

K postřikovačům lze dokoupit i širokou škálu doplňků, které teprve dovolí jejich široké použití po celou sezonu. Mezi ty nejžádanější kromě trysek a nástavců patří také nastavitelné trubky či hadice. Ty mohou mít délku více než dva metry a oceníte je hlavně při ošetření stromů, ve výškách obecně nebo ve špatně přístupném terénu. Je jednodušší stát pevně na zemi a vysoko či daleko dosáhnout díky teleskopické tyči, než se brodit křovím a podobným terénem nebo lézt po štaflích či žebříku.

Kryty trysek zase zabraňují nežádoucímu úniku látky na okolní rostliny, což je důležité právě při aplikaci postřiků hubících některé druhy nežádoucích rostlin.


Typy trysek

Podle toho, jaký přípravek postřikovačem aplikujete, byste měli zvolit správný typ trysek. Zde je přehled těch nejčastějších:

  • Štěrbinové – jejichž použití je nejuniverzálnější. Jméno dostaly podle tvaru výstupního otvoru, z nějž vychází kapalina ve tvaru plochého vějíře v úhlu 65 až 120 stupňů.
  • Vířivé – rostlinám dopřávají jemnou mlhu a rosení
  • Kuželovité- používají se k aplikaci fungicidů a insekticidů,které vystřikují ve tvaru kuželu.
  • Nárazové – kapalina se dostává k rostlinám v podobě poměrně velké kapky

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock a profimedia.cz

 

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017.

Flora_02_17

5 pravidel pro výběr postřikovače