Technika do zahradního jezírka

Voda k zahradě patří a v létě obzvlášť. Zapomeňte teď na chvilku na koupání v bazénu a soustřeďte se na zahradní jezírko. Co všechno je potřeba k jeho provozu, aby nejen správně fungovalo, ale i pěkně vypadalo?

Správně zvolená technika do zahradního jezírka může zajistit nejen čistou vodu, ale i různé vodní efekty.

Technika do zahradního jezírka se dělí do dvou skupin. První zajišťuje funkčnost jezírka, tzn. stará se o jeho údržbu, čištění, provzdušnění apod., druhá zahrnuje estetické prvky, jako třeba fontány, vodotrysky a osvětlení, ve svahu případně vodopád či potůček. Míra použití té či oné techniky závisí na tom, co od jezírka očekáváte. Chcete čistou vodu až na dno? Nebo vám průzračnost postačí jen do půl metru a budete se těšit z toho, jak pěkně rostou vodní rostliny? Plánujete chovat koi kapry? Nebo toužíte spíš po reprezentativním jezírku s vodotryskem? Pro někoho je důležitější kvalita vody, pro jiného celkový dojem z jezírka. A je to tak dobře, protože každé jezírko může být jiné, jen si před jeho pořízením ujasněte své priority, od nichž se bude odvíjet i nákup jezírkové techniky.

Funkční technologie

 • Filtrační čerpadlo patří k základnímu vybavení jezírka. Nasává vodu a dopravuje ji na filtr jezírka. Zpravidla se jedná o výkonný stroj, který nasává nejen vodu, ale i větší nečistoty, a proto by nemělo být citlivé na znečištění vody, které by mohlo způsobit jeho poškození. Nehodí se tedy pro různé vodní efekty, jako třeba fontány, protože čerpané nečistoty by mohly ucpávat jejich trysky.
 • Filtr slouží k zachytávání nečistot, které nasálo čerpadlo. Jezírkový filtr je ale jiný než filtr do bazénu. Nečistí totiž vodu jen mechanicky, ale i biologicky. Oba způsoby čištění mohou být buď spojeny, nebo probíhat odděleně a biologický způsob úpravy vody omezuje potřebu přidávat do vody chemické přípravky.
 • UV lampa rovněž napomáhá udržet čistou vodu. Její záření se mj. podílí na likvidaci volně plovoucích řas. Pokud máte jezírko osazené výkonným filtrem a nechováte v něm ryby, pravděpodobně se bez UV lampy obejdete. U vydatně krmených koi kaprů ji budete ale nejspíš potřebovat.
 • Provzdušňování jezírka zajišťuje dostatečné množství kyslíku ve vodě a tím napomáhá správnému fungování biologické filtrace. V zimě vám kompresor vzduchování pomůže k odvětrání jezírka od kalového plynu.
 • Skimmer využijete v jezírku stejně jako v bazénu. Zachytí většinu nečistot, které plavou na vodní hladině, například listí, hmyz, pyl, řasy atd., a dopraví je do filtru. Použití skimmeru v jezírku se však často považuje za méně důležité.
 • Vodní vysavač je nepostradatelný při odsávání kalů a sedimentů na dně jezírka a podílí se tak na údržbě jezírka a prevenci proti výskytu vláknitých řas. Estetické prvky
 • Fontánové čerpadlo využijte, pokud chcete jezírko ozdobit vodotryskem, fontánou nebo jiným vodním efektem. Čerpadlo umístěné pod hladinou jezírka vhání vodu do fontánové trysky, musí mít proto velice jemný sací koš a může fungovat jen v čisté vodě. Fontány a vodotrysky přispívají k okysličení vody a jistou měrou se tak podílejí na čistotě vody.
 • Osvětlení může dojem z jezírka zvýšit nebo ho úplně zkazit. Při výběru druhu a barvy proto vybírejte umírněně. K dostání jsou obvykle 12voltové halogenové nebo LED světelné zdroje.

Tlakové filtrační sady Heissner

 • Jsou vhodné pro menší a střední velikosti rybníčků.
 • Jejich konstrukce umožňuje napájení potůčků či vodopádů.
 • Kromě mechanických a biologických filtračních médií je jejich součástí i UV lampa.
 • Více na www.bazenyjezirka.cz nebo www.heissner.cz.

Jezírková fólie Firestone

Kaučuková jezírková fólie Firestone beze svarů a o síle jednoho milimetru je určena k vykládání zahradních i koupacích jezírek, izolaci rybníčků i drobných vodních rezervoárů. Fólie neobsahuje ftaláty ani jiná změkčovadla a zůstává pružná i při nízkých teplotách, což umožňuje celoroční pokládku. Její více než 300% průtažnost zajistí dokonalé přizpůsobení se případným nerovnostem a z používaných materiálů má nejvyšší odolnost proti protržení hydrostatickým tlakem. Vyznačuje se stálostí vůči UV záření a snadno a rychle se instaluje. Více na www.folie-plachty.cz.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Technika do zahradního jezírka

Technika do zahradního jezírka