Nákup a instalace domácí meteostanice. Pozor na tyto chyby

Rubrika: Doplňky, Technika

Zdají se vám televizní předpovědi počasí nespolehlivé a rádi byste si byli jisti, že pokud hlásí noční teploty nad nulou, tak vám čerstvě zasázené sazenice na záhonu nezmrznou? Nebo když zalijete, že nepřijde do hodiny déšť? Počasí na nejbližší dny si můžete s přesností na 70 až 75 určit sami. Je však třeba si správně vybrat a nainstalovat domácí meteorologickou stanici.

 

Meteostanice mohou být velmi užitečným pomocníkem, ovšem nesmíte chybovat při jejich nákupu ani instalaci. Zde je několik pravidel, které určitě nepodceňujte.

meteo1

Pozor, co kupujete

První chybu při výběru domácích meteorologické stanice můžete udělat už při nákupu. Když si místo tohoto přístroje omylem koupíte levnější digitální teploměr s bezdrátovým čidlem. Jejich cena začíná už kolem pěti set korun. Stejně jako meteostanice se skládají ze dvou jednotek, vnějšího čidla a vnitřního displeje, na němž se zobrazuje aktuální teplota doma a venku, datum a čas. Ovšem o počasí, které přijde, vám nepoví nic. K tomu potřebujete opravdu meteorologickou stanici, která musí mít tlakoměrná čidla. Právě na základě sledování, vývoji, rychlosti klesání a stoupání tlaku si zařízení vyhodnocuje situaci a dokáže předpovědět počasí v následujících hodinách či dnech. Zvýšení tlaku signalizuje obvykle slunečné počasí, pokles spíše oblačno a deštivé počasí. Ti, kdo od zařízení očekávají pouze předpověď počasí, si vystačí s jednoduchými typy stanic, kde se rovnou objevují ikony ukazující, jak bude. Pokud považujete meteorologii za koníček, lze si vybrat takové výrobky, kde se zobrazují hodnoty atmosférického tlaku, graf jeho vývoje, možnost přepočtu na hladinu moře a podobně.

Jižní strana nevadí

Není pravda, že meteostanici si nemohou pořídit třeba ti, kdo mají dům orientovaný na jih či západ. Čidla pro měření tlaku jsou zpravidla umístěná ve vnitřní jednotce, neboť barometrický tlak je stejný venku i doma. Umístění na přímé slunce by ale mohlo vadit v případě, kdy chcete čidly měřit třeba vnější teplotu nebo vlhkost. Ne vždy je čidlo možné dát na ideální místo, takže k částečnému zkreslení dojít může. Vnější senzory byste měli správně umístit tam, kde je stín a závětří, ideálně aspoň jeden metr nad zem, kde se budou nejméně projevovat rozdílné klimatické podmínky. Pozor také, abyste venkovní senzor nedali na tepelné čerpadlo, komín, kovové plochy a jiné zdroje tepla. Pak by se vám mohlo snadno stát, že vám zařízení bude ukazovat teploty o pět až deset stupňů vyšší, než ve skutečnosti jsou. Vy tak nebudete považovat za nutné jít zakrýt sazenice a ony vám pomrznou.

Není metr jako metr

Propojení vnitřní a vnější jednotky je dnes řešeno bezdrátově, proto instalaci zvládne opravdu každý. Také se člověku jednodušeji hledá ideální prostor pro umístění venkovních senzorů. Kde takové ideální místo je, byste měli vědět ještě před tím, než si půjdete meteostanici koupit. Jednotlivé výrobky se totiž od sebe liší i vzdáleností, na kterou jsou vnější a vnitřní části schopné spolu komunikovat. Zpravidla to bývá dvacet až sto metrů. Ovšem pozor, vždy v návodu najdete upozornění, že jde o vzdálenost měřenou ve volném prostoru. A vy máte mezi čidly zpravidla jednu i více zdí a další překážky, které signál oslabují. Proto skutečný dosah bývá zpravidla poloviční.

Abyste na ikony dobře viděli

O tom, jak často a rádi se budete na meteostanici koukat, rozhoduje i displej – jeho podscvícení, velikost, množství a umístění údajů na ploše. Jestliže budete mít vnitřní část jednotky umístěnou někde ve výšce na poličce, větší displej bude samozřejmě lepší. Naopak máte-li ho na pracovním stole, stačí menší, aby zbytečně nezabíral místo.

Jestliže nechcete neustále sledovat předpověď a kontrolovat stanici, vyberte si typ s alarmem, který vás upozorní, pokud dojde k překročení vámi nastavené spodní a horní hranice. A tedy že máte jít například zavřít pařník, nebo zakrýt čerstvé sazenice na záhonku.

 

Co všechno můžete na meteostanicích sledovat?

  • aktuální teplotu doma i venku

  • ikony pro předpověď počasí

  • tlak vzduchu

  • vývoj změn teploty

  • vlhkost vzduchu

  • paměť maximálních a minimálních hodnot meteorologických jevů

  • rychlost a směr větru

  • množství srážek

  • hodnoty UV záření

  • přesný čas

 

Foto archiv firmy Conrad a Shutterstock

 

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_02_16_archiv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nákup a instalace domácí meteostanice. Pozor na tyto chyby